Kuršėnų parkas atgimė iš naujo

Spalio 17 d. baigtas įgyvendinti projektas „Kuršėnų dvaro sodybos teritorijos sutvarkymas ir pritaikymas viešojo turizmo poreikiams“. Ta proga kalbamės su Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėju Alfredu Budriu.
– Nuo 2013 m. pavasario jūs buvote projekto vadovas. Papasakokite koks šio projekto tikslas ir kaip jį sekėsi įgyvendinti ?
– Kadangi projektas apėmė sodybos atkūrimo koncepciją, išanalizavus archyvinius dokumentus , atsižvelgus į kultūros paveldo reikalavimus ir parengus techninį projektą, „Kuršėnų dvaro sodybos teritorijos sutvarkymas ir pritaikymas viešojo turizmo poreikiams“ projektas buvo pradėtas įgyvendinti 2012 m. balandžio 30 d. pasirašius rangos darbų sutartį su uždarąja akcine bendrove „Meba“. Statybų bendrovė buvo įsipareigojusi darbus atlikti per 12 mėnesių.
Tačiau projektas vyko labai sudėtingai ir vangiai. Įgyvendinimo laikui pasibaigus liko nepadaryta daug darbų: neįrengta automobilių stovėjimo aikštelė, neįrengtas parko apšvietimas, nesutvarkyta teritorija. Pagal projektą, laikantis kultūros paveldo reikalavimų visų pirma turėjo būti maksimaliai atkurti buvusio parko takai iš specialaus smėlio kalkių mišinio. Tačiau pamačius įrengtus takus teko konstatuoti, kad jie neatitinka reikalavimų ir buvo tiesiog puraus smėlio takeliai.
Be šitų darbų rangovas turėjo įrengti apšvietimą, užtikrinti lietaus vandens nuvedimą nuo automobilių stovėjimo aikštelės, užtikrinti, kad tai neterštų teritorijos ir vandens telkinių. Taip pat UAB „Meba“ turėjo sutvarkyti visą parko teritoriją.
Projekto įgyvendinimo laikas buvo pratęstas dar vienam mėnesiui, tačiau darbai nejudėjo. Kilo didžiulė problema, kad neįgyvendinus projekto, t. y. nepasirašius statybos darbų užbaigimo akto iki rugpjūčio mėnesio, šitas projektas būtų laikomas neįgyvendintu ir visa 748532 litų (216790 eurų) Europos Sąjungos (toliau – ES) parama, skirta šiam projektui įgyvendinti, turėtų būti grąžinta į Lietuvos verslo paramos agentūrą (toliau – Agentūra).
Prieš rengiant automobilių stovėjimo aikštelę, buvo sukviestas Kuršėnų bendruomenės susirinkimas, kuriame išreikštas nepritarimas dėl žvyro dangos įrengimo automobilių stovėjimo aikštelėje, vietoje buvusios asfalto dangos. Tačiau kultūros paveldo atstovai akcentavo, kad asfalto dangos būti negali, nes jos nebuvo senajame dvare.
Tuo pat metu lygiagrečiai buvo vykdomas kitas projektas „Ventos upės pakrančių Kuršėnų mieste sutvarkymas“, pagal kurį buvo tvarkomos pakrantės ten, kur buvo numatyta įrengti takus. Abu šie projektai susidubliavo. Darbų negalima buvo atlikti dėl vykdomo kito projekto. Todėl buvo kreiptasi į Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri sutiko, kad būtų pakeista sutartis, t. y. kad būtų sumažinta darbų vertė, atliktas techninio projekto koregavimas, būtų surasta kita, kultūros paveldo reikalavimus atitinkanti, danga automobilių stovėjimo aikštelei. Viešųjų pirkimų tarnyba pritarė, kad sutartis būtų pratęsta iki 2014 m. gruodžio 31 d.
Nedelsiant pakoreguotas techninis projektas, ieškoma tokiems kultūros paveldo objektams įrengti tinkamų dangų. Buvo įvairių pasiūlymų, vienas iš jų – tai Vokietijoje patentuota ir naudojama danga iš specialaus mišinio.
Automobilių stovėjimo aikštelės įrengimą atliko UAB „Techsis“, kuri darbus atliko 2014 m. rugsėjo mėn. Tačiau UAB „Meba“ nesugebėjo užbaigti darbų, kurie buvo numatyti parko sutvarkymo sutartyje. Dėl šios priežasties, vadovaujantis rangos sutarties nuostatomis 2014 m. gruodžio 29 d. buvo nutraukta sutartis su UAB „Meba“.
– Nutraukiant sutartį siekėte išsaugoti ES paramą ir ištaisyti broką ?
![]() |
– UAB „Meba“ įrengtiems parko takams nustatytas akivaizdus brokas, kurio ištaisymo nesiėmė minėta bendrovė. Defektams nustatyti buvo kreiptasi į projektuotojus UAB „Rusnė“, kad aiškiai įvardintų ar iš tikrųjų yra padarytas brokas ir dėl kokių priežasčių tai įvyko. Laboratorinius tyrimus atliko Kelių ir transporto tyrimo institutas ir kultūros paveldo centro laboratorija, kurie nustatė, kad takai įrengti netinkamai ir juos būtina įrengti iš naujo. Tačiau tiek UAB „Meba“, tiek ir Savivaldybės administracijos samdytas techninis prižiūrėtojas (techninę priežiūrą vykdė UAB „Antikus“) nesutiko su tyrimo išvada ir atsisakė daryti ištaisymus.
