13 balandžio, 2022
Bronius Vertelka | XXI amžius

Kūrybiškas duetas

Valerija ir Serapinas Martinoniai

Panevėžio rajone, Mikėnų gyvenvietėje, įsikūrę pensininkai Valerija ir Serapinas Martinoniai ne tik pina krepšius, bet ir jau apsitarę, ką sušilus pavasario orams, sodins ir sės žemės sklype, kad kuo rečiau tektų lankytis parduotuvėje.

Muges skaidrino dirbtinės gerberos

Nuvykę prekiauti į vieną Kaziuko mugę, Martinoniai pastebėjo, kad joje didžiulę paklausą turi dirbtinės gėlės.

Tada sumanė ir patys imtis jų gamybos. Modeliu pasirinko gerberas. Gamybai rinkosi karklo vyteles. Patyrę pynėjai žinojo ne tik jų gerąsias savybes, bet ir tai, kad yra 18 šio medžio porūšių. Jeigu jo kamienas trapus, bedrožiant toks subyrės. Be to, turi būti ir lankstus.

Iš vytelių Serapinas drožė gerberas, Valerija jas spalvino emulsiniais dažais. Parduoti pradžiai nuvežė apie 50 dirbtinių gėlių. Bemat prie jų nusidriekė pirkėjų eilutė. Dirbinius kaipmat išpirko.

Paskui visą rudenį intensyviai dirbo. Į Kaziuko mugę pristatė jau 5 tūkstančius. Prie palapinės, sužinojus, ką siūlo, ėmė būriuotis pirkėjai. Martinoniams teko samdytis porą žmonių, kad jie rištų į puokštes. Per tris mugės dienas panevėžiečiai viską išpardavė.

Žinoma, pasitaikė manančių, kad gerberų žiedai gaminti iš popieriaus, todėl į tokias numodavo ranka. Bet išgirdę, kad jie iš karklo vytelių, imdavo kitaip šnekėti ir skubėdavo įsigyti. Dažnas net nepatikėdavo, kad šios grožybės yra rankų darbo. Daugiau niekas tokių neturėdavo. Martinoniai vien su dirbtinėmis gėlėmis važinėjo į muges ar kitokias šventes apie 12–13 metų. Ir iš to neblogai gyveno.

Gelbėjo laki vaizduotė

Apie 40 metų S. Martinonis Panevėžyje dirbo vairuotoju. Ir nė karto nebuvo baustas už eismo taisyklių pažeidimą. Iširus statybinei organizacijai, ieškodamas darbo, užsuko pas pinančius iš karklo vytelių. Ten jo užklausė, ar turįs tokio amato patirties.

S. Martinonio tėvas, ganydamas kolūkio karves, pindavo bulvinius krepšius. Kaip tai daryti, buvo pamokęs sūnų. Gindami karves namo, abu jau nešdavosi po krepšį. Tuo metu buvo didžiulė jų paklausa, todėl čia pat juos ir nupirkdavo. O jaunajam pynėjui tebuvo apie 8–9 metus.

Įmonėje, kur tikėjosi įsidarbinti Serapinas, tuo metu pynė pakabinamus šviestuvus. Pirmąjį, asmeniškai jo, įvertino gerai. Netrukus naujokas sukūrė ir kitokio gaminio modelį. Mat turėjo puikią vaizduotę. Jo piešinius mokykloje vertindavo aukščiausiu balu. Jeigu per pamoką liepdavo nupiešti puoduką, tai tą daiktą jis sugebėdavo popieriuje perteikti dar ir keliems bendraklasiams. Už tokią „išmonę“ šie gaudavo penketus, nors mokytojas suprasdavo klastotę, ir visai klasei girdint pabrėždavo, kad tai nupiešė Martinonis.

Paaugę vaikai turėjo savo pareigas

S. Martinonis augo Breiviškių kaime netoli Karsakiškio. Senelis iš tėvo pusės, kurio neprisimena, buvo išvykęs užsidirbti į JAV. Grįžęs nusipirko keliolikos hektarų žemės sklypą. Serapino tėvai užaugino 8 sūnus ir 3 dukras. Paaugę visi jie žinojo, kuo privalo padėti tėvams, kitaip sakant, turėjo savo pareigas. Prinešti malkų buvo skirta Serapinui. Jeigu jų nebūdavo prie krosnies, pakakdavo tėvo žvilgsnio, kad sūnus autųsi batus ir lėktų į malkinę.

