Lietuvos kariuomenės dienos proga Dauguose parodytas filmas „Nematomas frontas“
Lietuvos kariuomenės diena tradiciškai minima Dauguose. Šiais metais šventės išvakarėse lapkričio 22 d. ne tik buvo padėtos gėlės ant Lietuvos karių ir partizanų kapų, bet ir parodytas pusantros valandos trukmės filmas „Nematomas frontas“, kurį daugiškiams padovanojo Alytaus rajono savivaldybės mero potvarkiu sudarytos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo darbo grupės narys, socialinių mokslų daktaras Laurynas Kasčiūnas. Jis taip pat pasidalijo įžvalgomis apie istorinę ir geopolitinę Lietuvos bei kaimyninių valstybių situaciją.
Lietuvos kariuomenės dienos proga daugiškiams Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko sveikinimus ir linkėjimus perdavė jo patarėjas Ramūnas Bielevičius. Jis papasakojo apie vieną iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių, kurį laiką gyvenusį Dauguose ir čia organizavusį pirmuosius savanorių būrius, Kazį Skučą.
Renginyje dalyvavo Daugų seniūno pavaduotojas Algirdas Marčiukonis, tarybos narė gydytoja Ramunė Gaisrienė, taip pat Viečiūnų kaime Daugų seniūnijoje gyvenantis partizano Juozo-Lukšos Daumanto, apie kurį sukurtas filmas „Nematomas frontas“, sesers Marijos sūnus Algis Tutlys su žmona, Seimo narys Paulius Saudargas.
Po Šv. mišių gėles Daugų miesto kapinėse prie memorialų Lietuvos partizanams ir savanoriams, žuvusiems 1919–1920 m., padėjo mero patarėjas R. Bielevičius ir socialinių mokslų daktaras L. Kasčiūnas. Daugų Vlado Mirono gimnazijos mokiniai uždegė žvakutes. Žuvę Lietuvos kariai ir partizanai pagerbti tylos minute.
Daugų kapinėse savanorių kapuose palaidotas 3-ojo pėstininkų Vytauto Didžiojo pulko vyr. leitenantas Teodoras Šostakas, kuris apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu už pasižymėjimą Nepriklausomybės kovose. Iš viso čia palaidoti 9 Nepriklausomybės kovų dalyviai. Partizanams skirtuose kapuose perlaidoti 29 partizanai, iškalta daugiau kaip 100 partizanų pavardžių, jų palaidojimo vietos nežinomos. Visi jie kovojo Daugų apylinkėse.
Po minėjimo Daugų kapinėse daugiškiai Daugų kultūros centre žiūrėjo praėjusiais metais sukurtą filmą „Nematomas frontas“. Filmas buvo puikiai įvertintas Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų ir gavo žiūroviškiausio lietuviško filmo apdovanojimą.
Režisierių Jono Ohmano, Vinco Sruoginio ir Marko Johnstono filme „Nematomas frontas“ partizanų istorijos faktai perteikiami pasitelkiant atvirus liudininkų ir amžininkų pasakojimus. Poetinę atmosferą kuria ištraukos iš partizanų lyderio Juozo Lukšos dienoraščių, tuometį siaubą, kankinimus, meilę ir narsą atskleidžia dar niekur nematyti archyviniai kadrai. Šilumos ir asmeniškumo suteikia Juozo Lukšos ir Nijolės Bražėnaitės meilės istorija.
„Filmas ypatingas tuo, kad apie okupacinį laikmetį neperša jokios nuomonės, o siūlo pačiam žiūrovui nuspręsti. Kalbinamos abi pusės: buvę partizanai, ryšininkai, taip pat prieš partizanus kovoję NKVD kareiviai“, – pastebėjimais prieš filmą dalijosi ir Seimo narys P. Saudargas.