Kultūros ministrui S. Kairiui įteiktas Ukrainos valstybinis apdovanojimas
Šiandien, spalio 6 d., Vilniuje vykusioje Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo bei Lenkijos–Lietuvos forumų apdovanojimų ceremonijoje Lietuvos kultūros ministrui Simonui Kairiui įteiktas Ukrainos valstybinis apdovanojimas – Kunigaikščio Jaroslavo Išmintingojo 5-ojo laipsnio ordinas.
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios kultūros ministras S. Kairys aktyviai bendradarbiavo su Ukrainos Kultūros ministerijos vadovybe, akcentavo būtinybę remti savo nepriklausomybę ginančią Ukrainą ir jos interesus tarptautiniuose susitikimuose, konferencijose, kituose renginiuose. Kartu su Lenkijos kultūros ministru Piotru Glinskiu ir tuomečiu Ukrainos kultūros ministru Oleksandru Tkačenka ministras S. Kairys pasirašė Liublino trikampio deklaraciją dėl paramos Ukrainai, kuria įsipareigojama remti Ukrainą įvairiuose tarptautiniuose formatuose siekiant apsaugoti jos kultūros paveldą ir kultūros vertybes, teikti visapusišką paramą Ukrainos kultūros ir meno atstovams, kuriantiems ir dirbantiems Lietuvoje, Lenkijoje ir Ukrainoje, taip pat prisidėti prie tvaraus Ukrainos atstatymo.
Kultūros ministerijos pastangos prisidėjo prie reikšmingų pokyčių tarptautiniame kontekste: į šeštąjį ES sankcijų paketą Rusijai buvo įtrauktas dar trijų Rusijos propagandinių TV kanalų turinio blokavimas, o UNESCO Pasaulio paveldo komitetui pirmininkavusi Rusija pasitraukė iš šių pareigų.
Ukrainos valstybinis apdovanojimas S. Kairiui skirtas Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio 2022 m. rugpjūčio 22 d. pasirašytu įsakymu.
Lvivo nacionalinės dailės galerijos vadovas Tarasas Vozniakas apdovanotas garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“
Vilniaus rotušėje vykusio renginio metu kultūros ministras S. Kairys Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos generaliniam direktoriui Tarasui Vozniakui įteikė aukščiausią Kultūros ministerijos apdovanojimą – garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Jis skirtas už nepalaužiamą stiprybę ginant Ukrainą ir visą laisvąjį pasaulį ne tik kariniais, bet ir kultūriniais ginklais, taip pat už aktyviai plėtojamus Lietuvos ir Ukrainos kultūros ryšius, gilinančius demokratinę mintį ir stiprinančius vakarietiškas vertybes.
Kultūros ministras savo kalboje pažymėjo, kad T. Vozniakas visų pirma yra kultūrininkas, o kultūra jam yra ne tik saugus prieglobstis, bet ir galingas ginklas.
„Tai žmogus, kurio kraujo grupė yra europietiškumas. Tai žmogus, kurio DNR yra sudarytas iš kultūrinės rezistencijos, iš demokratinės minties, iš nepalaužiamos dvasinės stiprybės. Tarasui Vozniakui esame be galo dėkingi už daugybę bendrų iniciatyvų ir veiklų, už puikias parodas, už sėkmingus projektus. O svarbiausia – už tai, kad galime daug giliau pažinti Ukrainą, atsikratyti senų stereotipų ir naujai suvokti Lietuvos ir Ukrainos ryšius“, – kalbėjo kultūros ministras S. Kairys.
Žinomo Ukrainos kultūrologo, politologo, vertėjo, rašytojo, dėstytojo, aktyvaus visuomenininko T. Vozniako dėka Lietuvoje rodytos ir naujai eksponuojamos išskirtinės parodos pačių vertingiausių europinės tapybos darbų, saugomų Lvive. Parodose pristatyti žymūs menininkai: Johanas Georgas Pinselis, Leonardas da Vinčis, Ticianas, Antonas van Deykas, Chosė de Ribera, Luka Džordanas, Francisco Goya, Janas Matejko ir kiti.
T. Vozniakas aktyviai bendradarbiauja su lietuvių pilietinėmis organizacijoms, tokiomis kaip „Stiprūs kartu“, taip pat Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi. Per akciją „Sušildyk Ukrainą“ jo vadovaujama galerija tapo elektros generatorių, dyzelinių šildytuvų ir akumuliatorinių šviestuvų paskirstymo visai Ukrainai logistikos centru.
T. Vozniakas dar sovietmečiu palaikė ryšius su Lietuvos disidentais ir kultūrininkais, vykdė aktyvią kultūrinę rezistenciją Ukrainoje, skatindamas laisvos minties sklaidą, organizavo nelegalios spaudos leidybą ir platinimą. Pertvarkos pradžioje surengė pirmąjį streiką prieš sovietinį režimą Ukrainoje, o Vilniuje leido nepriklausomą kultūrologinį leidinį, dariusį įtaką demokratinės minties ir vakarietiškų vertybių sklaidai Ukrainoje. 1988 m. įsikūrus Sąjūdžiui su mūsų šalimi palaikė artimus ryšius, organizavo ukrainietiškos spaudos platinimą Lietuvoje, aktyviai prisidėjo prie nepriklausomybės judėjimo Ukrainoje. T. Vozniakas nuolat pabrėžia Ukrainos ir Lietuvos istorinius saitus, kaip populiarus rašytojas formuoja ukrainiečių visuomenėje pozityvų Lietuvos ir jos istorijos įvaizdį.
Būdamas daugelio tarptautinių organizacijų, taip pat dvišalių ir daugiašalių Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos ir kitų šalių bendradarbiavimo organizacijų, forumų ir asociacijų narys T. Vozniakas prisideda prie tautų tarpusavio supratimo stiprinimo.
Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“ T. Vozniakui įteiktas Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo bei Lenkijos–Lietuvos forumų apdovanojimuose.