Lietuvoje lankėsi Jungtinių Tautų AIDS programos regionis direktorius
Iki 2030 metų įveikti pasaulinę AIDS pandemiją – tokį tikslą iškėlė Jungtinių Tautų (JT) AIDS programa. Bus siekiama sumažinti susirgimų AIDS ir mirčių nuo AIDS skaičių, sumažinti ŽIV perdavimo atvejų ir siekti ŽIV ir AIDS pandemijos transformacijos iki sporadinės epidemijos. Tokius pasaulinius tikslus pristatė Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) regioninis direktorius Vinay P.Saldanha, praėjusią savaitę viešėjęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centre. Čia vykusiame Šiaurės matmens šalių partnerystės ŽIV ir susijusių infekcijų ekspertų pasitarime jis skaitė pranešimą. Pasak JT atstovo, iki 2020 metų pasaulyje nustatyti artimesni tikslai: kad 90 proc. su ŽIV gyvenančių asmenų žinotų, kad yra užsikrėtę ŽIV bei 90 proc. jų būtų gydomi antiretrovirusiniais vaistais ir 90 proc. ART gaunančių asmenų būtų pasiektas žemas viruso krūvis. Pasauliniu mastu veikiant būtent šiomis kryptimis iki 2030 m. tikimasi įveikti pasaulinę AIDS epidemiją.
ŽIV/AIDS ekspertų diskusijoje kalbėta apie ŽIV plitimo tempus Rytų Europoje. Pažymėta, kad šiame regione užsikrėtusiųjų ŽIV per lytinius santykius per pastaruosius dešimt metų patrigubėjo, per homoseksualius santykius padidėjo 15 kartų, užsikrėtusiųjų per narkotikų vartojimą skaičius išliko beveik stabilus. Perinatalinio perdavimo atvejų daugėjo. Atkreiptas dėmesys, kad Rytų Europos regione dramatiškai išaugo sergamumas AIDS.
JT AIDS programos regionis direktorius teigiamai įvertino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro lyderystę ir pastangas ŽIV prevencijos ir stebėsenos sritryje bei paragino tęsti pradėtus darbus ir skleisti geros praktikos pavyzdžius regione.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, aukščiausi ŽIV sergamumo rodikliai 2013 metais Rytų Europos regione nustatyti Ukrainoje, Estijoje, Moldavijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Kazakstane, Gruzijoje, žemiausi – Azerbaidžiane, Lietuvoje ir Armėnijoje.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iki 2014 m. Lietuvoje nustatyta 2378 ŽIV užsikrėtę asmenys. Sergamumo ŽIV ir AIDS rodikliai Lietuvoje 2014 metais, lyginant su 2013 m., sumažėjo.