Kurortinio miesto šventė – menų festivalis ,,ZARASAI 2017“: kaip atpažinti kokybišką kultūrą?
Rugpjūčio 11-13 d. kurortiniuose Zarasuose miesto gimtadienio proga įvairiomis spalvomis atsiskleidė neišsenkami kultūros klodai menų festivalyje ,,ZARASAI 2017“. Per kelias dienas mūsų miestą aplankė tūkstančiai svečių, turistų, kraštiečių, kūrėjų, verslininkų, politikų, diplomatinio korpuso Lietuvoje atstovų, užsienio šalių partnerių ir kiekvienas iš jų susikūrė savo vaizdą, nuomonę, emociją. Kultūros mylėtojai džiaugėsi profesionaliuoju menu, pavargę nuo didmiesčių dulkių mėgavosi ežeru gaiva, išsiilgę šventinio šurmulio sukosi Sėlių aikštės ratu įspūdingoje savo masteliu mugėje, klausė muzikos ir šoko lauko koncertuose, verslo žmonės stengėsi išnaudoti galimybę užsidirbti, užsienio svečiai pažinti ežeringą Lietuvos kraštą. Ar patyrė mūsų lankytojai džiaugsmą, ar atliepėme jų lūkesčius, ar atpažino kokybišką kultūrą bendrame šurmulyje? Apie visa tai galime spręsti tik iš dalies pagal keletą kriterijų: susirinkusiųjų skaičių, atsiliepimus bei komentarus, bendrą atmosferą.
Penktadienį populiariausiuoju renginiu tapo jau dešimtmetį vykstantis tradicinis poezijos vakaras ,,Nakties skaitymai“ Zarasų viešojoje bibliotekoje. Pasiklausyti kraštiečių ir garsių Lietuvos kūrėjų poeto Juozo Erlicko ir aktoriaus Algirdo Latėno, kitų vakaro dalyvių susirinko per 150 lankytojų. Ko gero, nei vienas iš jų neliko nusivylęs. Aktorius A.Latėnas negailėdamas savęs įtaigiai skaitė Strazdelį, o Juozas Erlickas kaip visada šmaikščiai perteikė vietos realijas tiek Zarasų, tiek Lietuvos kontekste, poetai Dainius Gintalas ir Gytis Norvilas pasižymėjo savita ryškia stilistika, o jaunasis bardas aktorius Justas Tertelis žaidė su publika. Taigi, Zarasų viešosios bibliotekos direktorės Danutės Karlienės dešimties metų darbas neliko nepastebėtas, publika veržiasi į ,,Nakties skaitymus“ ir jau būna nepatenkinta ne dėl kokybės, o dėl to, jog nerado sėdimų vietų. Beje, daug sėdimų vietų liko tuščių kituose penktadienio kameriniuose renginiuose, bet atėję tikrai liko nustebinti: modernizuotoje Zarasų kultūros centro koncertų salėje puikiai skambėjo džiazas, Zarasų kultūros centro direktoriaus Aurimo Gudo pakviesta atlikėja Giedrė ir grupė ,,Jazz Miniatiures“ surinko džiazo muzikos mylėtojus, kurie puikiai įvertino pasirodymą, pirko naują atlikėjų albumą ir kantriai laukė autografų, kolegų koncerte apsilankė ir svečiai iš Daugpilio (Latvija) miesto – grupės Arnolds Jazz Band dalyviai, pasirodę Zarasų krašto muziejaus surengtoje parodoje ,,Penas ir jo mokiniai“. Jaunieji muzikantai iš Latvijos kartu su savo pedagogu Arnolds Grinberts pademonstravo puikų muzikinį išsilavinimą ir skonį.
Zarasų krašto muziejaus veikla, skirta kraštiečio dailininko Peno kūrybos sklaidai ir pažinimui, tęsiasi jau penkis metus. Bendradarbiavimo su Vitebsko srities (Baltarusija) kraštotyros muziejumi eigoje parengtos keturios parodos, iš jų trys skirtos originalių dailininko XIX a. pabaigos – XX a. pradžios darbų pristatymui. Kasmet Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė kryptingai parengia ir įgyvendina projektus, kurie įtikina Lietuvos kultūros tarybą juo finansuoti. Šių metų paroda ,,Penas ir jo mokiniai“ Zarasuose svečiuosis iki spalio vidurio, vėliau persikels į Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų. Minėta paroda sulaukė kultūros žmonių dėmesio, atidarymo dieną joje apsilankė vietos profesionalių dailininkų bendruomenė, kultūros specialistai, besidomintys daile. Rekomenduojame parodoje ,,Penas ir jo mokiniai“ apsilankyti tiems, kurie nori susipažinti su mūsų miesto istorija, juk garsaus visame pasaulyje dailininko M. Šagalo mokytojas, kurį jis labai vertino, gimė Zarasuose, vėliau Vitebske (Baltarusija), savo privačioje dailės mokykloje, išugdė visą eilę garsių menininkų (Šagalą, Catkiną, Gasparą).
