Kokios medienos stalą pirkti?
Perkant medinius baldus yra daug veiksnių: kaina, spalva ir kokybė. Tačiau svarbiausias klausimas, ko gero, yra tai, kokią medieną perkate.
Iš esmės yra trys baldams naudojamos „medienos“ rūšys: medžio masyvas, MDF ir fanera. Šiose kategorijose rasite aukštos kokybės ir žemesnės kokybės variantų, kurie galiausiai turės įtakos ilgalaikiam baldo patvarumui ir jo kainai.
Taigi, ar būna atvejų, kai MDF yra geresnis pasirinkimas nei tikra mediena? O gal visada turėtumėte investuoti į aukštos kokybės kietmedžio baldus?
Medžio masyvas
Medžio masyvas yra natūralus gamtos šaltinis ir jam netaikomas toks gamybos procesas kaip MDF. Jis skirstoma į lapuočių ir spygliuočių medieną, nenuostabu, kad lapuočių mediena yra patvaresnė ir ilgaamžiškesnė.
- Kietmedis ir spygliuočių mediena
Kietmedžiai auga lėtai, jų mediena yra tankesnė ir apskritai gilesnio atspalvio nei spygliuočių. Aukštos kokybės mediniuose balduose paprastai naudojami šie kietmedžiai: ąžuolas, vyšnia, klevas, graikinis riešutas, beržas ir uosis.
Kita vertus, spygliuočių mediena yra ne tokia tanki ir ne tokia ilgaamžė kaip kietmedis. Kartais ši mediena naudojama kaip pagrindas arba korpusinių gaminių viduje. Tipiškos spygliuočių medienos rūšys yra pušis, tuopa, akacija ir kaučiukmedis.
- Natūralios medienos savybės ir ypatybės
Natūrali mediena yra gyva medžiaga. Jos savybės niekada nebus vienodos, todėl negalima tikėtis „tobulumo“. Manome, kad tai ir yra kietmedžio baldų grožis. Kiekviena žymė, mineralinė dėmė ir spalvos raštas pasakoja apie tai, kaip medis prisitaikė prie aplinkos.
Natūralaus medžio baldai, ypač kietmedžio, yra neįtikėtinai ilgaamžiai, jei jais gerai rūpinamasi.
Vidutinio tankio medienos plaušų plokštės (MDF)
Taigi, kas yra MDF?
Tai inžinerinis medienos kompozitas, pagamintas iš lapuočių arba spygliuočių medienos likučių. Ši medžiaga gali būti gana tanki ir tvirta, todėl jos beveik neįmanoma pjauti stalo pjūklu.
MDF kartais painiojama su medžio drožlių plokšte, kuri yra daug mažiau tvirta, nes ją sudaro didelės medienos drožlės, sujungtos klijais ir derva. Nors medžio drožlių plokštės yra pigesnės, rekomenduojame jų vengti.
Atsižvelgiant į tai, ne visos inžinerinės medienos kompozicinės medžiagos yra pigios ir nekokybiškos. Kai kuriose srityse, ypač kalbant apie valgomojo stalus, gerai panaudojamas MDF tvirtumas ir tankis.
Dažnai stalai gaminami iš MDF, nes šios plokštės išlaiko didesnį svorį ir nesideformuoja bėgant laikui. Tad tai yra puikus pasirinkimas, kalbant apie kainos ir kokybės santykį.
O kaip dėl faneros?
Inžinerinė mediena (fanera) yra sudaryta iš medienos sluoksnių, kurie yra suklijuoti pakaitomis.
Fanera gali būti kietosios ir minkštosios medienos, o tai turi įtakos jos ilgaamžiškumui. Be to, fanera gali būti su skirtingu sluoksnių skaičiumi, paprastai vidutiniškai nuo 3 iki 9. Kuo daugiau sluoksnių, tuo stipresni iš faneros pagaminti stalai, tuo jie ir brangesni.