Kretinga gerbia ir puoselėja žydų tautos atminimą
Jei ne prieš 75 metus siautęs Holokaustas, Kretingos rajone galbūt iki šiol gyventų, kurtų ir ramiai vaikus augintų žydų tautybės žmonės, būtų puoselėjama graži vietos gyventojų ir žydų tautos bendrystė. Pabrėžiant būtinybę skirti didesnį dėmesį Lietuvos žydų istorijai, Kretingoje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, rugsėjo mėnesį vyks įvairių renginių ir akcijų, skirtų Lietuvos žydų genocido dienai.
Kretingos krašte – Kretingos ir Salantų miestuose, Darbėnų ir Kartenos miesteliuose, Jokūbavo ir Laukžemės kaimuose – gyvenusių žydų įnašas į visa, ką šiandien turime, didžiulis. Tą prisimenant, rugsėjo 23 dieną 15 valandą Kretingos muziejuje vyks popietė „Kretingos krašto žydai“. Tikimasi, kad šioje popietėje dalyvaus ir prisiminimais galės pasidalinti Kretingos krašto žmonių, kurie, nepaisant grėsusio mirtino pavojaus, gelbėjo žydus, vaikai ar vaikaičiai. Popietės metu Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas pristatys lietuvių ir anglų kalbomis išleistą leidinį apie Kretingos krašto žydų gyvenimą. Kasmet Kretingą aplanko nemažai užsienio šalių turistų, ieškančių savo šaknų ir besidominčių Kretingos apylinkėse gyvenusių žydų likimu, todėl knygoje, išleistoje Kretingos rajono švietimo centro turizmo vadybininkių Ritos Beržanskienės ir Daivos Reinikės iniciatyva iš Savivaldybės biudžeto lėšų, aprašyti svarbiausi su vietos žydų gyvenimu susiję objektai.
Prisidedant prie išlikusio žydų tautos paveldo išsaugojimo rugsėjo 23 dieną 14 valandą Imbarės seniūnijoje Žvainių kaime organizuojama kapinių tvarkymo akcija. Ši graži iniciatyva, kurios metu įvairiuose Lietuvos regionuose tvarkomos žydų kapinės, vyksta ir įgyvendinant tęstinį Vokietijos fondo „European for Peace“, Vokietijos užsienio reikalų ministerijos ir žydų krikščionių bendruomenės lėšomis finansuojamą projektą. Šio projekto metu žydų kapines tvarkančių savanorių kasmet atvyksta ir į Kretingos rajoną. Prieš porą metų Savivaldybei prisidedant reikalingomis darbo ir higienos priemonėmis sutvarkytos Darbėnų žydų bendruomenės kapinės, praėjusių metų vasarą per keturiasdešimt savanorių iš Vokietijos ir Lietuvos valė apkerpėjusius paminklinius akmenis, kirto netvarkingai sužėlusius medžius bei krūmus senosiose žydų kapinėse Kretingoje. Šių metų rugpjūčio 31 dieną Savivaldybėje vykusiame pasitarime SĮ „Kretingos komunalininkas“ įpareigota iki rugsėjo 23 dienos iškirsti menkaverčius medžius ir krūmus, sutvarkyti senųjų žydų kapinių Kretingoje teritoriją ir prie įėjimo į kapines pastatyti informacinį stendą.
Praėjusių metų kovą Lietuvos žydų bendruomenė, Geros valios fondas, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Klaipėdos žydų bendruomenė ir Savivaldybė, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-metį ir ruošiantis žydų Holokausto 75-osios metinėms, tautų draugystę įprasmino žinomiausio pasaulyje kretingiškio atminimo įamžinimu. Kretingoje, skvere prie Kretingos rajono švietimo centro, buvo pastatytas paminklas Tado Kosciuškos sukilimo dalyviui, kovotojui už tautų laisvę ir nepriklausomybę, karvedžiui Berekui Joselevičiui – kaip padėka už Kretingos vardo garsinimą pasaulyje ir atminimo ženklas, primenantis apie kelis šimtmečius čia gyvavusią gausią žydų bendruomenę.
2015-ųjų lapkritį Salantuose, prie istorinio pastato, kuriame įsikūręs Salantų kultūros centras, iš šio krašto kilusio istorijos tyrinėtojo Pauliaus Vaniuchino iniciatyva atidengta atminimo lenta, skirta Salantuose gyvenusiems žydams atminti, buvusios sinagogos ir geto atminimui įamžinti.
Holokausto metu žuvusių žydų atminimo įamžinimas neatsiejamas nuo mūsų civilizacijos pamatus sudrebinusios tragedijos priežasčių tyrinėjimo, kaip ir nuo tolerancijos ir pagarbos vienas kitam ugdymo, užkertant kelią prietarams, antisemitizmui, neapykantos kurstymui, ir yra svarbus ne tik žydams, bet ir visai visuomenei, ypač augančiajai kartai. Todėl neabejotinai viena geriausių pilietiškumo pamokų jaunimui bus šių metų rugsėjo 22 dieną Kretingos rajono Darbėnų gimnazijos istorijos mokytojos Ritos Tamošauskienės tradiciškai organizuojama eisena į žydų genocido vietą Darbėnuose. Prie paminklo gimnazistai padės akmenukus su Darbėnuose gyvenusių žydų pavardėmis, uždegs atminimo žvakes. Darbėnuose gyvenusių žydų pavardės surinktos šią vasarą gimnazijoje organizuotos mokinių kraštotyrinės stovyklos metu. Rugsėjo 22-23 dienomis gimnazijos fojė mokiniams bus demonstruojama medžiaga apie žydų genocido laikotarpį. Salantų gimnazijoje rugsėjo 23 dieną mokiniams bus transliuojama radijo laida „Lietuvos ir Salantų žydų genocido aukoms atminti“, o 26–30 dienomis išklausys istorijos pamokų ciklą apie Salantų žydų istorinę praeitį.
Džiugu, kad kasmet gimsta vis daugiau iniciatyvų įamžinti žydų kultūrinį palikimą. Savo ruožtu Savivaldybė visada yra pasirengusi prisidėti jas įgyvendinant, suprasdama, kad čia gyvenusių žydų bendruomenės istorija yra neatsiejama Kretingos krašto dalis.