Lietuvos Respublikos Seime – tremties istorijų akimirkos
Lapkričio 8 d., trečiadienį, Lietuvos Respublikos Seimo Vitražo galerijoje buvo atidaryta teleoperatoriaus, fotografo, keliautojo, ekspedicijų į tremties vietas organizatoriaus ir vadovo, „Lemties“ bendrijos nario Gintauto Aleknos nuotraukų paroda „Ten, kur gyveno lietuviai…“ Parodai yra parengta 70 nuotraukų, tačiau Seimo galerija sutalpino tik 20.
Atidarymo metu renginio vedėjas Martynas Januška kvietė atvykusius svečius pasidalinti prisiminimais apie savus išgyvenimus. Kalbėjusieji vieningai sakė, kad tokia sklaida būtina, kad kiekvienas Lietuvos pilietis privalo pažinti šį skaudų visos mūsų tautos istorijos puslapį. Buvo siūlyta išleisti nuotraukų albumą kaip edukacinę priemonę. Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė džiaugėsi, kad Mažeikiuose gyvena žmonės, kurie geba kurti stebuklus.
Į renginį atvyko ir parodos autorių sveikino garbūs svečiai: Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, Seimo narys Kęstutis Bartkevičius, fotomeninkas Rimantas Dichavičius, „Lemties“ bendrijos narys, aktorius ir režisierius Aleksandras Rubinovas ir kiti. Renginį muzikiniais štrichais papuošė Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių choras „Atmintis“, J. Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorės skaitė ištraukas iš spektaklio „Amžinosios moterys“.
Jau apie 30 metų G. Alekna savo laiką ir jėgas skiria Lietuvos tragedijai – trėmimams – tirti ir įamžinti. Nuo 1989 m. yra dalyvavęs 51-oje ekspedicijoje, aplankęs apie 90 procentų visų tremties vietų, nukeliavęs apie 40 000 kilometrų. Vadovavo 45 ekspedicijoms, iš jų 29 organizavo. Keliaudamas fiksavo kelionių įspūdžius ir yra sukaupęs unikalią nuotraukų ir vaizdo įrašų kolekciją – apie 36 000 nuotraukų, apie 190 val. filmuotos medžiagos. Gintautas Alekna sukūręs ne vieną dokumentinį filmą, įvairių apybraižų apie kultūros paveldą, gamtos apsaugą. Rengia daug fotografijų parodų, dalyvauja susitikimuose mokyklose, bibliotekose, muziejuose. Publikuoja straipsnius internete ir spaudoje.
„Nuotraukose užfiksuoti vaizdai byloja apie neišmatuojamą ištisų tautų skausmą, vargą ir praradimus. Ragina visa tai suvokti, atminti ir pagerbti. Be galo įdomu į tremties vietas pažvelgti iš dabarties perspektyvos, nes didelė dalis tremties gyvenviečių jau sunykusios ir apaugusios taiga. Apie buvusį gyvenimą byloja tik likusios kapinaitės, kurios taip pat greitai išnyks“, – sako parodos autorius G. Alekna.