Savivaldybės administracija nusprendė atlikti tikslią dvaro takų ekspertizę (ją atliko UAB „Ekspertika“). 2014 m. lapkričio 12 d. pateikta ekspertizės išvada – takų apatinis (šalčiui atsparus sluoksnis) ir viršutinis (smėlio-kalkių mišinio) sluoksniai įrengti netinkamai. Juos reikia pašalinti ir įrengti iš naujo. Vadovaujantis šia išvada, buvo pareikalauta, kad UAB „Meba“ ištaisytų defektus. Statybų bendrovė neprieštaravo ir įsipareigojo iki 2015 m. kovo 1 d. parengti projektą šiems defektams ištaisyti. Tačiau iki nustatyto termino projektas nebuvo parengtas . UAB „Meba“ patikino, kad projektas bus parengtas iki balandžio 15 d. Sulaukus šios datos nebuvo nieko padaryta, todėl 2015 m. balandžio 29 d. buvo pasirašyta sutartis defektų ištaisymo projektui parengti su kita bendrove – UAB „Rusnė“. 2015 m. gegužės 20 d. gavus projektą buvo kreiptasi į UAB „Meba“, kad ji nedelsiant pradėtų defektų ištaisymą. Statybos bendrovė reikalavimų nevykdė. Parkas tapo nenaudojamu.
– Įvyko savivaldybių tarybų rinkimai – atėjo Šiaulių rajono nauji vadovai. Ką darė jie, kad būtų ištaisytas anksčiau padarytas brokas, pagaliau užbaigtas projektas ir nebūtų prarastos ES lėšos ?
– Kaip minėjau, jau 2015 m. balandžio 29 d. buvo pasirašyta sutartis defektų ištaisymo projektui parengti su bendrove – UAB „Rusnė“. Skubiai parengus defektų ištaisymo projektą, kreiptasi į UAB „Meba“ su įpareigojimu taisyti broką. Įmonės vadovai atsisakė, nes bendrovei jau buvo pradėtos restruktūrizacijos procedūros.
Birželio viduryje Agentūroje buvo surengtas pasitarimas, kuriame dalyvavo Šiaulių rajono meras, Savivaldybės administracijos direktorius, specialistai. Suderėta pratęsti sutartį ir gelbėti projektą. Buvo kreiptasi į viešųjų pirkimų tarnybą, nors terminai ir spaudė, įvykdytas viešasis pirkimas ir 2015 m. rugpjūčio 25 d. sudaryta sutartis „Kuršėnų dvaro sodybos parko takų dangos išardymo, atstatymo ir drenažo įrengimo darbai“ su nauju rangovu UAB „Limega“. Darbų pabaiga numatyta 2015 m. rugsėjo 25 d. Pradėjus vykdyti darbus buvo rasta ir papildomų paslėptų defektų, t. y. takų kraštų įrėminimas buvo atliktas iš specialių plytų, kurios turėjo būti įbetonuotos, tačiau betono buvo rasta labai mažai arba iš vis neįbetonuota. Dėl papildomų defektų tvarkymo Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimu darbų pabaiga buvo pratęsta iki 2015 m. spalio 25 d.
UAB „Limega“ darbai buvo sėkmingai baigti ir statybos užbaigimo komisijos įvertinti gerai. 2015 m. lapkričio 17 d. pasirašytas statybos užbaigimo aktas.
– Kas prisiims atsakomybę už nekokybiškai vykdytus darbus ?
– Šio projekto įgyvendinimą vykdžiusi UAB „Meba“ matomai nelabai suprato, ką ji turėjo padaryti. Techninis prižiūrėtojas UAB „Antikus“ – nevykdė darbų kontrolės, nes jeigu techninis prižiūrėtojas matė, kad rangovas nesupranta, ką dirba, turėjo nedelsiant stabdyti šio projekto įgyvendinimą. Tačiau 2013 m. pavasarį takai buvo įrengti, bet įrengti netinkamai, ką patvirtino laboratoriniai tyrimai ir dalinė projekto ekspertizė. Projekto įgyvendinimas pareikalavo didžiulių lėšų. Džiaugiamės, kad ES paramos nereikėjo grąžinti.
Šiuo metu vyksta teismai, kuriais siekiama, kad projektuotojai, rangovai ir techninis prižiūrėtojas padengtų savivaldybės patirtas išlaidas.
Nuvykę į Kuršėnus ir pasivaikščioję po sutvarkytą parką, pakalbinome Kuršėnų senjorų klubo vadovę, tautodailininkę Reginą Gapšienę:
„Vaikščiojau Kuršėnų parko naujai nutiestais takais ir džiaugiausi, kad dabartiniams rajono vadovams užteko drąsos ir išminties ištaisyti ankstesniųjų klaidas. Po pirmosios takų rekonstrukcijos be guminių batų lietui palijus jais negalėjai vaikščioti, todėl niekas parke ir nebesilankė, nebeliko jame gyvybės. Dabar situacija iš esmės kita. Ateikite ir patys įsitikinsite. Manau, kad rajono vadovams užteks drąsos surasti ir tuos, kurie dirbo neatsakingai, dėl kurių kaltės reikėjo darbus daryti iš naujo.
Dabar visų mūsų Kuršėnų gyventojų rūpesčiu turėtų būti naujos idėjos ir pasiūlymai, talkos, konkretūs darbai, kad kuo greičiau atgytų veikla parke, kad gražėtų Kuršėnų miestas.
Galbūt reikėtų atnaujinti senąjį fontaną parke, gal nutiesti pėsčiųjų tiltą per Ventą tiesiai nuo miesto centro, įkurti erdves mažyliams? Galvokime visi“.
Džiugu, kad Kuršėnų miesto gyventojai ir svečiai pagaliau gali džiaugtis atgimusiu parku.