Konferencijoje pasisakyta už atsakingą lošimą, kad atradimai netaptų praradimais
Lapkričio 10 d. Vilniuje vyko konferencija „Azartiniai lošimai ir loterijos Lietuvoje. Atradimai ir praradimai“, kurią organizavo Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Lošimų priežiūros tarnyba) organizuoja konferenciją.
Pagrindinis konferencijos tikslas – pasidalinti ir supažindinti visuomenę su azartinių lošimų ir loterijų aktualijomis Lietuvoje, lošimų sukeliamos priklausomybės problema.
Konferencijoje dalyvavo apie 90 svečių, pranešimus skaitė azartinius lošimus ir loterijas organizuojančių bendrovių atstovai, valstybės institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovai bei psichikos sveikatos specialistai.
Tokia konferencija Lietuvoje organizuota antrą kartą nuo azartinių lošimų įteisinimo Lietuvoje 2001 m. ir tikimasi, kad ji galėtų tapti tradicine, kasmet suburiant kompetentingų sričių atstovų ratą situacijai, problemoms ir pažangai aptarti.
Konferencijos dalyvius pasveikino Finansų viceministras Algimantas Rimkūnas, kuris pasidžiaugė tokio masto renginiu, kuriame suteikiama galimybė azartinių lošimų ir loterijų organizatoriams išsakyti savo nuomones, problemas, o verslo priežiūrą vykdančios institucijoms – išgirsti jas, kas ateityje galėtų prisidėti prie teisinės bazės tobulinimo, praktikos formavimo. Azartinius lošimus jis apibūdino kaip specifinę veiklos sritį, kuri susijusi tiek su pramogomis, tiek su visuomenės sveikata, todėl valstybei tenka svarbus uždavinys, stebint tendencijas rinkoje, gerąją užsienio praktiką siekti, kad verslas veiktų skaidriai, nediskriminuojant atskirų sektorių ir kad visuomenė būtų apsaugota nuo neigiamos azartinių lošimų įtakos. Nors šio verslo indėlis į valstybės ekonomiką yra nemažas, jis gali sukelti ir neigiamas pasekmes, todėl kaip vieną valstybės prioritetų įvardino lošėjų apsaugos stiprinimą. Viceministras išsakė viltį, kad prasmingose diskusijose, atviro problemos iškėlimo pasekoje bus išgryninta, kaip galima būtų spręsti problemas, kylančias dėl nekontroliuojamo potraukio lošti, pabrėždamas racionalių pasiūlymų ir sprendimų svarbą siekiant, kad lošimų sektorius būtų skaidrus ir modernus.
Lošimų priežiūros tarnybos direktorius Virginijus Daukšys savo pranešime pateikė lošimų ir loterijų sektoriaus retrospektyvą remiantis skaičiais ir faktais nuo Azartinių lošimų įstatymo priėmimo, pristatė pagrindines institucijos veikos sritis, apžvelgė azartinius lošimus ir loterijas Lietuvoje. Pastaraisiais metais Lietuvoje augо bendrosios lošimų ir loterijų pajamos (lyginant 2013 m. ir 2014 m. jos išaugo 13 %), loterijų ir azartinių lošimų mokesčio surinkimas (lyginant 2013 m. ir 2014 m. mokesčio surinkimas lošimuose išaugo 17 %, loterijose 10 %), stebima lošimų organizavimo vietų plėtra (šiuo metu iš 60 Lietuvos savivaldybių lošimų verslas nevykdomas 14). Pasak pranešėjo, besivystant lošimų verslui, besiplečiant šių paslaugų pasiūlai, daugėja šia paslauga besinaudojančių asmenų skaičius ir daugėja tų, kuriems toks pramogavimo būdas sukelia priklausomybę. Š. m. spalio 31 d. duomenimis, 3937 asmenys yra pateikę prašymus neleisti jiems lošti. Taigi, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas atsakingam lošimui – tiek organizuojant šį verslą, tiek lošiant, tad baigdamas pranešimą V. Daukšys pabrėžė, jog azartiniai lošimai yra pramogą siūlanti ekonomikos šaka, todėl ypatingai svarbu, kad šios rinkos dalyviai būti atsakingi, kad pramoga neperaugtų į priklausomybę, o atradimai netaptų praradimais.
Konferencijoje kalbėję lošimų sektoriaus, t. y. lošimus lošimo namuose (kazino), automatų salonuose ir lažybų punktuose organizuojančių bendrovių ir loterijų organizatoriaus atstovai apžvelgė savo verslo raidą, perspektyvas, specifiką ir problematiką, dalinosi patirtimi, kaip jų įmonėse sprendžiami klausimai dėl asmenų, turinčių nekontroliuojamą potraukį lošti, kokias atsakingo lošimo organizavimo ir skatinimo priemones taiko bendrovės praktikoje.
Priklausomybės ligų specialistai ir psichologai apžvelgė priklausomybės formavimosi procesus, dalinosi mintimis apie azartinių lošimų prieinamumo įtaką įsitraukimui į lošimus, taip pat praktine patirtimi darbe su nuo lošimų priklausomybės kenčiančiais asmenimis, kalbėjo apie azartinių lošimų reklamos įtaką nepilnamečiams. Specialistai akcentavo, kad paslaugos prieinamumo ribojimas vaidina svarbų vaidmenį, siekiant užkirsti kelią problemos masto augimui, kadangi vienas iš esminių lošimų priklausomybės išsivystymo veiksnių yra prieinamumas ir socialinė aplinka.
Konferencijos dalyviai ir svečiai diskusijose gvildeno aktualiausius klausimus, susijusius su neigiamais lošimų padariniais, teikė siūlymus dėl probleminių sričių reglamentavimo būtinybės, dalinosi patirtimi ir gerosios praktikos pavyzdžiais.