Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena
Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu kovo 24 d. minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įgyvendina Tuberkuliozės prevencijos programą, skirtą plačiau informuoti visuomenę apie pavojingą infekcinę ligą ir skatina pasinaudoti profilaktikos priemonėmis.
Kovo 23–26 dienomis nuo 8 iki 13 val. kviečiami rajono seniūnijose bei Kėdainių bendruomenės socialinio centro paslaugų socialinės rizikos asmenims padalinyje, vadinamuose Nakvynės namuose gyvenančius rizikos grupei priskirtus suaugusius asmenis (artimai ir dažnai kontaktuojančius su sergančiais tuberkulioze, asocialius asmenis ir pan.) nemokamai ir be išankstinės registracijos atlikti plaučių tyrimą – fluorogramą (kreiptis – Fluorografijos kabinetas Nr. 32). Būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Informacija – plakatai, knygelės, lankstinukai apie tuberkuliozės profilaktiką (kas yra tuberkuliozė, kaip ji plinta, kokie yra tuberkuliozės simptomai, rizikos veiksniai, kaip gydoma tuberkuliozė ir pan.) išplatinti rajono ambulatorijoms bei seniūnijų socialiniams darbuotojams, dirbantiems su rizikos grupės asmenimis.
Kėdainių PSPC kreipėsi į seniūnus, socialinius darbuotojus, kad būtų sudarytos sąlygos rizikos grupės asmenims atvykti seniūnijos transportu.
Tuberkuliozė (TB) – tai infekcinė liga
Daugelis iš mūsų galvoja, kad TB tapo iš tiesų jau nebeegzistuojančia liga ir todėl jos nereikia bijoti. Taip pat yra žmonių, kurie galvoja, kad TB suserga tik mažiau sėkmingi ir vargingesnėse sąlygose gyvenantys žmonės. Nei viena iš šių prielaidų nėra teisinga.
TB yra infekcinė liga, kuri tarp žmonių plinta oro lašeliniu keliu. TB sukelia bakterija, kuri paprastai paveikia plaučius, tačiau taip pat gali paveikti ir kitas organų sistemas. TB yra liga kaip kitos – ji nepriklauso nuo žmogaus lyties ar amžiaus, išsilavinimo ar pajamų. Remiantis naujausia Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaita, apytiksliai 9 milijonai žmonių kasmet suserga aktyvia tuberkulioze. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.
Svarbiausias ir veiksmingiausias būdas išvengti TB plitimo – kuo greičiau nustatyti žmones, sergančius šia liga ir užtikrinti, kad jie gautų visapusiškai tinkamą gydymo kursą. Tuberkuliozė yra išgydoma, jeigu gydoma laiku.
Kokie yra tuberkuliozės simptomai?
Tai sunkus kosulys, kuris trunka tris ir daugiau savaičių, kraujo ar skreplių atkosėjimas, naktinis prakaitavimas, karščiavimas, šaltkrėtis, silpnumas ar nuovargis, apetito stoka, svorio kritimas, gali būti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, ar teigiamas skreplių tepinėlis ar pasėlis.
Jeigu pastebite požymius, kurie leidžia įtarti tuberkuliozę, turėtumėte nedvejodami kreiptis į gydytoją. Jeigu neturite jokių šių simptomų, tačiau jų turi jums artimas žmogus, patarkite ir jam kreiptis į gydytoją.
Kai TB sergantis ligonis kosėja, čiaudi, spjaudosi ar juokiasi, TB bakterija gali patekti į orą. Šios bakterijos ore gali likti ilgą laiką, dažniausiai uždarose patalpose. Kiti žmonės įkvepia šių bakterijų ir taip užsikrečia TB. Tačiau ne visi užsikrėtę žmonės suserga tuberkulioze. Tai priklauso nuo kontakto tipo, trukmės (kaip ilgai ir artimai buvo bendrauta su ligoniu) ir nuo imuninės sistemos būklės: kaip ji pajėgi susidoroti su patekusiu į organizmą ligos sukėlėju. Infekcijai ypač jautrūs vaikai, kadangi jų imuninė sistema nėra visiškai susiformavusi.
Kaip gydoma tuberkuliozė?
Daugeliu atveju TB išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų prieš TB kursas. Gydoma paprastai specialių antibiotikų deriniu ir gydymas trunka mažiausiai šešis mėnesius. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų (nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus), priešingu atveju ligonis neišgydomas. Be to, išsivysto gydymui atsparios tuberkuliozės bakterijos. Tokių tuberkuliozės mikobakterijų sukeltą ligą išgydyti yra ypač sunku bei brangu ir iki 50 proc. pacientų nepagydoma.
Taigi, sergantysis turi atsižvelgti į šiuos ypatumus ir stengtis ne tik apsaugoti save, bet ir aplinkinius, artimuosius bei draugus.
Kuo anksčiau bus nustatyti tuberkulioze sergantys asmenys ir pradėtas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus. Negydoma aktyvi tuberkuliozė yra potenciali mirtina liga.