Kur nukeliaus vilniečių pinigai: į Neries betonų luitus ar socialinės atskirties mažinimą?!

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto taryba pradėjo svarstyti 2016 metų biudžetą, kuris bus daugiau negu 100 mln. eurų didesnis negu praėjusiais metais. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius didžiuojasi tuo, kad biudžete nuo 63 iki 24,6 mln. eurų sumažintas deficitas, tačiau Darbo partijos Vilniaus miesto skyriaus pirmininkas Giedrius Mozūraitis siūlo pažvelgti į šią situaciją atidžiau. Esantis deficitas biudžete – tai tiesioginis skolos didinimas. Politiko nuomone, deficito biudžete apskritai neturėtų būti, o miesto meras galėtų labiau pataupyti ir daugiau lėšų skirti sveikatos, saugumo ir socialinės atskirties mažinimui.
Skolų gniaužtai didės?
„Sveikintina, kad Vilniaus miesto savivaldybės biudžetas jau yra pateiktas svarstymui. Dabar ateitį lemiantis dokumentas bus analizuojamas kelias savaites komitetuose, o po to bus galutinai patvirtintas. Tačiau labai keista, kad jokių kontrargumentų negirdėti – biudžeto pristatymo metu vos vienas politikas iškėlė kelis klausimus. Ar visiems šis biudžetas atrodo tinkamai sudarytas?“, – kelia klausimą G. Mozūraitis.
Nauja miesto valdžia atėjo triukšmingai – pasiryžę sugriauti ir iš naujo statyti. Remigijus Šimašius kartu su koalicija pasižadėjo įgyvendinti net 20 tikslų – ir eiles ligoninėse panaikinti, ir socialinę atskirtį sumažinti, ir miestą pagražinti, ir taip toliau. Tačiau G. Mozūraitis mano, kad visa tai vilniečiai matys kaip savo ausis be veidrodžio – 2016 m. biudžetas rodo visiškai kitokius mero prioritetus. Dar ir dabar šiuos pažadus galima peržiūrėti rinkiminiu laikotarpiu sukurtame agitaciniame R. Šimašiaus puslapyje ir po kiekvienu pažadu dėti minusą – G. Mozūraitis sako, kad niekas kol kas nepadaryta ir net nesiruošiama daryti, bent jau sprendžiant iš 2016 metų biudžeto.
„Sostinės meras planuoja vilniečių pinigus sukišti į Neries krantinės betonų luitus, o, pavyzdžiui, socialinę atskirtį palikti senose vėžiose. Nesakau, kad nereikia gražinti miesto, tačiau manau, jog dabar mūsų prioritetai yra kiti, o modernius bėgimo takelius galime palikti ateičiai. Negana to, skola nei kiek nesumažės – ji tik padidės. Paskirta valstybės dotacija – apie 100 mln. eurų bus išnaudoti toli gražu ne skolai sumažinti“, – teigia G. Mozūraitis.
Politikas tvirtina, kad medalių R. Šimašiui nėra už ką kabinti – dotacija gauta iš valstybės, tai ne mero nuopelnas. O su informacija apie skolos dydį, pasak G. Mozūraičio, tiesiog žaidžiama:
„Vieša informacija apie Vilniaus miesto savivaldybės skolą (389 mln. eurų) buvo paskelbta 2015 metų gruodžio pradžioje. Vadinasi, ji tada buvo mažesnė, nei yra dabar – per vieną mėnesį ji tikrai padidėjo, o priedo biudžete planuojama ją dar papildomai didinti. Atkreipkime dėmesį dar ir į tai, kad prieš metus miestas turėjo 369,5 mln. eurų skolą, tad galime daryti išvadas, kad ponui R. Šimašiui puikiai sekasi auginti sostinės skolą. Taigi kur keliauja mūsų mokesčių mokėtojų pinigai – diskriminuojančiai privačių darželių kompensacijai ir su partijomis susijusių visuomeninių organizacijų veikloms paremti?“
Kur nukeliaus skolintos lėšos?
G. Mozūraitis piktinasi – meras planuoja skolintas lėšas naudoti infrastruktūrai ir miesto objektų plėtrai (16 mln.). Vilniečiai skolinasi, moka palūkanas, o meras stato bokštus – štai kokia politika vystoma. Dar didesnį darbiečio pasipiktinimą iššaukia tai, kad vos 4 mln. eurų skirti sveikatos apsaugai – ar su tokia suma bus galima pasiekti realių rezultatų? R. Šimašius žadėjo mažinti eiles pas gydytojus ir gerinti esančią sveikatos apsaugos sistemą, tačiau su tokia pinigų suma toli nenueisi.
Čia dar ne viskas – vos 2 mln. eurų planuojama skirti viešajai tvarkai ir visuomenės saugumui. G. Mozūraitis atvirai rėžia:
„Tai žinoma, tegu laksto pas mus po miestą kas tik nori su ginklais – kam imtis priemonių?! Juk viskas savaime išsisprendžia. O toliau tik dar gražiau. Gynybai ir teroristinių aktų prevencijai skiriami vos 192 tūkst. eurų. Tai kaip čia išeitų – mes nesame niekieno taikinys ir galime ramiai gyventi ar tiesiog merui nerūpi ir tegu sprogdina mus visi kas nori? Bet ir čia dar ne viskas saugumo srityje, meras pasišovė gelbėti pabėgėlius ir nusprendė įpareigoti Finansų departamentą užtikrinti, kad savivaldybės 2016 metų biudžete būtų numatyta 4 500 eurų, o savivaldybės 2017 ir 2018 metų biudžetuose – po 6 000 tūkstančius eurų Vilniaus arkivyskupijos Caritas įsteigto pabėgėlių bendruomeninio centro komunalinėms išlaidoms padengti. Nesugebame užtikrinti saugumo vilniečiams, kai po miestą laksto vyras su ginklu, tačiau nedarome jokių išvadų ir skirstydami biudžetą nepasirūpiname, mano nuomone, svarbiausiais dalykais“.
Darbietis negaili ir daugiau kritikos bei atkreipia dėmesį į skolintų lėšų panaudojimą – didžioji dalis pinigų bus panaudojama infrastruktūrai ir objektų plėtrai, o ne turimos skolos mažinimui. Didžiausią rūpestį kelia tai, kad skola bus padengiama iš socialinės saugos plėtojimo ir socialinės atskirties mažinimo kišenių, tačiau nei kiek nepajudinamos sumos, skirtos objektų plėtrai ir infrastruktūrai.
„Tiesiog nusvyra rankos – kokius prioritetus mato meras? Mano siūlymas būtų toks – visos skolintos lėšos turi būti nukreipiamos skolai padengti arba socialiai jautrioms grupėms paremti ar skurdui sumažinti, tačiau tikrai ne objektų plėtrai“, – siūlo G. Mozūraitis.