Konkurse „EURO FIT“ lankstumu stebinę senjorai pataria kaip išvengti eilių ligoninėse ir vaistinėse
Vakar į Kaune vykusį LR Prezidento taurės finalinį konkursą „Euro Fit“ rinkosi sveiko ir aktyvaus gyvenimo būdo šalininkai. Jame dalyvavo seimo nariai: Dainius Kepenis ir Gediminas Vasiliauskas. Nuo 1996 m. rengiamame renginyje dalyvavo 144 dalyviai iš 11 miestų, jų amžius – nuo 12 iki 92 metų. Du 65 m. ir 67 m. šiauliečiai stebino nepaprastu lankstumu. Paprašėme papasakoti, kaip pavyksta išlaikyti tokią formą vyresniame amžiuje.
Jau 20-ąjį kartą konkurse dalyvaujantis Vaclovas Vaitekūnaitis (67 m.) kažkada tarnavo pasienyje, 1991 m. sausio 13 d. gynė Parlamento rūmus, vėliau dirbo pasienio policijoje. „Bandžiau gyvenime viską – rūkyti, gerti, ačiū Dievui, mano laikais nebuvo narkotikų, gal ir juos būčiau pabandęs. Tačiau vieną kartą man rūkant šalia nepažįstamo senolio, pradėjau kosėti. Jis ėmė taip keistai žiūrėti į mane, man gėda pasidarė. Tada pasakiau sau, kad už savo pinigus, savo noriu nesinuodysiu. Cigaretės prieš laiką pasiglemžė 8 mano artimus žmones“ – prisimena pašnekovas.
„Dabar žinau, kas yra gerai, kas blogai. Senatvė – amžina, jaunystė – laikina, todėl reikia investuoti į senatvę. Jei neinvestuosi, būsi pasmerktas laiką leisti vaistinių eilėse, prie daktarų kabinetų ir visi tau bus blogi. Žmogaus organizmas yra kaip ginklas. Negali valyti ginklo prieš pat kovą, jis nuolat turi būti laikomas parengty, formoje. Kiekvieną dieną reguliariai ir pastoviai mankštinuosi. Sodą turiu, statybos vyksta nuolat, reikia kasti, kitokius darbus daryti. Sutinku savo metų žmones, gaila žiūrėti. Tai vaistai nepadeda, tai gydytojai nepadeda. Reikia gydytis tris metus iki ligos, o ne 5 minutes iki mirties“, – savo patirtimi dalijasi vasarą-žiemą kasdien po 30 km dviračiu nuvažiuojantis sveikuolis.
Ignas Radžvilas (65 m.) kasdien mankštinasi, namuose turi skersinį, sportuoja mokyklos stadione. „Bet koks darbas, kuris leidžia judėti, suteikia malonumą kūnui ir naudą tuo pačiu. Gyvenau kaime ir dirbau visus ūkio darbas, prie namo būdavo daug šienavimo, daržus reikėjo tvarkyti, nešti, kasti, sodinti. Kelias valandas padirbęs jausdavausi pailsėjęs. Kaimynai jaunystėje mane mokė parūkyti, alaus išgerti, tačiau aš sau alternatyvą susigalvojau, pvz., vietoj „Žigulinio“ alaus butelio nueidavau 25 km. Kartą ir 50 km teko eiti. Save dabar taip pat kontroliuoju“, – pasakoja sporto veteranų klubo narys.
Igno gyvenime mityba yra labai svarbi: „Valgau beveik viską, bet riboju keptą maistą, baltų miltų kepinius, mėsos produktus. Lašinukų neatsisakau. Galvoju, kad kiekvienas turi suprasti kas yra saikas ir turėti savo ribas. Svarbu žinoti ne tai, kas leidžiama, bet ką galima žmogui valgyti.“
Sveikuolis turi patarimų ir jaunimui: „Stebiu, kaip darantys jėgos ir raumenų auginimo pratimus sporto klubuose, praranda lankstumą. Svarbiausias geros fizinės būklės rodiklis – lankstumas. Stuburas turi būti lankstus. Per savo gyvenimą niekada nesu pajutęs skausmo nugaroje.“
Renginio nugalėtojai
Pereinamoji LR prezidento taurė 2017 metais atiteko Šiaulių lengvosios atletikos sveikatingumo centrui. II ir III vietas užėmė Panevėžio bėgimo ir slidinėjimo klubas „Rambynas“ bei Birštono sveikos gyvensenos klubas „Šilagėlė“.
1996 m. Lietuvis sveikuolių sąjungos iniciatyva buvo paskelbta akcija, kurios tikslas žmonių sąmonėje įtvirtinti sveiko žmogaus įvaizdį, propaguoti fiziškai aktyvų gyvenimo būdą, atkreipti visuomenės dėmesį į sveikos gyvensenos svarbą, visiems prieinamais ir mažai finansinių resursų reikalaujančiais testais vertinti žmonių sveikatos būklę, nustatyti labiausiai besirūpinančius savo sveikata asmenis, organizacijas ir klubus, juos paskatinti.