Kurčiųjų socialinės integracijos priemonių finansavimas kasmet auga
Vakar Lietuvos kurčiųjų draugija surengė socialinę akciją „Viena diena LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje „TYLA – NIEKO BAISAUS?!“, kurios metu ministerijos darbuotojai turėjo unikalią progą įsijausti į kurčiųjų pasaulį, pabandyti susikalbėti gestų kalba. Taip pat visus įtraukė spektaklis „TYLA – NIEKO BAISAUS?!“, kurio metu žiūrovai itin jautria forma supažindinti su kurčiųjų realybe, suprato, kad tylusis ir triukšmingasis pasaulis yra labai susiję, nes gestų kalba – tai kalba be žodžių, kai ryšys su žmonėmis ir su pasauliu kuriamas tik rankomis ir širdimi.
Kurčiųjų draugijos atstovai kėlė klausimus dėl didesnio gestų vertėjų skaičiaus, aptarė ir kitas sritis, kuriose integracija turėtų būti intensyvesnė, taip pat pateikė informacinės medžiagos apie bendravimą su negirdinčiu žmogumi.
„Turi įvykti mūsų visuomenėje tas tektoninis ir viską keičiantis lūžis, kuris prasideda niekur ne kitur, o tik nuo manęs. Tegu tie lūžiai integracijos ir įtraukties link bus greiti,“ – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Pasak L. Kukuraičio, gestų vertėjų paslauga yra reikalinga kurtiesiems visą parą, taip pat labai svarbu diegti elektroninio gestų kalbos vertimo galimybes. Kurčiųjų socialinės integracijos priemonių finansavimas kasmet auga: 2016 m. tam skirta 2,3 mln. Eur, 2017 metais – 2,4 mln. Eur, 2018 metais skyrėme 20 000 Eur daugiau nei pernai.
Ministerija finansuoja Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimo projektus, taip pat šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, Kurčiųjų organizacijos teikiamų socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje, periodinių leidinių neįgaliesiems leidybos ir platinimo finansavimo projektus, Gestų kalbos vertėjų centrus, Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto veiklos projektus, TV laidų titravimą, techninės pagalbos priemones.
Taip pat nuo 2018 m. sausio 1 d. teisę į pirmojo laipsnio valstybines pensijas įgijo parolimpinių ir kurčiųjų žaidynių čempionai (aukso medalio laimėtojai), į antrojo laipsnio valstybines pensijas – parolimpinių žaidynių, kurčiųjų žaidynių prizininkai (sidabro, bronzos medalių laimėtojai), į parolimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai (aukso medalio laimėtojai). Pirmo laipsnio valstybinės pensijos dydis – 232 eurai, antrojo laipsnio valstybinės pensijos dydis – 116 eurų. Pensijos skiriamos sukakus senatvės pensijos amžių arba asmenims, kuriems nustatytas 40 proc. ir mažesnis darbingumo lygis.
Apie 30 tūkstančių Lietuvos žmonių dėl įvairių priežasčių arba visiškai negirdi, arba didesniu ar mažesniu laipsniu neprigirdi. Šią bendruomenę vienija Lietuvos kurčiųjų draugija (apie 3000 kurčiųjų).