Lietus Bitėnuose nesutrukdė jubiliejiniams renginiams
Šeštadienį greta Rambyno kalno esančiuose Bitėnuose vyko „Sueiga pas Martyną Jankų“. Šiais metai ji buvo ypatinga – buvo paminėtos dviejų Mažosios Lietuvos didžiavyrių jubiliejinės gimimo metinės: Martyno Jankaus 160 ir Vydūno 150-tosios gimime metinės. Jau tradiciniu tapęs sueigos išvakarėse surengtas dalininkų pleneras buvo surengtas 15-tą kartą. O tai, kad ir nedidelis, tačiau taip pat jubiliejus. Naujų darbų pristatymas nuostabiai jau penkiolika metų „žydinčiame“ Mažosios Lietuvos paveikslų sode buvo viena iš sueigos M.Jankaus vardu pavadintame muziejuje neatsiejamų dalių. Ir nors Sueiga vyko daugeliui rankose laikant skėčius, tačiau po ilgai trukusių karščių pagaliau prapliupęs lietus nesugadino nei nuotaikos, nei šio renginio.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Vydūnas ir Martynas Jankus, vykdant jų paskutinę valią, buvo perlaidoti Rambyno kalno papėdėje esančiose Bitėnų kapinaitėse. Tad ir sueiga prasidėjo pagarbos ženklais jų Amžinojo poilsio vietose. M.Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė priminė pagrindinius šių vyrų siekius bei darbus kuriant geresnį ir šviesesnį Mažosios Lietuvos žmonių gyvenimą. Tylos minute pagerbę šiuos kultūros, politikos bei visuomenės veikėjus ir uždegę ant jų kapų žvakeles bei padėję gėlių, Sueigos dalyviai pasuko į Bitėnus.
Pradžioje architektas Aurimas Širvys pristatė Martyno Jankaus šeimos sodybos buvusių pastatų galimą atkūrimą. Šiuo metu iš sodybos yra atstatytas tik buvęs spaustuvės pastatas bei buvusi klėtis. Iki šių dienų yra išlikusi daržinė bei buvęs M.Jankaus sūnaus Merčiaus gyvenamas namas, kurie priklauso privatiems asmenims. Neišlikę, tačiau gali būti atstatyti paties M.Jankaus gyvenamas namas bei tvartas. Išnagrinėjęs išlikusias nuotraukas, senus žemėlapius bei remiantis XIX a. pabaigos panašių sodybų situacija, senųjų pastatų atkūrimu besidominantis A.Širvys, M.Jankaus muziejaus užsakymu, ir parengė galimą sodybos atkūrimo planą su pastatų išdėstymu. Apie tai ir papasakojo šio darbo autorius. Be visa ko, jis taip pat parengė ir šios vietos 3D rekonstrukcijos vaizdą.
Po to susirinkusieji buvo pakviesti į naujų tik ką pasibaigusio tarptautinis meno plenero „Vydūno erdvė, laikas, ženklai“, skirto filosofo 150-tosios metinėms, darbų pristatymą. Šiais metais čia kūrė dešimties dalininkų tarptautinė komanda. Ją subūrė menininkų asociacijos „Tiltas“ vadovas Saulius Kruopis. Tad šiais metais be jo čia kūrė ir savo darbus pristatė Benas Alejūnas (Šiauliai), Skaidrė Butnoriūtė (Vilnius), Garik Parsamian (Armėnija – Lenkija), Vilius Biskis (Šiauliai), Aljex Ksjondzau (Baltarusija), Juozas Pranckevičius (Vilnius), Mara Ozala (Latvija), Gintaras Palemonas Janonis (Vilnius), Marina Khachaturova (Sakartvelas), Andrii Fedoseienko (Ukraina). Darbai įdomūs ir įspūdingi, kurie labai šauniai talentingų menininkų buvo sukurti bei įkomponuoti Mažosios Lietuvos paveikslų sode.
Pagėgių meras Virginijus Komskis bei M.Jankaus muziejaus direktorė L.Burzdžiuvienė dėkojo už puikius darbus dalininkams. Nors ir ne visi jų galėjo išbūti iki šio plenero pabaigos, tačiau visi už nuostabų priėmimą bei sudarytas sąlygas dėkojo plenero rengėjams. Atminčiai jo rengėjams dalininkai atsidėkojo savo dar ne iki galo nudžiuvusiais darbais.
Viena iš sueigos dalių buvo įteiktos savivaldybės padėkos „Už nuopelnus ir meilę Pagėgių kraštui“. Jos parengtos kaip simbolinės „Amžinosios Rambyno kalno“ knygos kopijos. Šiais metais jomis buvo apdovanota nuo 2011 metų Pagėgių turizmo informacinio centro direktorė Meirė Ilona. Ji ne tik pasitinka turistus bei keliautojus, bet labai daug iš jos išgirsta jie apie Pagėgių kraštą. Antroji padėka buvo skirta Pagėgių krašto bičiuliui, „Vorutos“ laikraščio redaktoriui Juozui Vercinkevičiui. Jis negalėjo dalyvauti renginyje, tad ši padėka jam bus perduota vėliau.
O „Sueigą pas M.Jankų“ užbaigė estrados dainininkė Evelina Sašenko, su draugais atlikusi programą „Nuo šansono iki bardų“.