Pokaryje kažkas įskundė, norėdamas, kad Martinonių šeimą ištremtų į Sibirą. Bet tėvą užtarė ūkininkas, pas kurį jis tuo metu dirbo.

Netikėtai mirė tėvas. Vienai moteriai pasodinęs bulves ir ruošdamasis vykti namo, jau krovėsi maišus į arklinį vežimą, bet sukniubo.

Sutiko panašaus likimo moterį

Išsiskyręs su žmona, Serapinas prisiteisė auginti sūnų. Netoliese buvo mokykla, joje sūnui išpirkdavo pietus. Grįžęs iš darbo sūnų rasdavo žaidžiantį su kitais šeimyninio bendrabučio vaikais.

Atsitiktinė pažintis suvedė Serapiną su panašaus likimo moterimi Valerija. Ji irgi buvo išsiskyrusi, viena augino maždaug tokio pat amžiaus sūnų. Kurdama bendrą gyvenimą su Serapinu, ji stengėsi vienodai įtikti ir savo, ir jo sūnui.

Šiandien S. Martinonio sūnus Gintaras dirba Vilniuje, pasistatė namą, turi nedidelę statybos įmonę. Jo sūnus – jau studentas.

Valerijos Martinonienės sūnus Rolandas irgi turi nuosavą namą, gyvena Ukmergėje, yra savamokslis keramikas.

Tautodailininkas nėra kažkuo išsiskiriantis

V. Martinonienė megzti išmoko iš savo mamos. Pynimu iš vytelių sudomino kaimynė. Dirbdama namuose, pakankamą dėmesį galėjo skirti sūnui. Tuo metu pynėjai sugebėjo užsigarantuoti sau sotesnį pragyvenimą nei kiti. Valeriją, pynusią nuostabius dirbinius, į savo būrį pakvietė tautodailininkai.

Tačiau ji sako, jog nebėra tos veiklos, to gyvybingumo, kaip buvo Tautodailininkų sąjungos Panevėžio skyriui vadovaujant Vidui Mažuknai (jau miręs). Jis pažinojo kiekvieną kūrėją, pas jį užsukusį priimdavo kaip brangiausią ir itin laukiamą svečią. Šiandien to nėra.

Jeigu anksčiau prekiaujantiems tautodailės dirbiniais būdavo suteikiamos nuolaidos vietai ar šiaip kai kurios lengvatos, tai dabar to nebėra. Užtat mugėse ar šiaip renginiuose karaliauja kiniškų gaminių pardavėjai. Į tautodailininkų gretas nesiveržė ir Serapinas Martinonis, nors iš uosio drožė dailius kočėlus, šaukštus, šaukštelius, šakutes, druskines, cukrines.

Aplinkybės privertė rinktis gyvenimą provincijoje

S. Martinonis sugebėjo pasistatyti dviejų kambarių kooperatinį butą Panevėžyje. Tikėjosi turėti trijų kambarių, bet būtų tekę papildomai laukti apie 10 metų.

Tačiau mieste neturėjo tinkamų sąlygų pynimui. Kad galėtų nulupti žievę nuo karklo vytelių, jas turėdavo virinti didžiuliame katile kieme. Tėvui sūnus Gintaras patarė įsigyti sodybą kaime, taip išspręstų savo problemas.

Laikraštyje aptiko skelbimą, kad Mikėnuose parduodamas namas. Jo apžiūrėti S. Martinonis vyko kartu su kaip tik Panevėžyje tuo metu besisvečiavusiu sūnumi. Iš baltų plytų sovietiniais laikais statytas namas atrodė šiek tiek apšepęs, tačiau pasiremontavus, būtų tinkamas gyventi.

Vyriškus pertvarkos darbus atliko Serapinas, žmonai Valerijai patikėjo dažymą. Ūkiniame pastate įsirengė ne tik garažą, bet ir vietą automobiliui remontuoti. Dirbo žinodamas, kad taip nepadarys svetimos rankos. Dėdami įdėklą kamine, prakirto skylę. Šiek tiek ją užlopę, „meistrai“ skubėjo dingti. Jų paliktą broką turėjo šalinti Serapinas.

