Kovoje su smurtu – naujos priemonės
Kauno rajono savivaldybės, seniūnijų, policijos ir prokuratūros atstovai aptarė bendrų priemonių planą, kuris padės spręsti aktualią smurto artimoje aplinkoje problemą.
Kauno rajono policijos komisariato viršininkas Aleksejus Chraminas pastebėjo, kad pernai Pakaunėje buvo pastebima smurto artimoje aplinkoje mažėjimo tendencija, tačiau problema išlieka opi.
Kauno apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Nomeda Urbonavičienė informavo, kad 2015 metais jos vadovaujama įstaiga atliko 305 su tuo susijusius ikiteisminius tyrimus, iškeltos 85 baudžiamosios bylos ir net 110 nutrauktos šalių susitarimu. „Patirtis rodo, kad tokios paliaubos dažniausiai būna laikinos, o nenubaustas smurtautojas sugrįžta prie senų įpročių“, – pastebėjo prokurorė.
Nors dažniausiai smurtaujama socialinės rizikos šeimose, tačiau paskutiniu metu pastebima dar viena tendencija – smurto protrūkiai iš pažiūros kultūringose šeimose. „Kumščiams duoda valios ne tik bedarbiai, girtuokliai, bet ir medikai, mokytojai“, – pasakojo N. Urbonavičienė.
Pareigūnams kyla keblumų taikant kardomąsias priemones, kurių viena – draudimas artintis prie aukos namų. Asocialūs smurtautojai dažniausiai neturi kur išsikelti, sugrįžta pas auką, ir abi pusės vėl patenką į užburtą ratą.
Prokurorė teigė, kad svarbu pastebėti smurto atvejus ir apie juos pranešti policijai.
N. Urbonavičienė įsitikinusi, kad efektyviau kovoti su šia blogybe padėtų geresnis įvairių tarnybų – prokuratūros, policijos, seniūnijų, socialinių darbuotojų –bendradarbiavimas.
Kita priemonė – greitesnis bylų sprendimas. „Turime pasiekti, kad per 2-4 valandas būtų atlikti ikiteisminiai veiksmai, o maždaug per 3 dienas byla pasiektų teismą“, – kalbėjo N. Urbonavičienė.
Pasitarimo dalyviai sutarė, kad vien teisėsaugos veiksmų kovojant su smurtu neužtenka. Svarbu šalinti reiškinio priežastis, todėl reikia visos visuomenės pastangų.
Spręsti problemą padeda ir nauja mediatoriaus institucija. Mediatorius – tai specialistas, kuris ieško būdų spręsti konfliktą vietoje.
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pabrėžė, kad būtina derinti įvairių institucijų veiksmus ir suteikti smurto aukoms daugiau konkrečios pagalbos. Garliavoje jau keletą metų sėkmingai veikia moterų krizių centras. Pasitarimo dalyviai svarstė apie galimybę ieškoti patalpų, kuriose būtų galima laikinai apgyvendinti ir smurtautojus.
***
Smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims užtikrinama galimybė nemokamai naudotis emocinės pagalbos tarnybų paslaugomis.
„Pagalbos moterims linija“, tel. 8 800 66 366, el.p. pagalba@moteriai.lt.
Darbo laikas – kiekvieną dieną nuo 10 iki 21 val. Nuo balandžio 1 d. –visą parą.
„Vilties linija“, tel. 116 123, el.p. vilties.linija@gmail.com, kiekvieną dieną visą parą.
Asociacija „Kauno moterų draugija“, tel. 8 603 89 833., el.p. kmd.asoc@gmail.com
Kauno rajono socialinių paslaugų centro Krizių centras, tel. 8 37 55 12 41,8 620 95 167, el.p. krz.centras@gmail.com, kiekvieną dieną visą parą.