Lietuvos jūrų muziejaus paroda pasieks ir labiausiai nuo jūros nutolusius
Lietuvos jūrų muziejaus parengta ilgalaikė kilnojamoji paroda „Nuo Arkties iki Antarkties“ sėkmingai keliauja po atokiausius ir labiausiai nuo jūros nutolusius Lietuvos kampelius. Dabar ji eksponuojam Dieveniškių regioninio parko lankytojų centre, o artimiausiu laiku su ja susipažins Lazdijų ir Vištyčio gyventojai.
Paroda supažindina su jūrų gyvūnams pavojingais klimato kaitos pokyčiais, dėl kurių jau 2040 metais ledo Arktyje bus likę labai mažai, o Žemė nepajėgs atvėsinti kylančios temperatūros. Parodoje pristatomi tie gyvūnai, kurie be ledo negali išgyventi: jūrų vėplys, pingvinas, ruonis ir koralas, tiesiogiai susiję ir su Lietuvos jūrų muziejaus gyvąja ekspozicija.
– Gyvūnų iškamšos šiandien vertinamos nevienprasmiškai, – sako parodos kuratorius, Lietuvos jūrų muziejaus biologas, Remigijus Dailidė. – Viena vertus, iškamšų gamyba nuo viduramžių primena mums apie begalinį žmogaus norą pažinti, nes tiksliai pagaminta iškamša leisdavo susipažinti su gyvūnais. Tačiau iškamšos siejasi ir su nesenais laikais, kai gamtos muziejuose būtent jos ir buvo eksponuojamos.
Biologo manymu, šiandien gyvūnų iškamšos nepelnytai užmirštos, nes gajus mitas, kad joms gyvūnai yra specialiai žudomi, tačiau iš tiesų dažniausiai naudojami gamtoje rasti kritę gyvūnai.
Paroda – ne vienkartinė, ne proginė. Mažiausiai penkerius metus ji keliaus po Lietuvą. Numatoma ją eksponuoti mažiausiai 10 skirtingų Lietuvos vietovių, nutolusių nuo jūros.
Parodą papildo dviejų dalių edukacinė programa, ugdanti ekologinį raštingumą, mokanti kurti saugesnį, tvaresnį, švaresnį pasaulį. Specialiai šiam projektui rengiama ir šiemet bus išleista žaisminga pažintinė knyga „Pingvinas lituanicus, arba lietuviško pingvino istorija“, žaismingai pasakojanti apie Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus.