Kriukuose – blaivus folkšokių vakaras
Jau trečius metus iš eilės Joniškio rajono gyventojus pasišokti ir aktyviai praleisti laiką kviečia tradicinių šokių vakaras „Blaivūs folkšokiai“. Pirmieji folkšokių vakarai Joniškio rajone vyko tuometinio Joniškio rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus (dabar Švietimo, kultūros ir sporto skyrius) iniciatyva, o vėliau jie tapo veiksminga Joniškio rajono savivaldybės Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijos priemone.
Minėtos komisijos pirmininko pavaduotoja Daiva Zikienė teigia, kad renginio metu tiek jaunimui, tiek vyresniems rajono gyventojams yra draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus, nors to jie net ir nepageidauja. Anot D. Zikienės, pasišokti susirinkę žmonės puikiai praleidžia laiką, o blaivus folkšokių vakaras prilygsta gerai treniruotei.
Per trejetą metų folkšokių organizatoriai ne kartą kvietė pajudėti Joniškio, Žagarės, Skaistgirio gyventojus. Šių metų kovo mėnesį Joniškyje vykęs blaivus folkšokių vakaras sudrebino kultūros centrą. Salėje vos tilpo visi norintys aktyviai ir linksmai praleisti vakarą. Renginio dalyvių amžius buvo gana įvairus.
Didelio gyventojų dėmesio sulaukiantis renginys plečia savo geografiją. Savaitgalį Kriukų pagrindinėje mokykloje skambėjo lietuvių liaudies muzika, o pilnut pilnutėlėje mokyklos aktų salėje sukosi jaunimas ne tik š Kriukų, bet ir iš kitų Joniškio rajono savivaldybės seniūnijų.
Tuo metu mokykloje vyko regioninė tarptautinio prevencinio jaunimo judėjimo „Sniego gniūžtė“ stovykla, kurios metu Joniškio rajono savivaldybės Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisija organizavo tradicinių šokių vakarą jaunimui. Renginį organizavo ir koordinavo minėtos komisijos narės Daiva Zikienė, Erika Šivickaitė ir šiuo metu Kriukų pagrindinei mokyklai vadovaujanti Ligita Eitkevičienė.
Kriukų miestelio jaunimą ir jų svečius šokti kvietė blaivių vakarėlių, liaudies šokių maniją sėkmingai plečiantis kolektyvas „Šiauliai United“, vadovaujamas tautodailininko, etnografo, visuomenės veikėjo Alberto Martinaičio. Šiauliečiams muzikantams noriai talkino Joniškio kultūros centro folkloro kolektyvo „Kupars“ nariai, vadovaujami Ritos Kipšaitės-Balčiūnienės. Jie grojo ne tik tradicines liaudies melodijas, bet ir gitaromis jas improvizavo, mokė jaunimą tradicinių lietuvių liaudies šokių ir žaidimų.
Po truputį muzikantai keičia renginio formatą, jį stengdamiesi pritaikyti prie įvairaus amžiaus dalyvių. Tad, ir tradicinė muzika skambėjo kiek kitaip – šiuolaikiškai, į programą įvedant kitus muzikos instrumentus.
„Tokie renginiai yra puiki nusikaltimų prevencijos priemonė, nes įvairaus amžiaus žmonėms yra suteikiama aktyvaus laisvalaikio praleidimo galimybė, reikalaujanti didelės ištvermės ir jėgų. Tradiciniai šokiai – ne tik mūsų kultūros pažinimas, bet ir bendravimas, galimybė pabūti su draugais, įgyti naujų pažinčių, o svarbiausia, aktyviai ir turiningai praleisti laiką“, – sakė savivaldybės Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijos narė E. Šivickaitė.
Kriukų jaunuomenė seniai laukė galimybės pasikviesti folkšokių entuziastus pas save į svečius. Juolab, kad jų aktyvaus ir blaivaus laisvalaikio praleidimo skatinimas sutampa su prevencinio jaunimo judėjimo „Sniego gniūžtė‘‘ idėjomis, mokykloje propaguojamomis penkioliktus metus. Iš pradžių nedrąsiai, o paskui jau nesustabdomai į muzikinį šėlsmą įsijungę gniūžtukai išmoko ne tik smagių liaudiškų šokių, darnaus kartų bendravimo, bet ir nugalėjo viduje kirbančias abejones, kad liaudiški šokiai gali būti smagūs ir įtraukiantys.
Nuoširdžiausiai prakaitą šokių aikštelėje liejusiems jauniesiems šokėjams Nusikaltimų prevencijos ir kontrolės komisijos narės įteikė šiauliškių muzikantų vadovo A. Martinaitis pagamintus išskirtinius, skirtingų spalvų rankų darbo akmeninius paukštukus. Kiekvienas jų turįs ypatingą atsiradimo meistro rankose istoriją. Du pilki paukštukai, nutūpę ant Edvino Griškos ir jauniausio šokėjo Jorio Balčiūno krūtinių, pasak tautodailininko, iš Šeduvos.
Aktyviausiai šokėjai Žavintai Urbonavičiūtei atiteko rusvos spalvos paukštukas iš Tėvo Stanislovo Paberžės. Patiems vyriausiems folkloro ansamblio „Kupars“ nariams Konstantinui Kipšui ir Bronislovui Rimkevičiui – geltoni kirvukai iš buvusio titnaginių girnų fabriko likučių paties A. Martinaičio gyvenamoje gatvėje. Dar vienas tautodailininko akmenėlis atiteko renginio fotografui Žilvinas Indriulis. Taip jau sutapo, kad vyriausias ir jauniausias renginio šokėjai K. Kipšas ir J. Balčiūnas yra vienos šeimos nariai – senelis ir anūkas.
Anot šiuo metu Kriukų pagrindinei mokyklai vadovaujančios direktorės Ligitos Eitkevičienės, tokie susitikimai reiškia gerokai daugiau nei vien lietuvių liaudies šokių vakarėlius. Tai puikiausias būdas ugdyti jaunimo patriotiškumą, skleisti nuoširdžią meilę gimtajam kraštui.
Pasak renginio organizatorių, ateityje planuojama blaivius folkšokių vakarus organizuoti vis kitose Joniškio rajono seniūnijose, taip įtraukiant jų gyventojus į aktyvų ir turiningą veiksmą.
Renginio pabaigoje L. Eitkevičienei buvo padovanotas A. Martinaičio gamintas akmuo, kurį, anot paties meistro, turi tik labai ypatingi žmonės. Po apdovanojimų į Kriukus susirinkęs jaunimas pakvietė svečius ir vakaro muzikantus vienam bendram šokiui, kuris buvo palydėtas gausiais renginio dalyvių plojimais.