Kokias knygeles rinktis patiems mažiausiems ir kada pradėti pratinti prie knygų skaitymo?
Ar knygas mylėjote nuo pat vaikystės? O gal meilė knygoms atsirado tik tuomet, kai subrendote? Na, o gal iki šiol didelės aistros knygoms net nejaučiate? Moksliniais tyrimais įrodyta, jog prie knygų lengviau pratinasi tie vaikai, kuriems knygos buvo skaitomos dar iki jiems gimstant, maždaug nuo šeštojo – septintojo nėštumo mėnesio. Nors atrodo šiek tiek mistiška, bet tyrimų metu gauti rezultatai nustebino – jau 6 mėnesių kūdikis sugeba atpažinti jam dar negimusiam skaitytos knygos turinį ir jos klauso atidžiau nei visiškai naujos knygos. Abejotina, jog tokio amžiaus kūdikis supras pačią skaitomos literatūros prasmę, tačiau bet kokiu atveju jis lengvai atpažįsta intonacijas, žodžių skambesius ir pasikartojantį skaitymo ritmingumą. Jei skaitymas daro tokią didelę įtaką dar kūdikystėje, kokia jo reikšmė tolimesniuose raidos etapuose? Kuo išskirtinės vaikams skirtos knygos? Kaip tinkamai pasirinkti literatūrą pagal vaiko amžių? Į šiuos klausimus ir dar daugiau pasistengsime atsakyti šiame straipsnyje.
Knygos, kūdikiams iki 18 mėn.
Nors gali pasirodyti, kad naujagimis dar ne tiek daug supranta, vis dėlto meilę knygoms galima ugdyti nuo pat pirmųjų dienų. Pastebėta, jog vieno iš tėvų skaitomas tekstas kūdikius gali raminti, taip pat nukreipti dėmesį sudirgus, todėl net jei neturite vaikiškos pasakos šalia, drąsiai galite rinktis lengvą romaną ar tiesiog laikraštį ir skaityti jį pusbalsiu. Vaikų raidos specialistai teigia, jog geriau pasirinkti tokio turinio skaitinius, kurie patį skaitantįjį veikia teigiamai, sukelia pozityvias emocijas, ramina, atpalaiduoja, nes tokiomis sąlygomis kūdikis gauna viską, ko jam labiausiai reikia – monotoniškus, pasikartojančius garsus ir saugią, emociškai stabilią aplinką.
Kita kūdikiams skirta knygelių kategorija – tai cypsinčioms, traškančios ir visokius kitokius garsus leidžiančios knygos. Dažniausiai jos būna medžiaginės arba atvirkščiai pagamintos iš kietesnio popieriaus, kad vaikutis galėtų drąsiai tyrinėti – lankstyti, ragauti, mėtyti, glamžyti. Kitaip tariant, kad nereiktų drausti „skaityti“ knygelės jam tuo metu priimtinu būdu. Renkantis knygelę vaikams iki pusantrų metų, rekomenduojama vengti smarkiai margintos literatūros. Ieškokite tokių, kuriose yra mažiau objektų, mažiau skirtingų spalvų – taip kūdikiams bus lengviau sukoncentruoti dėmesį ir pažinti knygelių personažus. Vis labiau populiarėja ir kontrastingų spalvų paveikslėlių knygelės ar kortelių rinkiniai. Jas ypač rekomenduojama rinktis vaikučiams iki 6 mėn.
Antrasis knygų etapas – 18-24 mėn.
Vaikui šiek tiek paaugus, 18-24 mėnesių tarpsnyje, knygelių skaitymą galima perkelti į kitą lygį. Nors vienoje vietoje, atidžiai klausantis išsėdėti tokio amžiaus vaikui yra ganėtinai sunku, knygeles į dienos rutiną galima įtraukti kelis kartus po 5-10 minučių. Nesistenkite iš karto išmokinti tokio amžiaus vaikučio skaityti knygą nuo pradžios iki galo, nuosekliai, nepertraukiamai. Verčiau leiskite jam pasirinkti norimą puslapį, kuris patraukę būtent jo žvilgsnį. Garsiai įvardinkite, ką matote iliustracijose, ką personažai gali sakyti, kokiomis intonacijomis, kokiu garsu ir pan. Taip pat palaipsniui, vaikučiui augant galite pradėti klausinėti ką jis mato paveikslėliuose ir padėti surasti atsakymus, pvz.: „Kas čia? Katinėlis?“, „Ką katinėlis sako? Miau?“. Net nepastebėsite, kaip kūdikis pradės kartoti vieną ar kitą skiemenį ir galiausiai prisijungs prie aktyvaus dalyvavimo knygelės skaityme.
