Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkui Eduardui Remecui įteikta Kultūros ministerijos premija
Laikinasis kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas gruodžio 4 d. nuotoliniu būdu paskelbė šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatus. Muziejininkystės premija šiemet paskirta Lietuvos nacionalinio muziejaus Numizmatikos skyriaus vyresniajam muziejininkui Eduardui Remecui.
Eduardo Remeco mokslinė veikla tyrinėjant bei populiarinant muziejuje kaupiamą lituanistinį paveldą yra išskirtinė ir ypač aktyvi, pasižyminti sistemingu ir nuosekliu požiūriu. Jis yra paskelbęs daugiau kaip 200 straipsnių numizmatikos ir su ja sietinomis temomis, tarp jų – daugiau kaip 60 – mokslo leidiniuose; parengęs ir išleidęs šešias monografijas (dvi iš jų su bendraautoriu); nuo 2015 m. yra Lietuvos nacionalinio muziejaus leidžiamo metraščio Numizmatika sudarytojas. Dalyvavo 17 nacionalinių ir tarptautinių mokslo konferencijų Estijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Slovakijoje, kuriose skaitė pranešimus lituanistinės numizmatikos temomis.
Eduardo Remeco pasirinkta mokslinių tyrimų tema – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės XIV–XX a. numizmatika: numizmatiniai radiniai ir pinigų lobiai – jau 25 metus lieka viena pagrindinių ir yra itin produktyvi. Pastaruoju metu, pasitelkdamas istoriografinius šaltinius, jis intensyviai gilinasi ir į lituanistinę faleristiką bei filofaleristiką, publikuoja naujais duomenimis grįstus mokslinius straipsnius apie Lietuvos visuomeninių organizacijų ženklus.
Per pastaruosius trejus metus Eduardas Remecas išspausdino dešimt mokslinių straipsnių. Tai publikacijos, skirtos numizmatinės medžiagos iš archeologinių tyrimų Vilniaus ir Kauno miestuose, Klaipėdos pilyje ir Bilionių piliakalnyje aktualizavimui; numizmatinių radinių pagrindu išplėtota tema apie LDK ir Livonijos piniginius ryšius XVI a.; išanalizuoti tarpukario Lietuvos šaulių, skautų organizacijų ir sporto varžybų ženkleliai ir atributika.
Išskirtinio dėmesio nusipelno Eduardo Remeco kartu su Numizmatikos skyriaus vedėja Dalia Grimalauskaite parengta viena išsamiausių ir kertinių šios srities monografijų – Pinigai Lietuvoje. Knygoje, apžvelgiant naujausius numizmatinius atradimus ir pasinaudojant naujausiais tyrimais bei įvairaus pobūdžio šaltiniais ir publikacijomis, pristatyta pinigų istorija nuo pirmųjų monetų patekimo į mūsų kraštą iki euro įvedimo. 2020 m., papildžius naujausiais tyrimų duomenimis, parengtas šios knygos variantas anglų kalba – Money in Lithuania, skirtas plačiam tarptautiniam skaitytojų ratui. Tuo reikšmingai prisidedama prie Lietuvos kultūros paveldo sklaidos ir populiarinimo užsienyje.
Dalyvaudamas archeologiniuose tyrimuose Eduardas Remecas pasižymi atsakingu, kruopščiu ir nuosekliu numizmatinio paveldo kaupimu. Kiekvienais metais jo kuruojami numizmatinių radinių rinkiniai pasipildo daugiau nei tūkstančiu eksponatų. 2017–2019 m. jis ženkliai prisidėjo tyrinėjant Gedimino kalne rastus 1863–1864 m. sukilėlių palaidojimus. Būdamas vienas profesionaliausių numizmatų Lietuvoje, aktyviai talkina ir konsultuoja muziejininkus bei archeologus numizmatinių radinių identifikacijos, datavimo, tyrimų klausimais.
Lietuvos nacionalinio muziejaus bendruomenė nuoširdžiai sveikina kolegą su šiuo įvertinimu.