Lietuvos kultūros taryba atnaujino gaires ir programų „tinklelį“: kokie pokyčiai laukia 2024 m.
Lietuvos kultūros taryba (LKT) nuotoliniame seminare pristatė 2024 m. finansavimo konkursų pokyčius ir atnaujintas gaires. Apie kultūros ir meno bendruomenei aktualius pasakoja LKT administracijos direktorė Rūta Stepanovaitė ir LKT pirmininkė Asta Pakarklytė.
Atsiskaitymas už projektus iki 2024 m. gruodžio 20 d.
Administracijos direktorė Rūta Stepanovaitė pabrėžė, kad 2024 m. finansavimą gavę projektai turės būti įgyvendinti ir už juos reikės atsiskaityti ne iki paskutinės metų dienos, o vienuolika dienų anksčiau – ne vėliau kaip iki 2024 m. gruodžio 20 d. Šį pokytį lėmė tai, kad Lietuvos kultūros taryba už finansuotus projektus, paskirstytas lėšas bei poveikį šalies kultūrai privalo atsiskaityti kitoms institucijoms ne vėliau kaip iki 2024 m. sausio 20 d.
Be to, 2022 m. LKT finansuotų projektų analizė parodė, kad daugelis projektų vykdytojų už 2022 m. projektus atsiskaitė paskutinę metų dieną, o tai apribojo LKT galimybes laiku surinkti, apdoroti ir pateikti informaciją kontroliuojančioms institucijoms, taip pat anksčiau pradėti derinti ateinančio laikotarpio finansavimo pokyčius su kultūros bendruomene. Paankstinus projektų įvykdymo ir atsiskaitymo už juos datą LKT galės sparčiau atnaujinti stebėsenos duomenis, indikuoti probleminius projektų vykdymo aspektus ir greičiau atsiskaityti už į kultūrą investuotas lėšas.
Informacijos teisingumas – pareiškėjo atsakomybė
R. Stepanovaitė aptarė dar vieną svarbų pokytį, kuris turėtų išspręsti problemą, su kuria susiduria LKT nariai, projektus vertinantys ekspertai ir Regioninių kultūros tarybų nariai. Iki šiol paraiškose pasitaiko nepagrįstai įvardijamų projekto dalyvių, kurie apie projektus būna neinformuoti ar nesutinka juose dalyvauti. Dėl šios priežasties nuo 2024 m. projektų pareiškėjai atsakys už pateiktos informacijos teisingumą ir, nurodydami projekto dalyvius paraiškoje, patvirtins, kad turi paraiškoje nurodytų dalyvių sutikimus. Sutikimų forma nebus reglamentuota, jos nereikės pateikti su paraiška. Visgi, jei bus nustatyta, kad dalyviai nebuvo informuoti ar nebuvo gauti jų sutikimai, tokia paraiška nebus svarstoma.
Naujas LKT IS funkcionalumas
Administracijos direktorė pabrėžė, kad LKT nuolat atsižvelgia į kultūros bendruomenės atsiliepimus ir siekia tobulinti veiklos procesus bei naudojamas sistemas. Ji pristatė naują LKT elektroninės kultūros ir meno projektų valdymo informacinės sistemos (LKT IS) funkciją, pagerinsiančią informacijos sklaidą pareiškėjams. Nuo šiol pranešimus apie paraiškas, pateiktus dokumentus ir kitą susijusią informaciją gaus 2 asmenys – LKT IS naudotojas ir projekto vadovas. Šis pokytis buvo inicijuotas siekiant gerinti komunikaciją tarp pareiškėjų ir organizacijos. Pasitaikė atvejų, kai sistemoje nurodyti el. p. adresai nebenaudojami ir pareiškėjai negaudavo aktualios, su projektu susijusios informacijos.
Finansavimo „grindys“ – 2 500 eurų
Kitas svarbus pokytis – projektų paraiškoms įvedama minimali prašoma iš LKT finansavimo suma – 2 500 eurų. Šis atnaujinimas įgyvendintas atlikus LKT skiriamų lėšų vidurkių analizę, kuri atskleidė, kad mažesnių projektų poveikis Lietuvos kultūrai abejotinas, o LKT skatina teikti ir įgyvendinti ambicingesnes idėjas.
Administravimo išlaidų dydžiai
R. Stepanovaitė taip pat priminė, kad anksčiau padidintos administravimo išlaidos išlieka tokios pačios ir mažinamos nebus. Viešojo biudžetinio sektoriaus įstaigos administracinėms išlaidoms gali skirti iki 20 proc. projekto sąmatos. Profesionaliojo scenos meno sklaidos programoje dalyvaujančios organizacijos, strateginės organizacijos ir strateginės meno kūrėjų organizacijos gali skirti iki 60 proc., nevyriausybinės, privačios ir kt. organizacijos – iki 50 proc. projekto sąmatos.
Daugiau dėmesio pradedantiems kūrėjams
LKT pirmininkė A. Pakarklytė seminare paskelbė, kad 2024 m. LKT planuoja finansuoti ne tik individualias, mobilumo ir Ukrainos kūrėjams skirtas stipendijas, bet taip pat tikisi vykdyti karjerą pradedančiųjų kūrėjų stipendijų konkursą. Šiuo metu derinamas tokių stipendijų skyrimo aprašas, tad LKT kviečia sekti informaciją įstaigos svetainėje ar prenumeruoti atnaujintą naujienlaiškį.
Atnaujintas LKT finansuojamų programų „tinklelis“
A. Pakarklytė aptarė kitus svarbius LKT finansavimo pokyčius. Nuo 2024 m. nacionalinių ar valstybinių muziejų paraiškos nebus finansuojamos LKT konkursuose. Vienintelės išimtys: programos „Atminties institucijos“ (muziejai, bibliotekos, archyvai) finansuojama veikla „Muziejų kolekcijų mobilumas“, kurioje paraiškas galės teikti minėti ir kiti muziejai, programos „Nacionaliniai paviljonai Venecijos bienalėje“ ir „Menas žmogaus gerovei“.
Kitas pokytis įgyvendintas išanalizavus „Kultūros ir kūrybinės industrijos“ programą. Nuspręsta nebefinansuoti kultūros startuolių, o lėšas perkelti į „Tinklaveikos“ programą.
Pirmininkė pristatė naują programą, skirtą profesionaliojo scenos meno sklaidai (spektaklių, operų, koncertų, renginių ciklų, pristatymų ir kitų scenos meno žanrų) Lietuvoje ir užsienyje. Profesionaliojo scenos meno įstaiga administravimo išlaidoms galės skirti iki 60 proc. projekto sąmatos.
A. Pakarklytė akcentavo, kad programos „Kūrybiška Europa“ paprogrames nuo šiol administruos Lietuvos kultūros institutas. Taip pat LKT nebevykdys programos „Kvalifikacijos kėlimas“, o programos „Mažosios Lietuvos kultūros sostinės“ kvota pridedama prie programos „Tolygi kultūrinė raida“. Šios programos paraiškas vertins Regioninės kultūros tarybos.