Karštą šeštadienį Zarasų miesto širdyje Sėlių aikštėje susibūrė įspūdinga mugė: per penkiolika leidyklų gundė naujomis ir senomis knygomis, per keturiasdešimt tautodailės meistrų masino įprastais tautodailės gaminiais ir naujais rankų darbo kūriniais, paslaugas teikė ir įvairiais gaminiais prekiavo per du šimtai verslininkų. Neregėta gausa apstulbino daugelį zarasiškių, neįprastai karšta diena poilsiaujančius išviliojo į paplūdimius, todėl daugelis mugės verslininkų skundėsi, jog trūksta pirkėjų, vis tik mugė išsikvėpė tik kitą dieną, jau sekmadienio pavakarę.
Meninė programa Sėlių aikštėje rugpjūčio 12-13 d. buvo padalinta pagal tikslines grupes: programą skirtą vaikams atrado jaunos šeimos, folkloro festivalio ,,Žolynai“ programą – senjorų auditorija, Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų orkestras nuspalvino Zarasų miesto šventę oficialiomis spalvomis, populiariosios muzikos atlikėjai Indrė Grikšelytė, grupė ,,EGO“, grupė ,,Max“ kūrė lengvą kurortinę atmosferą, o grupės ,,Quorum“ atlikėjai užbūrė visus žiūrovus, tiek jaunimą, tiek mylinčius a cappella profesionalų atlikimą, jie bendravo su žiūrovais ir beldėsi į kiekvieno širdį.
Zarasų viešosios bibliotekos galerijoje rugpjūčio 12-ąją plačiai duris atvėrė VIII tarptautinio tapybos plenero ,,Zarasai – ežerų kraštas 2017“ paroda. Vienuolika profesionalių menininkų iš Lietuvos, Ukrainos, Latvijos, Rusijos pristatė Zarasus savo akimis tapybos darbuose. Dusetų dailės galerijos direktorius menininkas Alvydas Stauskas kasmet stengiasi suburti vieningą kūrėjų komandą ir perteikti Zarasų grožį dailės kūriniais. 2017-ųjų gruodį Zarasų viešosios bibliotekos kamerinėje salėje bus atidaryta ilgalaikė ekspozicija, kurioje pristatysime per penkiasdešimt tapybos darbų iš įvairių metų plenero ,,Zarasai – ežerų kraštas“. Minėto plenero kūrėjų darbais buvo apdovanoti 2017 m. Zarasų miesto svečiai iš Prancūzijos (Ballan-Mire vietovės), Baltarusijos (Šarkovščinos vietovės), Latvijos (Jekabpilio), siekiant skleisti Lietuvos valstybingumo 100-mečio žinią.
Vis tik drąsiai galime teigti, jog labiausiai žmonėms patinka kinas ir fejerverkas. Nuo seno šie du švenčių atributai gerai patikrinti ir visų laukiami, tiesiog magiški, todėl režisieriaus D.Ulvydo filmas ,,Emilija iš Laisvės alėjos“ ir projektas ,,Sidabrinės gervės naktys‘2017“ sulaukė savo lankytojo, o fejerverkas patiko ir mažiems, ir dideliems, kurie nepabijojo žaibuojančio dangaus ir dūko pagal legendinį ,,JONĮ“ (puikiai Zarasus pažįstantis ,,JONIS“ nepatingėjo pašpilkuoti vietos ,,Sadūnus“, išvykusius anot jų į vakarušką). Tiesa, patys ištikimiausieji roko mylėtojai įvertino ir puikių muzikos grupių iš Estijos ir Latvijos profesionalumą. Ko gero, būtų idealu, jei grupių ,,Svjata vatra“ ir ,,Dzelzs vilks“ pasirodymai būtų šeštadienį, nes vėlų sekmadienio vakarą norinčių švęsti buvo nedaug.
Pirmą kartą Zarasuose viešinčio Valstybinio Daugpilio teatro (Latvija) komedija rusų k. ,,Palata biznes klasa“ užbaigė menų festivalio ,,ZARASAI 2017“ bei Latvijos kultūros dienų programą. Nuotaikinga komedija apie socialinę nelygybę, netobulą žmogaus prigimtį ir amžiną meilės temą surinko per šimtą teatro mylėtojų. Valstybinio Daugpilio teatro trupės aktoriai vaidino elegantiškai ir subtiliai, neperspausdami, kiek šaržuodami.
Latvijos kultūros dienose dalyvavo menininkai iš kaimyninių Latgalijos regiono, Daugpilio miesto ir Latvijos sostinės Rygos. Zarasuose Latvijos kultūros dienose apsilankė Latvijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Einaras Semanis su žmona. 2018 m. planuojama daugiau dėmesio skirti kaimyninės Lenkijos kultūros pristatymui.
511-asis Zarasų miesto gimtadienis pasižymėjo: svečių gausa iškilmingame Zarasų rajono savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo JAV, Japonijos, Norvegijos, Latvijos ambasadų atstovai, delegacijos iš Ballan-Mire (Prancūzija), Jekabpilio (Latvija), Šarkovščinos (Baltarusija), kiti garbingi svečiai; didinga muge (dalyvavo per 300 verslininkų) ir pirmuoju menų festivaliu ,,ZARASAI 2017“. Visą šventę organizavo visas būrys Zarasų rajono savivaldybės įstaigų specialistų, per 70 kultūros darbuotojų, bendras renginio biudžetas per 40,0 tūkst. Eur, iš kurių pusę skyrė valstybė bei rėmėjai. Dėkojame visiems zarasiškiams, svečiams, turistams už apsilankymą mūsų krašte, o organizatoriams už pastangas skleisti gerą žinią apie Zarasus.