Geriausieji statybininkai išvyko uždarbiauti į užsienį. Iš likusiųjų, nors sakosi viską suprantantys ir viską sugebantys, tikrai menka nauda. Kai S. Martinonio sūnus Gintaras sugalvojo statytis ir pasikvietė rimtais statybininkais prisistačiusius vyrus, atsitiktinai iš jų pokalbio išgirdo, kaip ir nuo ko reikėtų pradėti. Tokių „ meistrų“ paslaugų iš karto atsisakė. Prisireikė S. Martinonui santechnikų pagalbos. Paskambino suprantantiems tokį darbą. Šie užsiprašė užmokesčio, kad plaukai ant galvos stojosi.

Martinonių namuose vyrauja vos ne ideali švara. Čia tvarkosi taip, kaip patiems atrodo geriau. Viskas daroma savo rankomis ir protu.

Yra už sveiką gyvenimo būdą

S. Martinonis, kadaise išgerdavęs su saiku, šiandien per šventes net šampano taurės nepakelia. Maždaug prieš 12 metų atsisakė ir rūkymo, nors prieš tai mėgo traukti dūmą. Sunkiai sekėsi mesti šį žalingą įprotį. Sužinojęs, jog išspręsti tokią problemą gali padėti gydytojas Kretingoje, išsiruošė pas jį. Į savo talpų automobilį susodino dar kelis vyrus, norinčius mesti rūkyti. Kelionė buvo sėkminga: akupunktūros metodu gydyti vyrai neberūko. Serapinas ilgus metus saugojo pusę pakelio cigarečių, šiemet ryžosi jį sunaikinti.

S. Martinonis – aistringas žvejys. Jis gali prasėdėti visą dieną prie vandens. Žvejyba jam – tikras malonumas. Išbandyti laimės vyksta prie Jotainių tvenkinio ar Truskavos vandens telkinio.

Mikėniškis – jautrios sielos žmogus. Turėjo kiemsargiuką Rembo. Eina žmogus gatve, jis neloja. Jeigu nors porą žingsnių kieman, sutinka kaip baisiausią priešą. Būdavo, išsivestą pasivaikščioti pašaukia Rembo vardu, tai išgirdę apsidairo, iš kur toks. Laikydami jį Martinoniai namo durų nerakindavo. Šuniui suteikė išskirtines sąlygas gyventi. Daržinės duryse išpjovė skylę, kad pro ją galėtų patekti į savo būdą. Kai veterinaras pasakė, kad Rembo nebepagydomas ir verčiau jį užmigdyti, Serapinas apsiverkė.

Tapę sodiečiais brangina laiką

Anksčiau Martinoniai pindavo krepšius vien iš karklo vytelių. Metams bėgant, pajuto nugaros skausmus. Iš jų dabar tik sulenkia pagrindą bulviniams ir malkoms nešti krepšiams, o jį apipina juostelėmis iš plastiko. Tokie krepšiai žymiai patvaresni negu iš vytelių. Turi jie paklausą kasdieniniam naudojimui. Parduoti vyksta į miestelių ir kaimų turgelius. Serapinas dėl kainos yra sukalbamas, dažnokai ją sumažina. Valerija nemėgsta besiderančiųjų, nes žino, kiek darbo reikia sudėti į gaminį. Ji išgyvena, kad tautodailės dirbiniai, kuriems pagaminti tikrai reikia įdėti daug rankų darbo ir išminties, tapo vos ne beverčiai.

Abu Martinoniai, kilę iš kaimo, grįžo prie savo šaknų. Jiems brangu tai, kas užauga pasisodinus ar pasisėjus. Vienais metais užderėjo tiek bulvių, kad siūlė kitiems veltui. Apie tai išgirdę gyvenantys Panevėžyje pageidavo, kad jų atvežtų į vietą. Iš kur toks nesupratingas požiūris į tai, kas išauginta Lietuvoje?

Kaip savo širdies skausmą mikėniškiai priima įvykius Ukrainoje. Valerija sako, kad jos brolis palaidotas šios valstybės žemėje. Atsiuntė nuotrauką su jo kapaviete. Brolis buvo jau atitarnavęs sovietinėje armijoje ir turėjo grįžti namo. Bet nuėjęs maudytis paskendo. Kas dabar žino, kaip iš tikrųjų buvo.

