Konferencijoje „Kurkime drauge vaikystę šiandien“ nagrinėtos vaikų problemos
Gegužės 27 d. Šiaulių universitete surengta respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Kurkime drauge vaikystę šiandien“, kurią suorganizavo Šiaulių universiteto Mokslo institutas bei Ugdymo mokslų ir socialinės gerovės fakultetas, taip pat Panevėžio vaikų dienos užimtumo centras. Ši tradicinė kasmet rengiama konferencija skirta Tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti.
Konferencijos dalyviams Šiaulių universiteto bibliotekoje buvo pristatyti penki pranešimai: „Naujos kartos vaikai – kas jie tokie“ (prof. habil. dr. Audronė Juodaitytė, Šiaulių universitetas), „Šiuolaikinių vaikų kultūros reiškiniai – kaip juos suprasti?“ (doc. dr. Sergėjus Neifachas, Lietuvos edukologijos universitetas), „Vaikų saugaus eismo kompetencijos ugdymo metodai ir aplinkos“ (doc. dr. Rytis Vilkonis, Šiaulių universitetas), „Pradinių klasių mokytojų požiūris į kultūrinius skirtumus“ (Ingrida Kavaliauskaitė, Šiaulių universiteto stud.) ir „Vaikų teisės žinoti savo biologinius tėvus užtikrinimas antrinės santuokos šeimoje“ (Renata Černiauskaitė, Šiaulių universiteto stud.). Po pertraukos buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės „Romų gyvenimas gyvai“ (organizatorius – Panevėžio vaikų dienos užimtumo centras) ir „Gera diena – kūrybinės saviraiškos studija“ (organizatorė – Šiaulių universiteto Ugdymo sistemų katedra).
Nebe pirmus metus konferencijos organizatoriai skelbia ir stendinius pranešimus bei pranešimus virtualioje aplinkoje. Su pastaraisiais pranešimais galima susipažinti iki birželio 6 d. adresu internete: http:/vaikyste2016konf.dist.su.lt.
Konferencijos dalyvius pasveikinęs projekto „Romų jaunimo dalyvavimas, patirtis ir įgalinimas“ (PEER) vadovas Šiaulių universiteto docentas dr. Rolandas Paulauskas pažymėjo, kad šiame projekte dalyvauja 11 šalių atstovai. Jis padėkojo aktyviai į šį projektą įsijungusiam Panevėžio vaikų dienos užimtumo centrui ir romų tautybės Šiaulių universiteto absolventei Konsuelai Mačiulevičiūtei už darbą su romų tautybės vaikais.
Konferencijos organizacinio komiteto pirmininkės prof. habil. dr. Audronės Juodaitytės nuomone, tokios konferencijos yra kryptingo Šiaulių universiteto mokslininkų ir pedagogų darbo rezultatas. Prof. A. Juodaitytė: „Tai jau aštuntoji mūsų konferencija. Jos pradėtos rengti tada, kai mūsų Šiaulių universitete pirmieji šalyje pradėti vykdyti į vaiką orientuoti tyrimai, kurie tiria jo socialinę, kultūrinę, edukacinę situaciją, t. y. kas su vaiku vyksta visuomenėje, ugdymo institucijoje, šeimoje. Europoje jie jau vyko, tačiau Lietuvoje jų tada dar nebuvo. Kai doktorantai, bakalaurantai, magistrantai pradėjo domėtis šia problema, kai atsirado pas mus vaiko teisių apsaugos ir šeimos pedagogikos specializacijos programa, į kurią būdavo didžiulis konkursas, atsirado daug šias problemas tyrinėjančių žmonių, todėl buvo poreikis savo rezultatais ir įžvalgomis dalytis su praktikais. Atsirado ištisa mūsų mokykla – vaikystės kultūros fenomeno tyrimai, kuriais pradėjo domėtis ir kitos Lietuvos aukštosios mokyklos. Tuomet prie mūsų tyrinėjimų prisijungė Lietuvos edukologijos universitetas, Klaipėdos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas. Vėliau mūsų rengiama konferencija tapo tarptautinė. Be abejo, į ją mes kviečiame mokytojus praktikus, su kuriais sudarome bendrą visuomenę, kartu sprendžiančią vaikų problemas.
Daugelis klausia, kada pagaliau įvyks pokyčiai ugdymo sistemoje? Aš manau, kad pokyčiai įvyks tada, kai įvyks pokyčiai pačioje visuomenės kultūroje. Mes esame jauna demokratiška šalis. Naujas požiūris į vaikus atsiranda tada, kai demokratija pasiekia kokybiškai naują lygį ir kai gerai visuomenėje jaučiasi socialiai silpni ir patys jauniausi bei patys vyriausi jos nariai – vaikai ir senjorai. Šios dvi grupės nedalyvauja tiesiogiai sprendžiant visuomenės problemas. Vaikų situacija civilizacijos istorijoje yra tokia: vaikai turi praeitį, nes jiems atstovauja tėvai, turi ateitį, nes mes juos ugdome tapti ateities žmonėmis, bet vaikai ne visada su mumis kuria dabartį. Tada, kai jie su mumis pradės kurti dabartį, kada kartu su jais mes būsime tam tikra bendruomene, pradės vykti tam tikri pokyčiai. Jau dabar galima konstatuoti, kad ėmė kisti mūsų įsitikinimai, pradedama susikalbėti, tačiau dar turime palaukti. Mokslininkai turėtų užbėgti į priekį ir pateikti savo sprendimus, kaip šis susikalbėjimas su vaikais atsirastų kuo greičiau.“
Konferencijos dalyviams koncertavo Šiaulių lopšelio-darželio „Kregždutė“ dainininkės ir Panevėžio vaikų dienos užimtumo centro romų tautybės auklėtiniai.