Kvietimas įmonėms tapti Klimato kaitos specialiosios programos rėmėjomis
Aplinkos ministerija kreipėsi į didžiąsias Lietuvos įmones, kurios deklaruoja socialinės atsakomybės ir aplinkosaugos svarbą, kviesdama jas tapti klimato kaitos poveikį mažinančių projektų rėmėjomis. Prie klimato kaitos problemos sprendimo Lietuvos įmonės gali prisidėti ne tik įgyvendindamos vidines CO2 mažinimo priemones, bet ir savanoriška įmoka paremdamos projektus, kurie įgyvendinami iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų.
Tokiu būdu įmonė gali sava iniciatyva kompensuoti įmonės veiklos CO2 pėdsaką ar jo dalį, t. y. šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus į atmosferą dėl energijos ir kitų išteklių naudojimo, įmonės darbuotojų kelionių lėktuvu, automobiliais ir kitu transportu.
Metas kreipimuisi į Lietuvos įmones pasirinktas neatsitiktinai – prieš mėnesį, 2015 m. gruodžio 12 d., Paryžiuje 194 valstybės ir Europos Sąjunga pasiekė naują visuotinį susitarimą dėl klimato kaitos, siekiant išvengti drastiško temperatūros kilimo. Šalys pagal savo galimybes įsipareigojo imtis konkrečių veiksmų mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą į atmosferą ir finansiškai padėti skurdžioms šalims, kad jos galėtų sėkmingai kovoti prieš klimato kaitą ir jos padarinius.
Lietuva prisidės prie bendro Europos Sąjungos įsipareigojimo iki 2030 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti 40 proc., lyginant su 2005 m., ir besivystančioms šalims teikti finansinę ir technologinę paramą tiek iš viešojo sektoriaus lėšų, tiek pritraukiant privataus sektoriaus lėšas.
Klimato kaitos specialioji programa įsteigta 2009 m., siekiant papildomai finansuoti klimato kaitos valdymo priemones. Į Programos sąskaitą patenka pajamos už Lietuvai priklausančių taršos leidimų pardavimą. Iš Programos lėšų teikiamas finansavimas Lietuvoje įgyvendinamiems energijos efektyvumo didinimo projektams (pastatų renovacija, mažai taršios transporto priemonės) ir atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, biokuro, geoterminės energijos ir kt.) naudojimo skatinimo projektams bei besivystančiose šalyse įgyvendinamiems vystomojo bendradarbiavimo projektams. 2011-2015 m. parama skirta apie 250 juridinių asmenų ir virš 1 tūkst. fizinių asmenų projektų už 80 mln. eurų. Kiekvienas iš šių projektų prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo, o besivystančiose šalyse įgyvendinami projektai kartu gerina Lietuvos įvaizdį ir populiarina Lietuvoje gaminamas technologijas.
Savanoriškus įnašus į Klimato kaitos specialiąją programą gali įmokėti ne tik juridiniai asmenys (įmonės/organizacijos), bet ir fiziniai asmenys (gyventojai), norintys kompensuoti asmeninį CO2 pėdsaką (kelionių, energijos vartojimo ir pan.) ar tiesiog paremti iš Programos lėšų finansuojamus projektus.