Kokia mūsų reali karinė galia?
Paprastas klausimas – esame silpna grandis ar stipri grandis NATO gynyboje?
Atsakymas ne toks paprastas – esame suinteresuoti ginti savo šalį, žinome, kad vieni tikriausiai neapsiginsime, tačiau vis dėl to ar esame našta aljansui, ar esame aljansą stiprinanti šalis?
Specialiame tinklapyje globalfirepower.com kasmet skelbiami duomenys apie atskirų šalių karinę galią. Ji skaičiuojama, pasitelkiant 50 objektyvių geografinių, demografinių, techninių, statistinių faktorių, ir pagal specialią formulę gaunamas vadinamasis Pwrlndx indeksas. Kuo jis mažesnis, tuo galingesnė šalis. Branduolinė galia į formulę nėra įskaitoma.
Nesigilinant į tai, kiek objektyvus ar neobjektyvus yra skaičiavimas, rezultatai įdomūs. Didžiausią karinę galią turinčių šalių dešimtukas (pradedant sipriausia) atrodo taip: JAV, Rusija, Kinija, Indija, Japonija, Pietų Korėja, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Egiptas, Brazilija. Nieko nuostabaus. Pietų Korėjai reikia gintis nuo šiaurės „broliukų“, Egiptas ir Brazilija natūraliai yra stipriausios regiono šalys. Pirmame dešimtuke yra visos branduolinės valstybės, tad jų galios pranašumas tikrai nekelia abejonių. Panašu, kad kiekvienas kontinentas bei regionas turi savo „supervalstybę. Afrikoje stipriausios yra didelės šalys – Egiptas, Alžyras, Nigerija, Pietų Afrika. Balkanų regione – Serbija ir Kroatija, Skandinavų regione – Norvegija bei Švedija.
Nenuostabu ir tai, kad Izraelis yra labai „aukštoje“ – 18 pozicijoje. Jis kariškai stipresnis net už tokia šalis kaip Ispanija ir Lenkija, nekalbant jau apie visas savo kaimynes (išskyrus Egiptą). Vis reikšmingesnė regione Turkija kol kas 11-ta, bet savo galią neabejotinai didins. Ji, beje, jau šiandien stipresnė už Italiją bei Vokietiją. Armėnijos-Azerbaidžano priešpriešoje stipresni azerbaidžaniečiai. Jiems priskirta 64-ta vieta, tuo tarpu armėnai tik 111. Tačiau žinia, kare lemia tik sava galia, bet ir sąjungininkai.
Silpniausiomis laikomos Bhutanas, Liberija ir Somalis, pastarasis pilnas ginkluotų žmonių, tačiau jie nėra pavaldūs pripažintai valstybės valdžiai.
O mes? Esame 83-ti iš 138 šalių, įtrauktų į sąrašą. Mūsų galia panaši į Šri Lankos, Kenijos ar Kuveito galią. Mūsų kaimynai taip pat ne sąrašo viršuje. Lenkija – 21-a , Latvija – 102-a. Tai mūsų sąjungininkės. Rusija, kaip jau minėta – antra, Baltarusija – 53-čia. Pagal išlaidas gynybai esame pasaulyje 78-ti, kiek lenkdami kur kas didesnę už mus Bulgariją. Išleidžiame tiek, kiek reikalauja (tiesa, nerašyti) gynybos poreikių standartai.
Klausėme, kaip atrodome NATO kontekste? Esame 22-ri iš 30 aljanso narių, šiek tiek silpnesni už belgus. Esame stipresni už Slovėniją. Latviją Albaniją, Estiją, Juodkalniją. Dar dvi šalys – Liuksemburgas ir Islandija į sąrašą neįtrauktos, jos tiesiog neturi kai kurių struktūrų, leidžiančių laikyti šias šalis valstybėmis su katiniu pajėgumu.
Taigi, viskas lyg ir savo vietoje, esame techniškai stiprūs pagal galimybes, o kaip – ginsime ar neginsime visą Europos ir Euroatlantinę idėją, tai ir patriotizmo bei vertybių suvokimo reikalas.
Ginsimės.
Užsk. Nr. EV-242