Kokiais įvykiais bus paženklintos savivaldybės 2015 metais
Be pagrindinio metų įvykio – pirmą kartą vyksiančių tiesioginių merų rinkimų (kovo 1 d.), vasaros pradžioje į Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) narių suvažiavimą rinksis nauji savivaldybių tarybų nariai, delegatai, kurie turės priimti daug svarbių LSA parengtų nutarimų.
lSA sukanka 20 metų. Steigiamasis Savivaldybių asociacijos suvažiavimas įvyko 1995 m. birželio mėnesį. Asociacijos nariais tapo 55 (iš 56) savivaldybių. Netrukus po suvažiavimo buvo suformuoti ir Asociacijos valdymo organai.
Šiandieninė LSA vienija visas 60 savivaldybių, sprendžia savo narių – savivaldybių – bendrąsias problemas, atstovauja narių bendriesiems interesams valstybės valdžios ir valdymo institucijose, užsienio valstybių savivaldybių ir kitose tarptautinėse organizacijose, formuoja Asociacijos narių
veiklos strategiją, stiprina vietos savivaldą. Tai, kad šiandien Lietuvoje yra tik viena, visoms savivaldybėms atstovaujanti bendra Asociacija – didelis privalumas, kurį vertina ir tarptautinės organizacijos.
Seimas 2015-uosius paskelbė Etnografinių regionų metais. Vyriausybės patvirtintoje programoje šiai progai numatyta konferencija „Etninė kultūra šiuolaikinių kultūros formų fone“, bus rengiamas studentų folkloro festivalis „O kieno žali sodai“, tradicinio dainavimo, muzikavimo, amatų stovykla jaunimui, tarmiškiausio pavadinimo lietuviško gaminio konkursas. Tarp Lietuvos regionuose numatytų renginių – geriausiai tradicijas puoselėjančios etnografinio regiono seniūnijos rinkimai, profesinių mokymo įstaigų mokiniams skirtas projektas „Lietuvos kulinarijos ir etninio paveldo išsaugojimas ir puoselėjimas“, įvairių dalykų mokytojų, integruojančių etninę kultūrą, kvalifikacijos tobulinimo seminarai ir kūrybinių laboratorijų ciklas. Kiekvieno regiono nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bus organizuojamas etnokultūrinių renginių ciklas: konferencijos, tradicinės šventės, renginiai, populiarinantys etnokultūrines regionų tradicijas. Planuojama parengti kiekvieno etnografinio regiono renginių gidą. Vyriausybės programoje taip pat numatyta skatinti etnografinių regionų tyrėjus, mokslo ir studijų institucijas, rengti paraiškas konkurso būdu vykdyti mokslo tiriamuosius projektus. Tai puiki proga savivaldybėms pristatyti savo pasiekimus, išskirtinumą ir savitumą.
2015-ieji Lietuvoje yra paskelbti ir Mykolo Kleopo Oginskio metais. Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad šiais metais sukanka 250 metų, kaingimė iškilus valstybės ir visuomenės veikėjas, diplomatas, kompozitorius Mykolas Kleopas Oginskis, ir į tai, kad šią sukaktį UNESCO ir valstybės narės įtraukė į pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui, istorinei atminčiai svarbių sukakčių sąrašą, paskelbė 2015-uosius Mykolo Kleopo Oginskio metais.
Siekdama deramai paminėti iškilaus žmogaus, Abiejų Tautų Respublikos politinio veikėjo, populiarių Europoje polonezų, mazurkų autoriaus M. K. Oginskio atminimą, Vyriausybė patvirtino jo 250-ųjų gimimo metinių minėjimo veiksmų planą. M. K. Oginskio jubiliejiniai paminėjimo renginiai, parodos vyks Vilniuje, Rietave, Plungėje, taip pat ir už Lietuvos ribų – Paryžiuje (Prancūzija), Florencijoje (Italija).
Bus vykdoma Lietuvos ir kitų šalių archyvuose saugomų archyvinių dokumentų, susijusių su M. K. Oginskio, kitų kunigaikščių Oginskių gyvenimu ir veikla, paieška, su jais bus supažindinama visuomenė. Su kunigaikščių Oginskių paveldu taip pat bus galima susipažinti naujoje interaktyvioje interneto svetainėje, planuojama transliuoti ir televizijos laidą apie M. K. Oginskį. Šiai progai paminėti numatoma išleisti specialų pašto ženklą.
Rietave turėtų būti pastatytas paminklas, skirtas Mykolui Kleopui Oginskiui ir jo palikuonims, taip pat ketinama paženklinti Uogintų kaimo vietovę Kaišiadorių rajone, kurioje prasidėjo kunigaikščių Oginskių giminės istorija Lietuvoje, ir kt.
Sukanka 140 metų, kai gimė Druskininkų ir Varėnos savivaldybių pasididžiavimas Mikalojus
Konstantinas Čiurlionis, dailininkas, kompozitorius (1875–1911).
Prienų rajono savivaldybė, kaip ir visa Lietuva, kovo10 d. minės 85 metus, kai gimė Justinas Marcinkevičius – poetas, dramaturgas, prozininkas, vertėjas (1930–2011).
2015 m. sukanka 55 metai Elektrėnų miestui (1960), 15 metų Elektrėnų savivaldybei (2000 m. taip pat įsteigtos naujos Rietavo, Pagėgių, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos savivaldybės ). Sukanka 25 metai Elektrėnų parapijai. Šių sukakčių proga vasarą savivaldybė planuoja surengti šventę, kurios metu vyks parodos, sporto ir kultūros renginiai, koncertai. Šventėje dalyvaus ne tik Elektrėnų savivaldybės žmonės, bet bus pasikviesti ir partneriai iš užsienio, Vilniaus regiono savivaldybių, kiti garbūs svečiai. Elektrėnams nusipelniusiems asmenims bus padovanotas naujai išleistas leidinys apie Elektrėnų kraštą, suvenyrai su Elektrėnų atributika, kurie turės išliekamąją vertę.
2015 m. sukanka:
• 755 m. nuo Durbės mūšio (1260 m.);
• 645 m. nuo Rudavos mūšio (1370 m.);
• 630 m., kai sudaryta Krėvos sutartis (1385 m.);
• 605 m. nuo Žalgirio mūšio (1410-07-15);
• 580 m. nuo Pabaisko (Ukmergės) mūšio (1435 m.);
• 420 m., kai išleista M. Daukšos ,,Postilė” (1595 m.);
• 410 m. nuo Salaspilio mūšio (1605 m.);
• 360 m., kai sudaryta Kėdainių unija (1655 m.);
• 220 m. nuo III Respublikos padalijimo (1795 m.);
• 110 m., kai įvyko Didysis Vilniaus seimas (1905 m. gruodžio 4–5 d.);
• 25 m., kai paskelbtas „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos aktas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ (1990-03-11 );
• Susigiminiavę miestai minės
(02.24) – ESTIJOS NEPRIKLAUSOMYBĖS DIENĄ;
(11.18) – LATVIJOS NEPRIKLAUSOMYBĖS DIENĄ;
(11.30) – MAŽOSIOS LIETUVOS PRISIJUNGIMO PRIE DIDŽIOSIOS LIETUVOS AKTO DIENĄ