 

 


Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

19 gruodžio, 2024

Krekenavos seniūnijoje Ustronės kaime esančio Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus lankytojams – gera žinia. Per Vadakties upelį baigtas tiesti naujas […]

19 gruodžio, 2024

,,Taip tešviečia ir jūsų šviesa žmonių akivaizdoje, kad jie matytų gerus jūsų darbus“ (Mt 5, 16). 2024 m. gruodžio 5-16 […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

18 gruodžio, 2024

Šiandien vykęs paskutinis šiais metais eilinis Savivaldybės tarybos posėdis buvo pažymėtas neeiliniais akcentais – pirmąkart vyko naujai įrengtoje salėje, o […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr
17 gruodžio, 2024

Šiandien Kultūros ministerijoje 2024 m. Bronio Savukyno premija įteikta rašytojai, eseistei, žurnalistei Gintarei Adomaitytei. Premija ji įvertinta už daugiametę ekspresyvią […]

Gintaro Lukoševičiaus nuotr.
17 gruodžio, 2024

Miežiškiuose sužibo pagrindinė Panevėžio rajono savivaldybės Kalėdų eglė. Žaliaskarė, kurią dovanojo miežiškiečiai Linas ir Jurga Švagždžiai, papuošta miestelio žmonių sukurtomis […]

16 gruodžio, 2024

Likus trims mėnesiams iki pirmalaikių Joniškio, Jonavos rajonų bei Panevėžio miesto mero rinkimų, aiškėja didžiųjų partijų keliami kandidatai. Tarp jų […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

13 gruodžio, 2024

Panevėžio rajono savivaldybė puoselėja ilgametę tradiciją prieškalėdinėje Metų apdovanojimų šventėje pagerbti reikšmingų pergalių pasiekusią sporto bendruomenę. Įvairių sporto šakų atstovams, […]

Modesto Endriuškos nuotr.
13 gruodžio, 2024

„Galiausiai civilizacijos žūsta dėl to, kad klauso savo politikų, o ne savo poetų”, – sakė vienas žinomiausių pasaulyje lietuvių kino […]

12 gruodžio, 2024

Šiandien Panevėžio kultūros centre vykusiame iškilmingame renginyje pasveikinti 2024-ųjų Metų panevėžiečiai. Penkiems nusipelniusiems panevėžiečiams įteiktos Juozo Lebednyko sukurtos skulptūrėlės. „Mūsų […]

12 gruodžio, 2024

Gruodžio 12 d. Šiandien Lietuvos sezono Prancūzijoje uždarymo diena. Sezoną užbaigs būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo […]

Danutė Ardzijauskaitė / Birutės Nenėnienės nuotr.
11 gruodžio, 2024

Gyvenantieji atokiau nuo pernakt apšviestų didmiesčių ar rajono centrų metų pabaigoje kaip niekas kitas patiria metų pabaigos trumpųjų dienų ir […]

Talpūnuose gyvenanti Almutė Laučiūnienė „YouTube“ kanale paskelbė daugiau kaip pusketvirto tūkstančio savo įdainuotų liaudies dainų ir giesmių bei savo sukurtų dainų / autorės archyvo nuotr.
11 gruodžio, 2024

Talpūnų kaime, Kaišiadorių rajone, netoli Žaslių miestelio gyvenančią Almutę Laučiūnienę muzika kasdien lydi nuo vaikystės. Jos tėvelis Kazimieras buvo didelis mėgėjas dainuoti, […]

10 gruodžio, 2024

Seimas linkęs suteikti valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Antradienį už tai numatantį nutarimo projektą po svarstymo balsavo 71 […]

10 gruodžio, 2024

Šventinis laikotarpis dosnus malonių įvykių ir ypatingų nuotaikų: išlydėjęs Norvegijos Rotary klubo narius, atvežusius labdarą nepriteklių patiriančioms Panevėžio krašto šeimoms, […]

10 gruodžio, 2024

Biblioteka – erdvė, kur susitinka kartos, dalijamasi patirtimi ir drauge mokomasi. 2024 m. gruodžio 6 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje […]

G. Kartano nuotr.
9 gruodžio, 2024

Panevėžio jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ bendradarbiaudama su Panevėžio savivaldybės jaunimo reikalų taryba jau aštuntą kartą pagerbė labiausiai šiais metais […]