Lietuvos apeliacinis teismas atmetė „Rosneft“ ieškinį taikyti restituciją
Balandžio 3 d. Lietuvos apeliacinis teismas atmetė Rusijos naftos koncerno „Rosneft“ apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos teismo sprendimo, kuriuo buvo atmestas „Rosneft“ ieškinys prieš bankrutuojančią Kauno didmeninės naftos produktų prekybos įmonę „Mogita“. „Rosneft“ apeliacinis skundas atmestas pirmosios instancijos teismo sprendimą paliekant nepakeistą.
Rusijos bendrovė PAO „Neftianaja kompanija Rosneft“ kreipėsi į teismą su ieškiniu, kuriuo prašė pripažinti negaliojančiomis 2019 m. balandį bei birželį sudarytas UAB „Mogita“ NT pardavimo sutartis. Rusijos naftos koncerno atstovų manymu, nekilnojamąjį turtą Lietuvos bendrovė tretiesiems asmenims pardavė už mažesnę nei rinkos kainą tik todėl, kad būtų išvengta skolos grąžinimo. „Rosneft“ manymu, parduoto turto vertė yra 230 tūkst. eurų, o pirkėjai NT įsigijo atitinkamai už 55 tūkst. bei 30 tūkst. eurų.
„IešKovė nurodė, kad Rusijos Arbitražo teismas 2019 m. sausį ieškovei priteisė skolą iš UAB „Mogita“. Lietuvos apeliacinis teismas Rusijos Arbitražo teismo sprendimą pripažino ir leido vykdyti Lietuvos Respublikoje tik 2021 m. rugsėjį. Po arbitražo sprendimų pripažinimo ir leidimo juos vykdyti „Rosneft“ pareiškė ieškinį dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais.
Ši byla yra išskirtinė tuo, kad UAB „Mogita“ buvo pavykę įtikinti pirmosios instancijos teismą palikti ieškinį nenagrinėtu dėl to, kad ieškinys yra pareikštas ieškovo, kuris yra sankcionuotas Europos Sąjungos lygmeniu. Deja, tačiau tokį rezultatą aukštyn kojomis apvertė apeliacinės instancijos teismas, išaiškinęs, kad sankcijų pritaikymas „Rosneft“ atžvilgiu neapriboja šio ieškovo teisės reikšti ieškinius Lietuvoje. Po tokio apeliacinės instancijos teismo išaiškinimo byla buvo nagrinėjama toliau.
Visgi, nepaisant to, šią bylą UAB „Mogita“ vis tiek laimėjo tiek pirmosios, tiek apeliacinės instancijos teismuose. Pastarieji teismai palaikė UAB „Mogita“ poziciją ir išaiškino, kad ginčijamų sandorių sudarymo metu ieškovė „Rosneft“ neturėjo galiojančios teisės į UAB „Mogita“, nes tų sandorių sudarymo metu ieškovės nurodyti Arbitražo teismo sprendimai neturėjo teisinės galios Lietuvos Respublikoje, nes nebuvo pripažinti ir leisti vykdyti.
Kaip matyti, vien tai, jog Lietuvoje yra pripažįstami Rusijos Federacijos arbitražo ar teismų sprendimai dar nereiškia, kad jų pagrindu ieškovai įgys teisę sukelti siekiamus teisinius padarinius“, – komentuoja bendrovę „Mogita“ teisme atstovavusios teisės firmos „Sorainen“ partneris, advokatas Kazimieras Karpickis.
Šis teismo sprendimas yra įsigaliojęs jo priėmimo dieną ir sukuriantis teisinius padarinius.