Konferencijoje aptarti regioninės politikos rezultatai ir ateities perspektyvos
Šiandien Panevėžyje vyko konferencija „Lietuvos regioninė politika: integruotas požiūris į vietos plėtrą“, kurios metu centrinės valdžios ir savivaldybių atstovai kartu verslininkais aptarė aktualius regioninės politikos klausimus, pasiektus rezultatus ir perspektyvas.
Renginyje, kurį organizavo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija bei Vidaus reikalų ministerija (VRM), kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmais ir DNB banku, daug dėmesio buvo skirta socialinei politikai ir verslumą skatinančioms regioninėms priemonėms.
Konferencijoje dalyvavęs vidaus reikalų viceministras Julius Morkūnas pažymėjo, kad VRM koordinuojamos nacionalinės regioninės politikos tikslas yra mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus tarp regionų ir regionų viduje bei skatinti tolygią bei tvarią plėtrą visoje valstybės teritorijoje – to siekiama korekcinėmis investicinėmis intervencijomis į tikslines teritorijas.
2007-2013 m. laikotarpiu tokioms nacionalinės regioninės politikos priemonėms buvo skirta 10,5 proc. Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos (718 mln. eurų). Didžiausios investicijos buvo skirtos trijų tipų tikslinėms teritorijoms: 14 savivaldybių, kuriose buvo didžiausias santykinis nedarbas ir didžiausia dalis socialinės paramos gavėjų lyginant su šalies vidurkiu, 7 regioniniams ekonomikos augimo centrams (Alytus, Marijampolė, Mažeikiai, Tauragė, Telšiai, Utena, Visaginas) bei specifinių problemų turinčiam ūkio sektoriui – kaimo vietovėms. Tokių investicijų nauda – pagerėjusi gyvenimo kokybė, padidėjusi nekilnojamojo turto vertė ir sumažėjusios šildymo sąnaudos, vietos verslininkų sukuriamos pridėtinės vertės padidėjimas.
Europos Komisijos patvirtinta 2014-2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programa numato, kad Lietuvai bus suteikta 7,89 mlrd. eurų investicijų. Nacionalinės regioninės politikos priemonėms minėtu laikotarpiu skirta 16,6 proc. ES struktūrinės paramos (1,11 mlrd. eurų). Pastaroji suma – daugiau nei trečdaliu didesnė nei 2007-2013 m. periodu.
„Jau patvirtintos visų 10-ties šalies regionų integruotas teritorijų vystymo programos. Jose keliami tikslai didinti regionų patrauklumą investicijoms, skatinti gyventojus imtis verslo, didinti užimtumo galimybes, mažinti nedarbą ir gerinti gyvenamąją aplinką. Naudą pajus ir kultūros, švietimo, socialinių paslaugų sritys, bus remiamos bendruomenės inicijuojamos vietos plėtros iniciatyvos. Į Vilniaus ir Utenos regionų programas įtrauktos ir priemonės, skirtos mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus vietovėse, kuriose gausiai gyvena tautinės mažumos“, – sakė viceministras J. Morkūnas.
Visose tikslinėse ir su jomis susietose teritorijose, kuriose per ateinančius šešerius metus bus įgyvendinamos integruotos teritorijų vystymo programos, gyvena apie 635 tūkst. žmonių. Programų įgyvendinimui iš viso numatyta skirti 418 mln. eurų. ES investicijos sudaro 335 mln. eurų.
Regionų miestuose bus pertvarkomos pagrindinės viešosios erdvės ir aktyvinami traukos centrai, rekonstruojami nepakankamai efektyviai naudojami pastatai ir teritorijos, diegiamos aplinką tausojančios darnaus judumo bei eismo saugumo priemonės, gyventojai bus skatinami rinktis būstą gerą prieigą prie darbo vietų turinčiose teritorijose, taip efektyviai išnaudojant esamą miestų infrastruktūrą ir mažinant neigiamą nesubalansuotos miestų plėtros poveikį aplinkai.
ITV programose numatytus projektus finansuos ne tik Vidaus reikalų, bet ir Aplinkos, Energetikos, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijos.