Lietuvos kultūros sostinė iš paukščio skrydžio
Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinė jauniesiems šauliams suteikė galimybę Telšius – Lietuvos kultūros sostinę stebėti beveik iš kilometro aukščio. Rinktinės iniciatyva Telšių aerodrome visą savaitę vyko dieninė jaunųjų šaulių sklandymo stovykla. „Šaulys turi mokėti viską: ir plaukti, ir šaudyti, ir skraidyti“, – sako rinktinės vadas Julius Svirušis. Jaunieji šauliai Lietuvos perlu tituluojamą miestą sklandydami išvydo iš paukščio skrydžio.
Praėjusiais metais sėkmingai startavo jaunųjų šaulių – parašiutininkų stovykla. „Mokymai pasiteisino, tad šiemet nuspręsta paįvairinti jaunuolių kasdienybę surengiant sklandymo pamokas, – kalbėjo J. Svirušis ir pridūrė, – Parašiutininkų stovykla šiemet irgi bus, tik ji truks kiek trumpiau. Derinsimės prie oro sąlygų“.
Savaitę vykstančioje dienos stovykloje dalyvauja apie 30 jaunųjų šaulių (11 – 18 metų) iš visos Telšių apskrities: Rietavo, Mažeikių, Plungės, Alsėdžių (Plungės r.), Telšių. Tarp stovyklautojų – trečdalis merginų.
J. Svirušiui stovykloje talkina šaulys Leonas Mileikis. „Kas žino, gal iš šių trisdešimties jaunuolių kai kurie rinksis ir toliau mokytis aviacijos. Juk jaunieji pilotai gali tapti Lietuvos sklandytojų pamaina. Džiaugiuosi, kad sklandyti mokosi ir mano dukra“, – kalbėjo jis.
Telšių aerodrome jaunuoliai praleidžia visą dieną, profesionalūs instruktoriai jiems veda mokymus, nuodugniai aiškina, kaip reikia valdyti sklandytuvą. „Pirma – teorinės žinios ant žemės, o po to jau galima ir praktika padangėse“, – pasakojo pašnekovai. Jaunieji šauliai supažindinti su aviacijos teorijos pradmenimis, sklandytuvo konstrukcija ir jo valdymu.
Lėktuvas sklandytuvą iškelia į 700 – 750 metrų aukštį. Kai šis įgauna pagreitį, atkabinama fala ir sklandytuvas paleidžiamas. Prasideda begarsis ir grakštus sklandymas ore. Prieš pirmąjį skrydį vienų jaunuolių akys pilnos baimės, o kitų net žibėte žiba ir šypsena nedingsta nuo veido. Jaunuoliai mokomi riedėti, pakilti, skristi horizontaliai ir tūpti. Specialistai sako, kad skridimo preciziškumas sklandytojams yra subtilus sklandytuvo posvyrio, polinkio ir pokrypio varijavimas. Išvystę bene 100 kilometrų per valandą greitį sklandytuvai nuskrieja dešimtis, o kartais net šimtus kilometrų.
„Kiekviena skrydžio diena yra vis kitokia, nes skiriasi oro sąlygos“, – pasakojo J. Svirušis. Pilotai pripažįsta, kad sklandymas – bene viena įdomiausių aviacijos rūšių. Iš tiesų – nežinosi, ką gali iškrėsti motulė gamta. Kuo tinkamesnis ir palankesnis oras, tuo didesnis pasitenkinimas aviatoriui įveikiant skrydžio iššūkius kartu su greta skriejančiais ereliais ir vanagais.
Kalbinti jaunieji šauliai iš Telšių ir kitų rajonų džiaugėsi suteikta galimybe išbandyti save kiek neįprastoje srityje. Anot jaunuolių, tai tik dar viena paskata stengtis ir tarnauti Tėvynės labui.