Laisvės gynėjų dienos minėjimas Ignalinos kultūros ir sporto centre
„Prieš 26-erius metus išdrįsome patikėti ir pasakyti sau ir visam pasauliui, kad mes norime būti laisvi ir dėl to tvirtai kovosime,“ – skambėjo žodžiai Ignalinos kultūros ir sporto centre, minint 26-ąsias kruvinų sausio įvykių Lietuvoje metines. Prisiminta, kokius iššūkius turėjo iškęsti trapi Lietuvos nepriklausomybė: ekonominę blokadą, nervų karą, grasinimus. Tikėjimas, malda ir lietuviška daina buvo vienintelis tautos, nepabūgusios stoti prieš tankus, ginklas, kurio nesugebėjo palaužti sovietų vadovybė, nenorėjusi pripažinti Lietuvos laisvės.
Scenoje viena po kitos užsidegė 14 žvakučių – būtent tiek gyvybių nusinešė ši lemtinga Lietuvai diena. Tarp žuvusiųjų – moksleiviai, studentai, mylimi bei mylintys tėvai… Sovietų tankai bei automatai nesirinko – traiškė bei žudė tuos, kas tą dieną nepabūgo kovos už savo šalies nepriklausomybę. Scenoje skambėjo jų paskutinieji žodžiai, jautrūs artimųjų prisiminimai. Žuvusieji už tėvynės laisvę pagerbti tylos minute.
Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis prisiminė, kokia suirutė bei chaosas tuomet buvo apėmęs mūsų valstybę. Meras kalbėjo, kad tik Lietuvos žmonės, jų ryžtas, savitarpio pagalba bei susitelkimas išgelbėjo Lietuvą, tad kvietė išlikti vieningais ir šiandien, nes tik vieningumo dėka valstybė gali būti stipri.
Minėjimo metu pagerbti Ignalinos krašto žmonės, apdovanoti sausio 13-osios atminimo medaliais. Buvęs Ignalinos rajono komendantas, atsargos majoras Arūnas-Domininkas Grabažis pasakojo, kad ryžto kurti Lietuvos kariuomenę bei rūpintis Ignalinos rajono pasienio apsauga jam suteikė tėvelio, nepriklausomos Lietuvos artilerijos kapitono, 1941-aisiais metais ištremto į Sibirą ir ten žuvusio, atminimas. Arūnas Grabažis teigė neabejojantis, jog ir šiandien, grėsmės Lietuvos nepriklosomybei atveju, mūsų valstybė būtų apginta su ne mažesniu entuziazmu.
Vėliau scenoje pasirodė bei savo meistriškumu žiūrovus džiugino pianistas Justas Šervenikas ir operos solistė Ona Kolobovaitė. Skambėjo Mikalojaus-Konstantino Čiurlionio, Kazimiero-Viktoro Banaičio, Stasio Vainiūno, Felikso Bajoro muzikiniai kūriniai.
Visi susirinkusieji salėje buvo įsisegę neužmirštuolę, tapusią sausio 13-osios įvykių simboliu, nes visų mūsų pareiga šiandien – kalbėti, liudyti bei prisiminti.
Linos Kovalevskienės nuotr.