Lietuvos advokatūra kreipiasi į būsimojo Seimo narius dėl žmogaus teisių padėties Lietuvoje
Lietuvos advokatūra, kaip nepriklausoma, ekspertinė, politikoje nedalyvaujanti ir savo srities profesionalus jau daugiau nei 105-erius metus vienijanti organizacija, pirmą kartą atviru laišku kreipiasi į visas politines partijas, kandidatus į 2024–2028 m. kadencijos Seimą ir būsimąją Vyriausybę.
Tokio kreipimosi tikslas – atkreipti būsimos kadencijos Seimo narių ir Vyriausybės dėmesį į Žmogaus teisų apsaugą ir bent į 9 sritis, kuriose būtina užtikrinti bei pagerinti Žmogaus teisių padėtį.
„Įkvėpimo sėmėmės iš Šiaurės šalių advokatūrų, kurių ekspertinio vertinimo apie žmogaus teisių padėtį jų šalyje, yra laukiama kasmet. Manome, kad artėjantys Seimo rinkimai ir dar neprasidėję naujos Vyriausybės veiklos planai yra geras laikas imtis tokios iniciatyvos ir Lietuvoje. Labai tikimės, kad toks mūsų žingsnis taps nauja tradicija ir kartu paskatins kitas savo srities ekspertines bendruomenes (žurnalistų, verslo, finansininkų, medikų, pedagogų, ūkininkų, darbuotojų, darbdavių ir visas kitas) kreiptis į būsimus Seimo ir Vyriausybės narius, kol jie nepradėjo eiti pareigų, ir siūlyti savo idėjas ar atkreipti dėmesį į tas sritis, kuriose būtinas visų mūsų indėlis pažangai užtikrinti. Nesiekiame kritikuoti būsimų politikų, o kaip tik norime telkti diskusijai bei kartu su įstatymų leidžiamąja bei vykdomąja valdžia, kitais teisės srities profesionalais surasti galimus sprendimų būdus, kad Lietuvoje būtų užtikrinamos Žmogaus teisės“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis.
Advokatų tarybos nariai prof. dr. Romualdas Drakšas, prof. dr. Raimundas Jurka kartu su Advokatų tarybos pirmininku spaudos konferencijos metu pristatė 9 sritis, kuriose būtina gerinti padėtį dėl žmogaus teisių užtikrinimo ir žmogaus orumo apsaugojimo: apsaugą nuo nepagrįsto suėmimo, pagarbą nekaltumo prezumpcijai, privataus gyvenimo apsaugą, laisvę reikšti įsitikinimus, tinkamą valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, advokato kliento paslapties apsaugą, asmens teisę į gynybą, valdžios institucijų atsakomybę piliečiams bei tinkamą valdžios galių ribojimą.
Lietuvos advokatūra kiekvienai pažeidžiamai sričiai pateikė ir galimas sprendimų kryptis, kurios padėtų pagerinti situaciją dėl žmogaus teisių užtikrinimo kiekvienoje iš minėtų 9 sričių.
„Nekalbame apie tai, ko neišmanome. Tačiau jaučiame pareigą atkreipti dėmesį į sritis, kuriose turime žinių, kuriose esame profesionalai. Ir tai tikrai ne politikavimas ir ne dalyvavimas politikoje. Lietuvos advokatūra – nėra politikoje dalyvaujantis subjektas, o problemos, į kurias atkreipiame mūsų dėmesį yra sisteminės ir susikaupusios per ilgą laiką, tikrai ne per vieną Seimo kadenciją. Kaip ekspertinė organizacija, savyje turinti itin plačių kompetencijų nepriklausomų advokatų, esame pasirengę padėti visiems valdantiesiems, nepriklausomai nuo politinių pažiūrų, vardan Žmogaus teisių užtikrinimo ir garantavimo“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis.