Lietuvos ir Ukrainos prezidentai pasirašė dvišalį saugumo bendradarbiavimo susitarimą
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį Briuselyje pasirašė Lietuvos ir Ukrainos dvišalį susitarimą dėl bendradarbiavimo saugumo srityje.
Lietuvos ir Ukrainos prezidentų pasirašytu susitarimu numatomi reguliarūs strateginio ir politinio dialogo susitikimai visais klausimais, susijusiais su Ukrainos gynyba nuo agresoriaus ir Ukrainos pergale, Lietuvos karinės, humanitarinės ir finansinės paramos teikimas Ukrainai, Ukrainos ekonominio ir energetinio stabilumo bei atsparumo stiprinimas, parama Ukrainai siekiant narystės NATO ir ES. Dvišalė sutartis numato bendradarbiavimą kibernetinio saugumo, žvalgybos ir kontržvalgybos, kovos su chemine, biologine, radiologine ir branduoline rizika srityse. Dvišaliu susitarimu šalys taip pat įsipareigoja dirbti kartu gynybos pramonės, atsparumo hibridinėms grėsmėms, kovos su korupcija srityse, vykdant teisėsaugos ir teisingumo sistemų reformas Ukrainoje.
„Lietuvos ir Ukrainos partnerystė saugumo srityje turi tvirtą istorinį pagrindą. Mūsų tautas sieja glaudūs istoriniai ryšiai, minime bendras pergales prieš mūsų priešą, kuriose mūsų kariai parodė savo dvasią ir ryžtą. Lietuva pasiryžusi remti Ukrainą jos kovoje už nepriklausomą, demokratinę ir suverenią valstybę pagal tarptautiniu mastu pripažintas jos sienas, pajėgią atgrasyti ir apsiginti“, – rašoma susitarime.
Prezidentų G. Nausėdos ir V. Zelenskio pasirašytu susitarimu siekiama spartinti Ukrainos integraciją į ES ir NATO, stiprinti Ukrainos saugumo ir gynybos pajėgas, didinant jų sąveikumą su NATO.
„Lietuva yra tvirtai įsipareigojusi remti Ukrainą kovoje su agresoriumi. Mes žinome, kad ši kova – kova už visos Europos laisvę ir taiką. Lietuva jau yra nusprendusi skirti 0,25 proc. nuo šalies BVP paramai Ukrainai. Šiandien pasirašytas dvišalis susitarimas dar labiau išplės mūsų paramos apimtis ir prisidės prie Ukrainos stiprinimo bei greitesnės pergalės prieš agresorę Rusiją“ , – kalbėjo Prezidentas.
Dvišalis saugumo bendradarbiavimo susitarimas įsigalioja nuo jo pasirašymo dienos dešimčiai metų.