Kokybiški mokymai – pati geriausia mokytojo motyvacija

Tokią nuostatą parsivežė iš trečiojo partnerių susitikimo pagal Ugdymo plėtotės centro įgyvendinamą „Erasmus +” strateginių partnerysčių projekto „Inovatyvus mokytojas – motyvuotas mokinys: problemų sprendimas bendradarbiaujant” programą dalyvės Alytaus Putinų gimnazijos atstovės – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vyta Šiugždinienė ir dailės bei technologijų vyresnioji mokytoja Virginija Vasiliūnienė. Birželio 20–25 d. švietimo atstovai iš aštuonių šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Italijos, Ispanijos, Graikijos, Portugalijos ir Bulgarijos susitiko Graikijoje, Kilkio mieste. Pagrindinis projekto dalyvių dėmesys buvo sutelktas į kvalifikacijos (40 val.) programos turinio ir metodologijos parengimą. Kilkio švietimo centre susitikimo dalyviai tiesiog išbandė programos turinį (teorija, diskusijos, praktika). Šią programą partnerinės institucijos adaptuos savo mokytojams, siekiantiems dirbti bendradarbiaujant ir inovatyviai. Susitikime buvo įgyvendinti šie uždaviniai: aptarti aplinkos, skirtos diferencijuotai veiklai, kūrimo pavyzdžiai, atviro mokymosi – „mokymosi be sienų” erdvės ir jų pritaikymo galimybės (Italijos patirtis); mokymosi paradigmų kaita naudojant pačias įvairiausias strategijas (Ispanijos patirtis); naujų mokymo (si) instrumentų poveikio efektyvumo praktika bei įsivertinimo arba formuojamojo vertinimo praktika pagal mokymosi stilius taikant skaitmeninę aplinką ir įrankius (Bulgarijos patirtis); Portugalijos atstovai apgynė lengvo mokymo(si) idėją („easy learning”) ir organizavo mokymus su IKT, kaip taikant įvairius mokymosi žaidimus rezultatas pasiekiamas linksmai ir ekspresyviai. Partneriai pritarė mokinio ir mokytojo sąveikai, kurioje mokinys patiria šiuos etapus:
Mokinys: priemonė → pasitenkinimas → pažanga →rezultatas.
Mokytojas: priemonė →lengvumas/paprastumas →pasitenkinimas.
Deja, Lietuvos mokyklose dar vyrauja nuomonė, kad kuo sudėtingesnis mokymasis – tuo geresni rezultatai. Taigi praktika ir diskusijos apie žaidimų pritaikymą įsivertinimui, mokymosi pažangai stebėti, mokymosi motyvacijai stiprinti buvo naudingi ir susilaukė susidomėjimo.
Visą dieną susitikimo dalyviai dirbo Salonikuose konferencijoje „Pilietiškumo dimensija – raktas
į STEAM potencialo didinimą” (Lietuva, Rūta Mazgelytė, UPC), joje buvo diskutuojama apie tobulinamos kompetencijos (bendroji matematikos, gamtos mokslų, technologijų ir skaitmeninė kompetencija, socialinė ir pilietinė kompetencija, kūrybiškumo ir komunikacijos gebėjimai) reikšmę, aptartas naujas aspektas – pilietiškumo ir STEAM dermė. Šioje konferencijoje buvo pasidalinta gerosios Putinų gimnazijos praktikos pavyzdžiais: parengtu inovatyviu KTU klasės ugdymo (si) modeliu, Tarpdalykinės vidinės įvairių dalykų integracijos programos patirtimi, gabių ir kūrybiškų mokinių ugdymo praktika, robotikos pradmenų programos įgyvendinimo įžvalgomis. Mokymo programą Kilkyje užbaigė vaizdo konferencija su Giedre Tumosaite, Ugdymo plėtotės centro Neformaliojo ugdymo skyriaus metodininke.
Vizito metu aplankėme Salonikus – Graikijos antrąjį miestą, grožėjomės Bizantijos kultūros muziejaus ekspozicijomis, dalyvavome apžvalginėje ekskursijoje, susitikimo organizatoriai pradžiugino pasiplaukiojimu laivu miesto įlankoje.
Parsivežėme neįkainojamą patirtį ir motyvaciją, kuri neabejotinai praturtins pažangios mokymosi sistemos tobulinimą gimnazijos bendruomenėje.