Lietuvos kultūros taryba pradeda skelbti II finansavimo etapo rezultatus
Lietuvos kultūros taryba (LKT) pradeda skelbti antrojo šių metų finansavimo etapo rezultatus. Įvairių sričių kultūros ir meno projektams bei edukacinėms stipendijoms šį pusmetį bus paskirstyta kiek daugiau nei 5 mln. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų. Viso šiam etapui buvo pateikta du su puse tūkstančio paraiškų.
Remdamasi ekspertų išvadomis ir rekomendacijomis LKT šiuo metu finansavimą jau paskyrė trims kultūros programoms ir dviem kultūros ir meno sritims. Didžiausia finansavimo suma paskirta atminties institucijoms: Lietuvai ir jos kultūros istorijai svarbių kilnojamųjų kultūros vertybių įsigijimo projektams skirta 350 tūkst. eurų. Menininkų darbų ir kitų kultūros vertybių įsigijimui dalinis finansavimas paskirtas dešimčiai muziejų, tarp kurių: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Trakų istorijos muziejus, Žemaičių muziejus „Alkas“ ir kiti.
Lietuvai reikšmingo kultūros paveldo, esančio užsienyje, paieškai, sklaidai, priežiūrai ir sugrąžinimui, įtraukiant į šį darbą užsienyje gyvenančius lietuvius, skirta kiek daugiau nei 47 tūkst. eurų. Dalinis finansavimas paskirtas Lietuvai reikšmingo kultūros paveldo, esančio Sibire, paieškoms ir sugrąžinimui, materialiųjų kultūros vertybių bei istorinės atminties Lvove ir Mukačeve tyrimui ir sklaidai, Susivienijimo Lietuvių Amerikoje fondo tvarkymui ir pargabenimui, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rašytinių istorijos šaltinių Stokholmo archyvuose ir bibliotekose paieškai ir grąžinimui bei kitiems kultūros paveldo sugrąžinimo projektams. Iš viso šioje programoje finansuotos devynios iniciatyvos.
Dalinis finansavimas paskirstas ir Kultūros paveldo programos veiklai „Apsaugos techninių priemonių įrengimo sakraliniuose objektuose projektai, siekiant išsaugoti juos ir juose esančias kultūros vertybes“. Kultūros rėmimo fondo lėšomis ši veikla finansuojama siekiant užtikrinti profesionalų kultūros paveldo objektais pripažintų bažnyčių ir kitų sakralinių objektų techninės apsaugos priemonių projektavimą, ir išsaugoti kultūros paveldo vertybes. Dalinis finansavimas paskirtas Ilguvos, Avilių, Naujosios Akmenės, Kražių, Veliuonos, Kauno ir Liolių bažnyčioms. Viso šiai veiklai skirta 17 tūkst. eurų.
Be minėtų programų, finansavimas paskirtas ir pirmosioms meno sritims – operai ir muzikiniam teatrui. Operos sričiai antrajame 2016 finansavimo etape skirti 58 tūkst. eurų. Iš dalies bus finansuojamas šiuolaikinės operos „Geros dienos“ pristatymas Estijoje, XI tarptautinė operos konferencija „Šiuolaikinis operos teatras – tradicijų sandūroje“ ir du naujų spektaklių pastatymai. Muzikinio teatro srityje dalinis finansavimas taip pat skirtas keturiems projektams, tarp kurių šiemet 90-metį švenčiančio Lietuvos aklųjų ir silpnaregių respublikinio centro inicijuojama misterija „Muzikos kalba tamsoje: užsimerk ir pamatyk“, kurioje regos negalią turintys profesionalūs muzikantai dalyvaus drauge su reginčiaisiais kolegomis. Viso muzikinio teatro sričiai skirti 49 tūkst. eurų.
Antrojo etapo rezultatus LKT skelbs iki birželio pradžios, o edukacinių stipendijų rezultatų tikimasi liepos mėnesį.
Dėl sutarčių su Lietuvos kultūros taryba pasirašymo konsultuoja kultūros programų kuratoriai. Taip pat galite susipažinti su LKT paruošta atmintine projektų vykdytojams.
Lietuvos kultūros tarybą sudaro literatūrologė Gintautė Žemaitytė, fotomenininkas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Stanislovas Žvirgždas, dailininkas Saulius Valius, bibliotekininkė Rima Maselytė, kultūros paveldo ekspertė, Lietuvos mokslo premijos laureatė Rūta Janonienė, teatro kritikas Vaidas Jauniškis, dirigentas Remigijus Vilys, architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kęstutis Pempė, tautinių mažumų atstovė Pillė Veljataga ir Tarybos pirmininkė, kultūros vadybininkė Daina Urbanavičienė.