Lietuvoje pirmą kartą renkasi už Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos įgyvendinimą atsakingi Rytų Europos valstybių atstovai
Šiandien, gegužės 4 d., prasidėjo dvi dienas truksiantis regioninis Rytų Europos valstybių institucijų, atsakingų už Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos (Konvencija) įgyvendinimą, atstovų ir akademinės visuomenės narių susitikimas. Juo siekiama plačiau informuoti visuomenę apie Konvenciją, reglamentuojančią visišką cheminio ginklo uždraudimą ir sunaikinimą ir skatinančią, kad pasiekimai chemijos srityje būtų naudojami tik žmonijos labui. Tokio tipo Rytų Europos grupei priklausančių valstybių susitikimas organizuojamas pirmą kartą. Regioniniame susitikime dalyvauja atstovai iš 21 šalies.
„Šiuo metu Cheminio ginklo uždraudimo organizacija kartu su valstybėmis narėmis pereina į naują etapą, kuriuo siekiama, kad pasaulyje neatsirastų naujų cheminių ginklų ir kad cheminės medžiagos ir gamybos įranga nebūtų naudojami neteisėtiems ar destruktyviems tikslams“, – sveikindamas susitikimo dalyvius kalbėjo Ūkio ministerijos kancleris Nerijus Rudaitis.
Ūkio ministerijos kanclerio teigimu, Konvenciją įgyvendinančios Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos, nacionalinių institucijų ir akademinės visuomenės atstovų susitikimas yra gera pradžia regioniniu lygmeniu skatinti dialogą ir telkti įvairios patirties turinčius specialistus, kurie galėtų keistis moksline ir technine informacija apie pažangą chemijos srityje ir chemijos panaudojimą taikiems tikslams.
Per susitikimą tariamasi dėl inovatyvaus požiūrio į mokymą ir žinių lygio apie Konvenciją kėlimo, mokymo priemonių, medžiagos ir įvairių temų apie Konvenciją įtraukimo į mokymo programas, demonstracinių priemonių paketo apie Konvenciją parengimo. Susitikime pristatomi metodai ir gairės ateičiai, kaip dirbs ir bendradarbiaus nacionalinės už Konvencijos įgyvendinimą atsakingos institucijos ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacija, siekdamos plačiau pateikti informaciją apie Konvenciją, jos tikslus ir uždavinius.
Susirinkusiuosius taip pat pasveikino Užsienio reikalų ministerijos Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento direktorius Renatas Norkus ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos atstovai.
Cheminio ginklo uždraudimo konvencija įsigaliojo 1997 metais. Ši Konvencija – tai pirmoji daugiašalė sutartis, uždraudžianti visų rūšių cheminio ginklo kūrimą, gamybą, saugojimą, naudojimą. Ji taip pat įpareigoja valstybes, šios Konvencijos šalis, sunaikinti cheminį ginklą, kuris yra jos nuosavybė arba kuris yra jos jurisdikcijai priklausančioje vietoje. Šiuo metu yra sunaikinta apie 90 proc. viso pasaulyje deklaruoto cheminio ginklo.
Lietuva Konvenciją ratifikavo 1998 metais. Jos nuostatų įgyvendinimą Lietuvoje užtikrina Cheminio ginklo uždraudimo įstatymas, Strateginių prekių kontrolės įstatymas ir kiti teisės aktai. Ūkio ministerija yra atsakinga institucija, koordinuojanti Konvencijos įgyvendinimą Lietuvoje. Ūkio ministerija teikia Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai kasmetines kontroliuojamų cheminių medžiagų eksporto ir importo deklaracijas, priima tarptautines inspekcijas, dalyvauja šios organizacijos rengiamuose seminaruose ir mokymuose, taip pat teikia kitų valstybės institucijų atstovų kandidatūras dalyvauti joms skirtuose renginiuose.
Tarptautiniu mastu Konvencijos nuostatų įgyvendinimą koordinuoja Cheminio ginklo uždraudimo organizacija. Šiuo metu šios organizacijos narėmis yra 192 valstybės. Už dideles pastangas sunaikinti cheminį ginklą ir uždrausti jo kūrimą ir gamybą 2013 metais Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai buvo įteikta Nobelio taikos premija.