Labai svarbu, jog knygelės skaitymas netaptų kankyne ar prievole. Knygutės namuose visuomet turi būti matomoje vietoje, kad esant norui vaikutis galėtų jas paimti, pačiupinėti, pavartyti. Vis dėlto, jei matote, kad šiuo metu skaitymui jūsų atžalėlė nenusiteikusi – palikite šį užsiėmimą vėlesniam laikui. Dar vienas geras būdas pratinti vaiką prie knygų – pačiam jas skaityti vaikui matant. Kai vaikas žaidžia savo žaidimus, pasiimkite knygą į rankas ir praleiskite su ja šiek tiek laiko. Tegul nuo pat mažumės knyga būna naudojama, neleiskit joms dulkėti lentynose kaip aksesuarams. Tėvų pavyzdys visuomet geriausia motyvacija.
Pereikime prie teksto ir jo suvokimo (nuo 24 mėn.)
Sulaukę maždaug dviejų metų amžiaus vaikučiai jau yra pasirengę pereiti prie sudėtingesnių knygelių, kuriose piešinėlius papildo tekstas. Be to, paaugę vaikai jau kantriau ir ilgiau gali jūsų klausytis, todėl į savo knygų biblioteką jau galite įtraukti įvairesnę literatūrą – eilėraščius, apsakymus, ilgesnes ir trumpesnes pasakas. Net ir skaitant tokiems nedideliems vaikučiams, parodykite knygos viršelį, perskaitykite, kas knygą parašė, papasakokite turinį ir veskite pirštu per žodžius – tokiu būdu vaikas pratinsis prie knygų ir žodžių struktūros. Skaitydami knygą neskubėkite, po kiekvienos pastraipos ar puslapio pakalbinkite vaiką, kaip jis suprato tekstą, kokie veikėjai dalyvauja veiksme, kokie jų vardai, ką jie daro ir pan. Taip nuo pat mažens yra ugdomas atidesnis klausymas ir teksto suvokimas, kuris bus ypatingai svarbus vėliau mokykloje, universitete ir net darbuose. Nepykite ir nesinervinkite, jei vaiko atsakymai net ir po dešimtojo knygos skaitymo jūsų netenkins. Kiekvienas vaikas auga savo rimtu ir su laiku tikrai pažers jums visus atsakymus, kurių tikėjotės ir dar daugiau.
Kodėl verta knygas pradėti skaityti nuo pat mažų dienų?
Knygų skaitymas kūdikiams ir vaikams yra tiesiogiai susijęs su jų skaitymo ir aplinkos suvokimo raida. Knygose vaikai turi galimybę pažinti jiems neįprastas aplinkas, kurių paprastomis namų sąlygomis mes nematome. Pavyzdžiui, vaikai gyvenantys Lietuvoje turi galimybę sužinoti apie Afrikoje gyvenančius gyvūnus, vandenynų gelmėse plaukiojančius gyvius, taip pat pažinti praeitį, suprasti, kas yra tikra, o kas išgalvota. Be to, būtent per knygas, vaikai plečia savo žodyną, todėl pastebėta, jog tie vaikučiai, kuriems vaikystėje buvo skaitomos knygos, greičiau randa įvairesnių žodžių skirtingiems dalykams apibūdinti, lengviau kuria asociacijas ir pasižymi lakesne vaizduote.
Visai nesvarbu, kokio pobūdžio literatūrą skaitysite su vaikais. Didžiausią dėmesį skirkite smagiam laikui, kurį praleisite kartu su knyga. Kiekvienas skaitymo etapas yra savalaikis ir naudingas tik tuomet, kai vaikui teikia džiaugsmą ir malonumą. Knyga visuomet turi būti įvedama į dienos rutiną, kaip apdovanojimas, o ne bausmė. Knygos skaitymą paverskite ritualu, kuomet vaikas galės gauti nenutraukiamo ir kokybiško dėmesio iš jūsų. Pasirinkite konkrečiam vaiko amžiui skirtą literatūrą, tegul knygelės būną lengvos, skatinančios domėtis ir smalsauti. Neskubėkite į namų biblioteką įtraukti sudėtingų, gausiai piešiniais puoštų knygų. Nors kiekvieno vaiko raida skiriasi, mažiems vaikams skirtos knygos turi būti aiškios ir kontrastingos, kad vaikučiui būtų kuo lengviau atpažinti įvairius objektus.