Lietuva pirmoji pasaulyje pradeda kurti unikalų vėžio gydymą
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniuje atidarė „Thermo Fisher Scientific“ laboratoriją, kurioje gaminamos magnetinės dalelės turėtų tapti rimtu priešnuodžiu kovoje su onkologinėmis ligomis ir ŽIV. Lietuva – pirmoji ir kol kas vienintelė pasaulyje valstybė, pradedanti gaminanti tokio lygio technologinius produktus.
„Lietuvos mokslininkų kuriami produktai atveria naujas galimybes kovoti su pasaulį žudančiomis ligomis. Tai geriausias įrodymas, kad mūsų šalies žmonės savo kompetencijas ir žinias panaudoja ne tik pasaulinėms problemoms spręsti, bet ir gelbsti žmoniją bei prisideda prie milžiniškos technologinės revoliucijos“, – sakė šalies vadovė.
Unikalioje laboratorijoje įrengta moderniausia technika pasaulyje leis Lietuvos mokslininkams atverti kelią inovatyviai gydymo krypčiai – individualiai medicinai. Mūsų šalyje gaminami produktai bus naudojami gydymo būduose, pritaikytuose kiekvienam pacientui asmeniškai. Pasitelkiant šiuos gydymo būdus, kova su vėžiu, ŽIV ir autoimuninėmis ligomis bus gerokai efektyvesnė ir paprastesnė.
Antikūnais padengtos magnetinės dalelės sužadina paciento limfocitus ir jie pradeda intensyviai dalytis. Šios ląstelės bus papildomai perprogramuojamos ir sugrąžinamos į to paties paciento organizmą, kuris jas atpažinęs sunaikins vėžines ląsteles. Tikimasi, kad ateityje šis metodas pakeis tradicinius vėžio gydymo būdus, pavyzdžiui, chemoterapiją.
Prezidentės teigimu, tai, kad į Lietuvą ateina pačių inovatyviausių produktų gamyba, yra visos Lietuvos įvertinimas. Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuva vis labiau įsitvirtina kaip pažangi, žiniomis grįsta ekonomika, kurianti pasaulinio lygio mokslą ir inovacijas.
Prieš 5 metus mūsų šalyje veiklą pradėjusi „Thermo Fisher Scientific“ – biotechnologijų rinkos lyderė ir viena iš didžiausių pasaulio kompanijų, kurianti produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Lietuvoje gaminami produktai yra naudojami visame pasaulyje tiriant genų sandarą ir kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus.
„Thermo Fisher Scientific“ padalinyje Vilniuje dirba 570 darbuotojų. Čia veikia vienas didžiausių privačių mokslinių tyrimų centrų Baltijos šalyse.