Konferencija „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“
2018 m. kovo 2 d. Šiaulių ,,Romuvos“ gimnazijoje vyko tarptautinė teorinė-praktinė mokinių konferencija „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“, kurios tikslas – domėtis gimtojo krašto istorija, ugdyti kūrybišką santykį su socialinio bei kultūrinio gyvenimo tradicijomis ir naujovėmis. Konferencijos kryptys buvo šios: Baltijos šalių istorinė tradicija ir jos atspindys šiuolaikinėje visuomenėje, Lietuvos valstybingumo raida XIX a. pab. – XXI a. (t autinis atgimimas, Lietuvos laisvės kovos, Dainuojanti revoliucija, Lietuvos integraciniai procesai, Lietuva ir dabarties problemos, istorinių asmenybių veiklos reikšmė regiono ir valstybės kontekste, istorinio ir kultūrinio paveldo objektai).
Konferenciją ruošė Organizacinis komitetas:
Vytautas Giedraitis, Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos direktorius;
Tatjana Tekorienė, Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos pagrindinio ugdymo skyriaus vedėja,
Kristina Karošaitė, Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos vyresnioji istorijos mokytoja;
Giedrė Samalionienė, Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė.
Ši svarbi konferencija sulaukė nemažai rėmėjų, kuriais tapo LR Seimo narys, prof. Arūnas Gumuliauskas; knygynas ,,Pegasas“; Joniškio rajono ,,Jono Avyžiaus‘‘ viešoji biblioteka; Šiaulių ,,Aušros“ muziejus; Klaipėdos universitetas; Šiaulių turizmo informacijos centras.
Į konferenciją atvyko mokiniai ir jų mokytojai iš visos Lietuvos: Šiaulių, Mažeikių, Žagarės, Rygos (Latvija), Joniškio, Baisiogalos (Radviliškio r.), Vilniaus, Punsko (Lenkija), Tytuvėnų (Kelmės r.) ir Lazdijų. Mes, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai ir mokytojai, atstovavome visam Dzūkijos regionui ir tuo labai didžiavomės.
Konferencijos atidarymas prasidėjo plenariniu posėdžiu, kuriame sveikinimo žodžius dalyviams tarė ir jaunimą įkvepiančią, motyvuojančią patriotinę kalbą pasakė istorikas, LR Seimo narys bei pedagogas profesorius Arūnas Gumuliauskas. Konferencijos dalyvius pasveikino ir Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis. Neilgai trukus prasidėjo darbas sekcijose, kurių pagal skirtingas darbo kryptis iš viso buvo penkios: „Lokalinė istorija“, „Skaudūs istorijos vingiai“, „Valstybingumo link“, „Asmuo valstybėje“ ir „Mūsų krašto paveldas“. Mūsų gimnazijos mokinės Deinara Vereščinskaitė ir Raminta Žiemelytė (1gA klasė) sekcijoje „Asmuo valstybėje“ pristatė darbą „Tarpukario Dzūkijos šviesuolis – poetas, kunigas, mokytojas Motiejus Gustaitis“, kurio vardu pavadinta mūsų gimnazija. Mokinius konsultavo istorijos mokytoja metodininkė Salomėja Paškevičienė. Mokinės auditoriją supažindino su šios iškilios asmenybės veikla Lazdijuose. Pristatymo metu skambėjo mintys, kurias užrašė buvę ,,Žiburio“ gimnazijos auklėtiniai, taip pat paties Motiejaus Gustaičio eilės. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę daug išgirsti apie šią iškilią tarpukario asmenybę ir pamatyti unikalius vaizdus iš tarpukario Lazdijų. Deinara ir Raminta pasakojo ne tik apie Motiejų Gustaitį, bet ir trumpai, su pasididžiavimu nušvietė Lazdijų miestelio susikūrimo istoriją, supažindino dalyvius su Lazdijų herbu ir Magdeburgo aktu.
Kitą pristatymą „Vardai, įstrigę datose“ parengė gimnazijos 3gc klasės mokinių komanda: Erika Saukevičiūtė, Matas Budreika, Einoras Kelmelis, Modesta Janulevičiūtė, Maksas Janavičius ir Miglė Čižikaitė (dabar –Adolfo Ramanausko-Vanago 3g kl. mokinė). Mokinius konsultavo istorijos vyr. mokytoja Audronė Pileckienė. Jų pristatymas buvo išties labai įdomus ir kūrybingas. Sekcijos „Skaudūs istorijos vingiai“ dalyviai žiūrėjo lazdijiečių sukurtą dokumentinį filmą „Kvėpuoju laisve…“, kuriuo jie norėjo skelbti, kad svarbiausi lietuvių rezistencijos 1944–1953 m. istorijos įvykiai Lietuvoje įamžinti istoriškai pagrįstose vietose profesionalių menininkų sukurtais paminklais, tipiniais atminimo ženklais ir atminimo lentomis. Kvėpuoti Laisve – tai skleisti Gėrį, o Gėris ir yra Tautos didvyrių , kurie neatsirado iš niekur, įamžinimas. Laisvės kovotojai buvo kilę iš paprastų šeimų, kaimiškų vietovių, kur lietuvybės klausimas buvo labai svarbus. Šių šeimų vaikai vaidino patį svarbiausią vaidmenį kovojant už Lietuvos valstybingumą 1945-1953 metais. Sekcijos dalyviai sužinojo, kad Lazdijų krašte partizanams atminti pastatyti devyni tipiniai atminimo ženklai.
Visose sekcijose mokinių pristatymus stebėjo moderatoriai, kurie atrinko geriausius pranešimus. Džiugu, kad abu lazdijiečių darbai pripažinti vienais iš geriausių.
Pasibaigus darbų pristatymams, meninę programą ,,Žodžiai Lietuvai‘‘ atliko Šiaulių Medelyno progimnazijos mokiniai. Dalyvius sveikino ir dėkojo už dalyvavimą Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos vyresnioji istorijos mokytoja ir organizatorė – Kristina Karošaitė. Ji įteikė apdovanojimus dalyviams ir jų mokytojams. Visi labai džiaugėmės dalyvavę prasmingoje tarptautinėje teorinėje-praktinėje mokinių konferencijoje „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“, dalijomės įspūdžiais, aptarinėjome pasiektus rezultatus. Labai patiko išpuoselėta ir graži Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos aplinka. Iš tolo akį traukė languose Lietuvos vėliavos spalvomis pražydusios popierinės gėlės. Įspūdingai Lietuvos šimtmečio tema buvo išpuoštas ir mokyklos vidus. Visur modernu, bet labai jauku. Šiaulių ,,Romuvos‘‘ gimnazijos bendruomenė buvo pasirengusi atsakyti į bet kokius klausimus ir padėti.
Mes, mokiniai, dėkojame Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos administracijai ir mus ruošusioms istorijos mokytojoms už sudarytą galimybę dalyvauti konferencijoje.