Kuo dirbtinė oda skiriasi nuo natūralios odos?
Natūrali oda ir dirbtinė oda – dvi medžiagos, kurios pakaitomis naudojamos rankinių, diržų, piniginių, baldų, batų bei kitų interjero detalių gamyboje. Kuris variantas geresnis, galima ginčytis. Vieni pirkėjai pirmenybę teikia gaminiams iš natūralios odos, nes yra įsitikinę, kad ji yra patvaresnė, kiti – susirūpinę gyvūnų likimu – renkasi vadinamąją, eko oda. Kuo šios medžiagos skiriasi ir kaip jas atpažinti?
Kas yra natūrali oda?
Natūrali oda yra gyvūninės kilmės medžiaga. Dauguma odos gaminių gaminami naudojant karvės odą. Jai būdinga išvaizda, tekstūra ir kvapas yra procesų, kuriais oda paruošiama naudoti kaip medžiaga, rezultatas, t. y. valymo, rauginimo, dengimo ir priežiūros rezultatas. Nemaža dalis natūralios odos gaunama iš gyvulių ūkių, kurių specializacija yra skersti skirtų karvių auginimas, kurių pagrindinis tikslas – gauti šią žaliavą. Tai reiškia, kad gyvūnų odos nėra mėsos pramonės ir skerdyklų šalutinis produktas. Gyvūnų teisių problemos ir didelė natūralios odos įsigijimo kaina yra pagrindinės priežastys, dėl kurių populiarėja ekologiška oda.
Paprastai sakoma, kad natūrali oda yra daug patvaresnė, todėl naujas daiktas jums tarnaus labai ilgai. Taip pat verta paminėti, kad natūrali oda gali „kvėpuoti“ ir leidžia tinkamai cirkuliuoti drėgmei, o tai ypač svarbu odinių drabužių atveju. Natūrali oda, skirtingai nei sintetinės medžiagos, nealergizuoja, todėl jas noriai perka jautrūs įvairių tipų alergenams žmonės.
Dirbtinė oda – kas tai?
Dirbtinė oda – tai medžiaga, kuri savo išvaizda imituoja natūralią odą. Šiuolaikinės technologijos leidžia gaminti aukštos kokybės ekologišką odą, kuri tiek savo išvaizda, tiek kai kuriomis savybėmis labai panaši į natūralią odą. Techniškai kalbant, eko oda yra poliesterio audinys, padengtas polivinilchlorido sluoksniu. Sintetinės odos gamyboje nenaudojamos jokios gyvūninės kilmės medžiagos – jos gamyba yra cheminis procesas. Dirbtinė oda dar vadinama ekologiška oda – vis labiau geidžiama medžiaga, labai dažnai naudojama rankinių, drabužių, avalynės, baldų gamyboje.
Daugeliui žmonių ekologiška oda yra vienintelė tinkama alternatyva. Kodėl? Kadangi jos gamyba nėra susijusi su gyvūnų mirtimi. Daugeliui žmonių natūralios odos gamyba yra neetiška ir amorali, todėl jie nusprendžia įsigyti aksesuarus ir baldus iš dirbtinės odos. Didelis šio tipo gaminių privalumas yra jų kaina – dažnai yra perpus pigesni nei natūralios odos analogai. Be to, ekologinė odos versija yra atsparesnė vandeniui, nereikalauja priežiūros, yra lanksti ir prieinama didžiuliu tekstūrų ir spalvų spektru – skirtingai nei natūrali oda.