Lenkijos Seimas premjeru išrinko D. Tuską
Lenkijos Seimas išrinko Donaldą Tuską premjeru. Jo kandidatūrą į vyriausybės vadovo postą pirmadienio popietę pasiūlė grupė parlamentarų.
Anksčiau pirmadienį deputatai balsavo už nepasitikėjimą ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio vyriausybe. Šiomis aplinkybėmis Seimas perėmė iniciatyvą dėl ministro pirmininko ir vyriausybės rinkimų. Vienintelis kandidatas į premjero pareigas, kurį pasiūlė daugumą Lenkijos parlamento žemuosiuose rūmuose turintys Piliečių Koalicijos, Trečiojo kelio ir Kairiųjų atstovai, buvo D. Tuskas.
Antradienį 10 val. vietos laiku naujasis Ministrų Tarybos pirmininkas pristatys veiklos programą ir vyriausybės sudėtį. Balsavimas šiuo klausimu numatytas 16 val.
Premjerą ir jo siūlomus Ministrų Tarybos narius Seimas renka absoliučia balsų dauguma, dalyvaujant ne mažiau kaip pusei deputatų.
Po to prezidentas paskiria taip išrinktą vyriausybę ir ją prisaikdina.
2007–2014 metais D. Tuskas ėjo Lenkijos ministras pirmininko pareigas.
ES vadovai sveikina būsimą Lenkijos premjerą D. Tuską
Europos Sąjungos (ES) vadovai palankiai įvertino būsimą vyriausybės pasikeitimą Lenkijoje, parlamentui naujuoju premjeru išrinkus Donaldą Tuską. „Jūsų patirtis ir tvirtas jūsų įsipareigojimas mūsų europietiškoms vertybėms bus vertingi kuriant stipresnę Europą“, – pirmadienio vakarą tinkle X rašė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis pareiškė sveikinantis D. Tuską tapus Lenkijos premjeru. Jis taip pat pabrėžė, kad D. Tusko patirtis ir jo įsipareigojimas europietiškoms vertybėms padės kurti stipresnę ir vieningesnę ES.
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola rašė, kad dabartiniai iššūkiai dabar bus įveikiami kartu. Ji džiaugiasi, kad su ryžtingu ES šalininku ir draugu galės dirbti dėl klestinčios Lenkijos ir stipresnės Europos.
Lenkijos parlamentas pirmadienio vakarą Piliečių koalicijos (KO) lyderį D. Tuską išrinko naujuoju vyriausybės vadovu. Jis pakeis ligšiolinį ministrą pirmininką Mateuszas Morawieckį iš Teisės ir teisingumo partijos (PiS), kuri spalio 15 d. vykusiuose rinkimuose tapo stipriausia jėga, tačiau prarado absoliučią daugumą. Aiškią daugumą naujajame parlamente turi trys iki šiol opozicijoje buvusios proeuropietiškos partijos.
Briuselis viliasi, kad pasikeitus vyriausybei Lenkijos ir ES santykiai vėl smarkiai pagerės. Pastaraisiais metais, pavyzdžiui, būta didelių nesutarimų dėl to, kad Europos Komisija apskundė Lenkiją Europos Teisingumo Teismui (ETT) dėl prieštaringai vertinamos teismų reformos ir blokavo milijardinę paramą.
Tuo tarpu dėl D. Tusko palankumo Europai abejonių ES nėra. 66-erių politikas jau 2007–2014 metais buvo Lenkijos vyriausybės vadovas. Po to jis persikėlė į Briuselį, kur iki 2019 m. buvo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir, be kita ko, pirmininkavo ES viršūnių susitikimams.