Lėšos už lankytojų bilietus – saugomoms teritorijoms prižiūrėti
Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose šiais metais nupirkta apie 300 tūkstančių lankytojų bilietų. Surinktos lėšos naudojamos valstybinių parkų tvarkymui, priežiūrai, šviečiamajai veiklai, saugomų kompleksų bei objektų apsaugai ir lankymui propaguoti, pažintiniam turizmui organizuoti.
Ekologinio mąstymo žmonės noriai prisideda prie saugomų teritorijų puoselėjimo, pirkdami lankytojo bilietus. Keliaujantys po saugomas teritorijas supranta, kad reikia atnaujinti informacinius stendus, rodykles, tvarkyti laiptus į piliakalnius ir regyklas, remontuoti suoliukus ir kitą turistinę infrastruktūrą poilsiavietėse.
Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcija už surinktas lėšas tvarkė gamtos paveldo objektą „Grybiškių ąžuolas“. Aukštaitijos nacionaliniame parke lėšos panaudotos sutvarkant Ladakalnio apžvalgos aikštelę, taip pat Ginučių vandens malūno užtvankos tiltą. Kuršių nerijos nacionaliniame parke buvo įrengta Garsų gaudyklė, skirta lankytojams klausytis „sugautų“ miško garsų. Gražutės regioninio parko direkcija lėšas panaudojo Šavašos pažintinio tako atnaujinimui. Kauno marių regioniniame parke buvo pakeistos supuvusios Arlaviškių pažintinio tako lentos, turėklai, pastatytas naujas tiltelis. Varnių regioniniame parke buvo remontuotas Debesnų pelkės botaninis takas. Krekenavos regioninio parko direkcija įrengė lauko tualetą prie Pojūčių tako, taip pat lėšos buvo skirtos apžvalgos bokšto priežiūrai (lynų, mazgų ir stiebo vertikalumo kontrolė). Rambyno regioninio parko direkcija už surinktas lėšas išleido informacinį leidinį „Rambynas“, taip pat ir kitos direkcijos lėšas skyrė gamtosauginiam švietimui bei visuomeniniams renginiams.
Daugiausiai lėšų už lankytojo bilietus surinko Aukštaitijos ir Kuršių nerijos nacionalinių parkų direkcijos, Anykščių, Krekenavos, Neries ir Žagarės regioninių parkų direkcijos.
Nors lankytojo bilietų buvo įvairių (vienkartinių, mėnesinių, metinių ir šeimos), daugiausia nupirkta vienkartinių bilietų už vieną eurą. Yra lankytojų, kurie įsigijo metinių bilietų. Pastarieji lankėsi bei ketina lankytis visuose nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose visus metus.
Daugiausia lankytojų bilietų įsigyjama nacionalinių ir regioninių parkų direkcijose, lankytojų centruose, renginių metu, rekreacinėse vietose ir poilsiavietėse.
Žmonės pastebi, kad vis daugiau vietų saugomose teritorijose pritaikoma lankymui, suprasdami, kad gamtos vertybės būtų saugojamos ir puoselėjamos.