Konstitucinis teismas atstatė teisingumą mokytojų darbo apmokėjimo tvarkoje
Dauguma piliečių, tarp jų ir mokytojai, labai atsargiai vertina partijų rinkiminius triukus – taip ir turėtų būti normalioje demokratinėje valstybėje. Visos partijos vienu ar kitu metu, vienaip ar kitaip žadėjo mokytojus ginti ir jiems padėti, bet mažai kas savo pažadus tęsėjo. Tačiau viena politinė partija sąžiningai laikosi susitarimo su Lietuvos švietimo įstaigų profesine sąjunga (LŠĮPS) ir kitomis švietimo sektoriaus darbuotojus ginančiomis profesinėmis sąjungomis. Jų pozicija dirbančiųjų atžvilgiu šiai partijai suteikia patikimos politinės jėgos statusą.
Paraginta švietimo profesinių sąjungų, Darbo Partijos frakcija 2011 m. kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą dėl tuometinio švietimo ir mokslo ministro liberalo Gintaro Steponavičiaus įsakymo teisėtumo, vienašališkai įvesti mokytojų darbo tvarkos aprašo tvarkoje darbo užmokesčio koeficientus. Tai leido Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) smarkiai sumažinti pedagoginiams darbuotojams darbo užmokestį.
Motyvas buvo paprastas – krizė, ir jeigu visiems biudžetiniams darbuotojams šis mažinimas buvo minimalus 6-10 proc., tai mokytojai šio sprendimo skonį pajuto daug skaudžiau – nuo 2009 iki 2015 m. darbo užmokestis švietimo sektoriuje sumažėjo net 37 proc.
Mažėjant mokinių skaičiui jau dabar daugėja mokytojų, neuždirbančių net minimalaus atlyginimo. Tokia statistika nedžiugina, mokytojų skaičius mažėja, proporcingai mažėja atlyginimai, ir šviesos tunelio gale net nematyti. Krizė švietime ir mokytojų kišenėse užsitęsė per ilgai.
Pedagoginė bendruomenė dėkinga, dešimčiai Darbo partijos frakcijos Seimo narių, kurie net penkis metus nekeitė savo pozicijos ir tai leido Konstituciniam Teismui priimti sprendimą, kuris pedagogų bendruomenėje buvo žinomas ir nujaučiamas – ŠMM ministro G. Steponavičiaus sprendimas prieštarauja LR Konstitucijai.
Gaila, kad dar ilgai teks laukti šio sprendimo įgyvendinimo – net iki 2017 sausio 2 d., tačiau būtent dabar turėtų prasidėti masinis pedagogų stojimas į profesines sąjungas ir susibūrus, su kvalifikuota advokatų pagalba, rengti bendrą, didelį ieškinį Vyriausybei.
Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis dar kartą profesinėms sąjungoms patvirtino, kad partija ir toliau nuosaikiai laikysis savo pozicijos pedagogų darbo užmokesčio didinimo klausimu – Politinėje Taryboje iškeltas tikslas, kad kitais metais mokytojų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų atlyginimas didėtų iki 5 proc. Šio tikslo partija siekia nuosekliai, laikydamasi ne tik savo partijos programinių nuostatų, bet ir pasirašyto bendradarbiavimo susitarimo su socialiniais partneriais – švietimo profesinėmis sąjungomis.
LŠĮPS ir kitų švietimo sektoriaus darbuotojus ginančių profesinių sąjungų vardu dėkojame visiems Darbo partijos Seimo frakcijos nariams, atstovavusiems viešą mokytojų interesą, nesusvyravusiems, nesuabejojusiems savo požiūrio teisėtumu. Mokytojų dienos išvakarėse sakome jums Ačiū. Gražiai mes jus mokėme ir užauginome, o jūs to nepamiršote.