Lietuva su dar 22 ES šalimis narėmis patvirtino ketinimus stiprinti bendradarbiavimą gynybos srityje
Lapkričio 13 d. Briuselyje vykusioje Europos Sąjungos Užsienio reikalų taryboje Lietuva patvirtino savo ketinimus dalyvauti Nuolatiniame struktūrizuotame bendradarbiavime (angl. Permanent Structured Cooperation, PESCO) gynybos srityje. 23 ES valstybių gynybos ir užsienio reikalų ministrai šiandien pasirašė PESCO notifikaciją, kurioje numatyti papildomi valstybių įsipareigojimai gynybos srityje. Formalus ES sprendimas dėl PESCO turėtų būti priimtas gruodžio mėnesį.
Kartu su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi taryboje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis akcentavo, kad šis žingsnis rodo ES valstybių pasiryžimą plėtoti gynybinius pajėgumus ir didinti investicijas į gynybą. Lietuva PESCO rėmuose siūlo glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos ir karinio tranzito supaprastinimo srityje.
Ministras R. Karoblis pristatė Lietuvos iniciatyvą kurti greitojo reagavimo komandas atsakant į kibernetines atakas. Prie šio Lietuvos projekto ketina jungtis Suomija, dėl bendradarbiavimo taip pat kalbama su kitomis regiono valstybėmis. „Turime išnaudoti naująsias gynybos iniciatyvas – PESCO ir Europos gynybos fondą – kibernetinių pajėgumų Europoje stiprinimui“, – sakė R. Karoblis.
Kartu su Beneliukso ir mūsų regiono valstybėmis Lietuva taip pat siūlo priemones palengvinti karinių pajėgų judėjimą Europoje. „Prieš porą mėnesių pasiūlėm kurti karinį Šengeną, šiandien tai jau visos ES iniciatyva, toks įsipareigojimas numatytas PESCO įsipareigojimų sąraše. Per artimiausius mėnesius ES institucijos kartu su valstybėmis narėmis turi sutarti dėl konkrečių žingsnių, siekiant supaprastinti tranzito procedūras ir identifikuoti papildomų investicijų į infrastruktūrą poreikį. Karinis tranzitas yra svarbus prioritetas NATO, todėl šioje srityje svarbus ES ir NATO bendradarbiavimas”, – sakė krašto apsaugos ministras.
Dalyvaujant NATO Generaliniam Sekretoriui gynybos ministrai taip pat aptarė ES-NATO bendradarbiavimo prioritetus. „Tarp prioritetinių bendradarbiavimo sričių matome karinį tranzitą, kibernetinę gynybą, atsaką į hibridines grėsmes ir koordinaciją strateginės komunikacijos srityje”, – pažymėjo ministras R. Karoblis.
PESCO yra ES Lisabonos sutartyje numatytas instrumentas, skirtas gilinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje toms ES valstybėms narėms, kurių kariniai pajėgumai atitinka aukštesnius kriterijus ir kurios tarpusavyje yra susaistytos didesniais įsipareigojimais.