Krūtų vėžio diagnostikos tyrimai Klaipėdoje bus dar greitesni ir tikslesni
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų diagnostikos centras pasipildė nauja įranga – moderniu automatiniu echoskopu, skirtu ankstyvai krūtų vėžio diagnostikai.
Krūties vėžys, pasak gydytojo radiologo Artūro Čiuvašovo, diagnozuojamas trimis pagrindiniais metodais: mamografija (rentgeno tyrimas), echoskopija (ultragarsinis tyrimas) ir krūtų magnetinio rezonanso tomografija.
„Ultragarsas yra vienas iš tų banginių ant kurio laikosi ankstyva diagnostka, nes dažnai po mamografijos aptikus pakitimus, arba esant ribotam mamografijos informatyvumui, pacientė siunčiama tolesniam tyrimui – echoskopijai“, – pasakoja gydytojas A. Čiuvašovas.
Naujasis echoskopas, įsigytas 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto „Krūties ir storosios žarnos vėžio prevencinių priemonių skatinimas pasienio teritorijose“ lėšomis ( kartu su juo įsigytas ir dar vienas standartinis echoskopas), gerokai skiriasi nuo senųjų aparatų kai krūtis specialistas apžiūri gyvai, naudodamas nedidelį daviklį. Naujasis echoskopas, pasak gydytojo A. Čiuvašovo, yra automatinis.
„Naujame echoskope yra speciali papildoma rankovė su ypatingu plačiu davikliu. Daviklis yra uždedamas ant krūties ir dviem – trimis skenavimais nuskenuojama visa krūtis. Gauti vaizdai įkeliami į kompiuterinę sistemą ir radiologas apžiūri suminį vaizdą bei įvertina. Panašiai, kaip vaizdai vertinami atlikus kompiuterinę tomografiją ar magnetinį rezonansą. Gydytojas mato tarsi visą krūtį, bet echoskopiniame vaizde“, – aiškina A. Čiuvašovas.
Naujuoju echoskopu skenavimą atlieka nebe gydytojas, o technologė ir tai leis specialistams daugiau laiko skirti vaizdų vertinimui. Tikimasi, kad diagnostika taps greitesnė.
„Tai ir yra esminis skirtumas tarp senojo aparato ir naujojo. Tyrimą atlieka technologė, o mes vaizdus galime peržiūrėti kompiuteryje savo darbo vietoje. Kitaip tariant, taupomas laikas, nes neretai dalis moterų po mamografijos tyrimo pas specialistą grįžta ne todėl, kad kažką suradome negero, o, kad mamografinis tyrimas ne visada pakankamai informatyvus. Tuomet gydytojas pakartotinai konsultuoja pacientę, bando užčiuopti darinį. Dabar galėsime laiką skirti toms pacientėms, kurioms iš tikrųjų reikia konsultacijos“, – sako gydytojas radiologas Liudvikas Granickas.
Krūtų chirurgė Miglė Stakytė pastebi, kad naujuoju moderniu echoskopu tyrimų per dieną bus galima atlikti žymiai daugiau, išvengiant klaidų.
„Aparatas nepavargsta, žmogaus, deja, galimybės ribotos – akys pavargsta ir yra tikimybė atsirasti klaidoms. Kompiuteriui nesvarbu pirmam ar penkioliktam pacientui atlieka tyrimą, jis fiksuoja vaizdą tokį, koks jis yra. Mes labai džiaugiamės turėdami šį modernų aparatą, dabar galėsime teikti kokybišką konsultaciją didesniam skaičiui pacienčių su minimalia klaidų galimybe“, – sako gydytoja Miglė Stakytė.
Radiologijos technologė Gustė Noreikytė, pastebi, kad nauja įranga dar – neįprasta pacientėms, bet tyrimas nauju echoskopu nėra toks skausmingas, kaip atliekant mamografiją ir moterys jaučiasi jaukiau. Procedūra trunka panašiai, kaip mamografija, iki 10-15 min.
Gydytojus džiaugina ir tai, kad vaizdai naujuoju echoskopu išsaugomi skaitmeninėje sistemoje, o tai leidžia bet kada pakartotinai juos peržiūrėti, palyginti naujus vaizdus su ankstesniais. Tas labai svarbu vertinant naujai atsiradusius pakitimus. Turint tokius vaizdus, juos galime peržiūrėti pakartotinai, konsultuotis su kitais specialistais. Tai labai padidina tyrimo vertę.
Be to, naujuoju echoskopu tyrimas atliekamas standartizuotai: visos pacientės, kiek kartų jos ateitų, yra skenuojamos vienodai ir jau nebebus praleistas koks nors ruožas ar tarpas. Tai leidžia ne tik palyginti vaizdus, bet ir padidinti diagnostinį tikslumą.
Krūtų automatinis echoskopas, kurį įsigijo Respublikinė Klaipėdos ligoninė – pirmasis ir vienintelis Vakarų Lietuvoje. Ligoninės Krūtų diagnostikos centro, kuris apjungia ir krūtų chirurgus, ir radiologus bei patalogus specialistai tikisi, kad šis tyrimas, dėl produktyvesnio, ir našesnio darbo taps prieinamas didesniam skaičiui pacienčių, o diagnostika taps tikslesnė.