Laisvės kovų istoriją moksleiviai atgaivina kūrybiniais projektais – apdovanoti konkurso laureatai
Šiandien Kultūros ministerijoje pagerbti nacionalinio mokinių konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ laureatai.
Konkurse įvairių Lietuvos mokyklų mokinių komandos siekia kūrybiškai papasakoti jaudinančius, tačiau jau galbūt primirštus, o kai kuriems – gal net nežinomus Laisvės kovų istorijos momentus.
„Šiame konkurse dalyvavote ne tik tam, kad išmoktumėte istorijos, bet ir tam, kad pažvelgtumėte į ją naujai, kūrybiškai ir kritiškai. Kiekvienas iš jūsų sugebėjo atskleisti įdomius ir svarbius mūsų tautos praeities momentus, rasti įkvepiančias asmenybes ir jas įamžinti. Jūsų sukurti darbai tapo tiltu tarp praeities ir dabarties, padėdami mums visiems geriau suprasti ir vertinti mūsų Laisvės kovų prasmę ir istoriją. Linkiu ir toliau puoselėti istorinę atmintį, domėtis istorija, didžiuotis tėvyne“, – sveikindamas konkurso laureatus ir dėkodamas visiems jo dalyviams bei mokytojams sakė kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.
Šiemet pirmoji vieta atiteko Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokinių darbui „Pilotai“, antroji – Rokiškio profesinio mokymo centro mokinių sukurtam vaizdo projektui „Mono meila un Pondėlio grindinio gulia“, trečioji – Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos moksleivių darbui „Pirmasis Sąjūdžio mitingas Kupiškyje“.
Šiemet dalyvauti konkurse užsiregistravo 34 mokyklų komandos, iš kurių darbus (sukurtus filmukus istorine tema) pateikė 25 komandos. Moksleivių finalinius kūrybinius projektus, iš kurių buvo išrinkti laureatai, galima peržiūrėti 15 min.
Pagrindiniu konkurso šūkiu „Pažink laisvę!“ kasmet kviečiamos 9–12 klasių mokinių komandos pasitelkus tiriamuosius bei kūrybinius įgūdžius pažinti sudėtingus, įdomius ir įkvepiančius Lietuvos laisvės kovų įvykius, asmenybes ir jų įamžinimo būdus.
Konkursas ypatingas ir tuo, kad ne tik stiprina pilietiškumą ir istorines žinias, bet ir lavina kūrybiškumą, kritiškumą. Visos užsiregistravusios ir pirmines idėjas pateikusios komandos gali konsultuotis su meno ir istorijos mokslo atstovais, kurie padeda atrasti ir patraukliai išplėtoti pagrindinę sumanyto projekto idėją ir kuo interaktyviau pristatyti joje slypintį istorinį atradimą.
Konkursą „Praeities stiprybė – dabarčiai“ jau devintus metus organizuoja Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Kultūros ministerija ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.