„Kurk Lietuvai“ darbas Anykščiuose – tarp geriausių regionų projektų visoje Europoje
Jaunųjų profesionalų programos (JPP) „Kurk Lietuvai“ dalyvių Miglės Satkauskaitės ir Eimanto Matulaičio Anykščiuose suburtas bendruomenių verslo paramos tinklas tapo vienu Europos regioninio bendradarbiavimo organizacijos (REVES) apdovanojimų „REVES Excellence Awards 2015“ laureatų.
Vasarį Anykščiuose veiklą pradėjęs paramos tinklas šiuo metu vienija septyniolika patarėjų, konsultuojančių 25 Anykščių rajono vietos bendruomenes. Paramos tinklas padeda bendruomenėms kurti ir įgyvendinti įvairias smulkaus verslo idėjas.
REVES apdovanojimų dalyvius sveikinęs ES Regionų komiteto viceprezidentas Karlas-Heinzas Lambertzas pabrėžė socialinės ekonomikos įtaką ir svarbą Europos gerovės kūrimui. REVES organizatoriai tikisi, kad Anykščiuose įgyvendinta JPP „Kurk Lietuvai“ iniciatyva prisidės prie socialinių problemų sprendimo ne tik Lietuvoje, bet ir taps pavyzdžiu kitiems ES šalių regionams.
Apdovanojimuose pristatytos iniciatyvos – tai socialinių problemų sprendimo pavyzdžiai pasitelkiant ekonomiką. Geriausiu pripažintas švedų projektas, kurio tikslas padėti jaunoms moterims ir mamoms integruotis į darbo rinką ir išmokti verslumo įgūdžių. JPP „Kurk Lietuvai“ inicijuotas Anykščių verslo paramos tinklas – vienintelis komisijai pristatytas projektas iš Baltijos šalių. Daugiausia socialinių inovacijų projektų buvo sulaukta iš Italijos ir Prancūzijos.
Apibendrindama JPP „Kurk Lietuvai“ projektu pasiektus rezultatus, JPP dalyvė M. Satkauskaitė pastebėjo, jog pirmiausia tenka dirbti su požiūrio keitimu. Anykščių rajone užtenka viso: stiprių bendruomenių, talentingų bei iniciatyvių žmonių ir verslo galimybių, tiek turizmo industrijoje, tiek smulkiųjų amatų gamyboje. Tačiau socialinio verslo idėja dažnai gąsdina žmones vien dėl istorinės patirties ir neigiamomis asociacijomis.
JPP „Kurk Lietuvai“ dalyviai ne tik prisidėjo prie konkrečių socialinių verslų atsiradimo ar vystymo, bet ir prie pačios socialinio verslo koncepcijos kūrimo Lietuvoje. Šiandien socialinis verslas įgauna vis didesnę svarbą. Europos Komisijos duomenimis, kas ketvirta nauja kompanija Europoje yra socialinis verslas, o Prancūzijoje, Belgijoje ir Suomijoje tokių yra net trečdalis. Be to, Europos Sąjunga socialinį verslą įvardina kaip vieną pagrindinių įrankių kovoti su nedarbu ir augančia socialine atskirtimi.
Ūkio ministerijai patvirtinus socialinio verslo koncepciją, tikimasi, kad Lietuvoje bus rimčiau žiūrima į socialinės ekonomikos plėtrą ir atsiras socialinio verslo modelį apibrėžiantys ir skatinantys įstatymai. JPP „Kurk Lietuvai“ dalyviai džiaugėsi, kad programa leido prisidėti prie pirmųjų socialinės ekonomikos žingsnių Lietuvoje ir inicijuoti tarptautinio pripažinimo sulaukusį projektą.
Tarptautiniu mastu pripažinta užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ ir Ūkio ministerijos iniciatyva yra tęsiama ir šių metų rudenį jau ketvirta JPP „Kurk Lietuvai“ karta pradės darbus viešojo sektoriaus institucijose. Šiais metais didžiausias dėmesys bus skiriamas verslo ir investicinės aplinkos gerinimui ir investicijų bei verslumo skatinimui. Atranka į 2015 – 2016 m. JPP „Kurk Lietuvai“ jau prasidėjo bei tęsis iki š.m. rugsėjo 6 d. Daugiau informacijos: www.kurklt.lt