Kultūros komitetas: Gedimino kalnas – nuolatinės parlamentinės kontrolės sistemoje
Seimo Kultūros komitetas išvažiuojamajame posėdyje svarstė parlamentinės kontrolės klausimą dėl Gedimino kalno ekstremalios situacijos. Komiteto nariams kalno būklę ir atliekamus darbus pristatė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, Nacionalinio muziejaus atstovai, Vyriausybės sudarytos „Vilniaus piliavietės, vad. Gedimino kalnu, Pilies kalnu, Aukštutine ir Žemutine pilimi avarijos grėsmės pašalinimo darbų koordinavimo ir priežiūros“ darbo grupės vadovas, kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius.
Komiteto nariai, apžiūrėję įvykusias nuošliaužas rytiniame, pietrytiniame, pietvakariniame kalno šlaituose, susipažino su vykstančiais darbais Gedimino kalne, kuriais siekiama pasiruošti 2017–2018 m. žiemos ir pavasario sezonui. Jų metu laikinomis priemonėmis nuo kritulių bus apsaugota Gedimino kalno aikštelė ir joje stovinčios Kunigaikščių rūmų liekanos. Gedimino kalno aikštelėje yra baigiama įrengti laikina stoginė, kuri leis sumažinti kritulių vandens infiltraciją į žaliuosius kalno plotus, taip pat leis tęsti vykdomus archeologinius tyrinėjimus, kurių metu atkasami likę nužudytų 1863 metų sukilimo dalyvių palaikai. Užbaigus šiuo metu vykstančiu Kunigaikščių rūmų liekanų sienų suvaržymo darbus, nuo kritulių laikinu stogeliu bus apsaugotas ir vidinis rūmų plotas, o aikštelės dalį tarp rūmų ir gynybinės sienos nuo kritulių saugos speciali danga.
Pasak kultūros viceministro Renaldo Augustinavičiaus, kalno nuošliaužų ir toliau bus, nes šiandien taikomos priemonės leidžia tik sumažinti jų skaičių. Svarbiausia, kad tos nuošliaužos nesusikabintų į vieną didelį masyvą ir nekiltų reali grėsmė istoriniams pastatams.
Išklausius specialistų nuomonių, Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis akcentavo, kad „pradėtų Gedimino kalno darbų tikslas – sutvarkyti visą kalną kompleksiškai. Niekada šis kalnas nebuvo tvarkomas iš esmės , todėl gražaus kalno neturėsime dar ilgą laiką, bet jau pavasarį turėsime žalią, sutvarkytą šiaurės vakarų šlaitą“.
Komitetas bendru sutarimu pritarė Gedimino kalno klausimą įrašyti į nuolatinės komiteto parlamentinės kontrolės sistemą ir kreiptis į Vyriausybės sudarytą darbo grupę su prašymu periodiškai kas 2 savaites teikti komitetui ataskaitas apie Gedimino klano būklę ir darbų eigą.