Konstitucinis Teismas: Vilniui iki šiol skirtas biudžetas prieštaravo Konstitucijai
Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas (KT) išnagrinėjo ir paskelbė nutarimą dėl Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo nuostatos, kuria įtvirtinta galimybė riboti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies pervedimą į savivaldybių biudžetus, ir šio įstatymo priedėlio, pagal kurį Vilniaus miesto savivaldybei pervedama 40 proc. GPM, atitikties Konstitucijai.
Pagal KT nutarimą, šį Vilniaus miesto savivaldybės ginčą su Vyriausybe, kurį palaikė ir LR Seimo nariai, laimėjo Vilniaus miesto savivaldybė, kuri įrodė Vyriausybei, kad ilgus metus LR Vyriausybė pažeidinėjo LR Konstitucijoje įtvirtintą asmenų lygiateisiškumo principą ir Vilniaus miesto gyventojai buvo diskriminuojami kitų savivaldybių gyventojų atžvilgiu. Vyriausybė neužtikrino Savivaldybės ir jos biudžeto savarankiškumo, o įpareigodama savivaldybes vykdyti valstybės funkcijas, privalėjo užtikrinti proporcingą ir visavertį savivaldybių funkcijų finansavimą. KT sprendimas sukuria Vyriausybei pareigą peržiūrėti ir didinti gyventojų pajamų mokesčio dalį (GPM), kuris skiriamas Vilniaus miesto savivaldybei. Kartu Vilniaus miesto savivaldybė galės, jei nesusitars su Vyriausybe gražiuoju, toliau reikalauti 2008-2012 metais patirtų nuostolių kompensavimo, kas sudaro 936 mln. Lt .
Buvęs Vilniaus meras Artūras ZUOKAS, kurio iniciatyva 2012 metais Vilniaus miesto Taryba ir pradėjo teisinį ginčą prieš Vyriausybę sakė: “Tai ne tik Vilniaus ir vilniečių pergalė, tai, pirmiausia, Lietuvos savivaldos laimėjimas. Tikiuosi, kad po šio Konstitucinio Teismo sprendimo Lietuvoje baigsis politiniais principais formuojamų biudžetų laikotarpis, o savivalda įgaus realų finansinį savarankiškumą. Vilniui pagaliau ateina šviesios dienos ir Vyriausybė privalės kompensuoti Vilniaus nuostolius arba ženkliai padidinti miesto biudžetą.’’
2012 m. į Konstitucinį Teismą kreipėsi LR Seimo narių grupė ir Vilniaus Apygardos administracinis teismas, kuris nagrinėjo administracinę bylą, pagal tuomet Sostinei vadovavusio mero Artūro Zuoko ir jo vadovaujamos miesto tarybos skundą atsakovei – Lietuvos valstybei, dėl įpareigojimo Vyriausybei atlikti veiksmus bei 936 mln. litų žalos Vilniaus miestui atlyginimo. Vilniaus miesto taryba prašė teismo įpareigoti Vyriausybę pateikti Seimui Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo pakeitimo projektą (toliau – Metodikos įstatymo), kuriame Vilniaus miesto savivaldybei tenkanti gyventojų pajamų mokesčio dalis būtų padidinta ne mažiau kaip iki 60 proc., kartu su Lietuvos Respublikos 2013 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu.
Vilniaus miesto taryba buvo įsitikinusi, kad tiek galiojančiuose teisės aktuose nustatytas reglamentavimas, tiek Vyriausybės, kaip vykdomosios valdžios, kurios viena svarbiausių funkcijų – biudžeto projekto sudarymas, neveikimas veda prie Vilniaus miesto savivaldybės ir jos bendruomenės narių interesų pažeidimo. Turi būti užtikrinamas LR Konstitucijoje įtvirtintas savivaldybių ir valstybės interesų derinimo principo įgyvendinimas, reiškiantis, kad, įstatymuose nustatant savivaldybių funkcijas bei kompetenciją, numatant savivaldybių biudžetų pajamų šaltinius bei dydžius, negalima ignoruoti pagrįstų vietos bendruomenių interesų.