Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga: partijų ir verslo susitarimas dėl švietimo strategijos turi būti derinamas su mokytojais
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga įvertinusi Nacionalinio parlamentinių partijų ir Verslo Tarybos narių susitarimo dėl 2016-2030 metų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo politikos strateginių gairių projektą, parengė alternatyvų projekto tekstą ir paragino partijas neskubėti pasirašinėti susitarimo, kol jam pastabų nepateiks švietimo srityje dirbančios profesinės sąjungos.
„Politikų ir verslininkų susitarimai dėl švietimo neįtraukiant pačių švietimo darbuotojų, pirmiausia mokytojų, atstovų atrodo nepatikimai. Augant įtampai ir streikų grėsmei, politinės partijos vėl demonstruoja politinę aroganciją ir nenorą sėstis prie derybų stalo su mokytojais. Lietuvoje beveik nesilaikoma trišalio bendradarbiavimo principo, profesinės sąjungos eliminuojamos iš sprendimų priėmimo proceso. O juk susitarimo esmė – sąlygų mokytis ir mokyti gerinimas Lietuvoje“, –akcentavo LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga kreipėsi į visas švietimo sistemoje veikiančias profesines sąjungas ragindama teikti pastabas sąjungos pasiūlytam alternatyviam susitarimo projektui.
Anot LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narės Rimos Baškienės: „norėdami iš pagrindų pakeisti situaciją, švietimui privalome suteikti ne teorinį, o realų prioritetą. Tam būtini pokyčiai švietimo politikoje, nes Lietuva nesilaiko Europos Komisijos bei UNESCO rekomendacijos, kad nacionalinės išlaidos švietimui siektų 6 proc. Bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai privalome konstatuoti ir pasiekti.“
Profesinės sąjungos pateikė skaičius, kad nuo 2009 m. švietimui skiriamų asignavimų dalis nuo BVP kasmet mažėja: 2014 m. buvo vos 4,8 proc.; 2015 m. – 4,6 proc. Analizuojant dabartinės Vyriausybės ilgalaikius biudžeto formavimo planus, numatytas šio sektoriaus finansavimo mažinimas tokia seka: per laikotarpį iki 2020 m. palaipsniui iki 3,9 proc., o iki 2040 m. – iki 3,7 proc. Tai rodo, kad ateityje švietimas neužims prioritetinės pozicijos, kaip skambiai deklaruojama Vyriausybės programoje ir kituose dokumentuose.
Politinių partijų susitarime taip pat numatyta sukurti realią skatinimo sistemą, stiprinančią mokytojo statusą, kurią sudarys aukštas socialinis pripažinimas, padidintas atlyginimas. Susitarime įtvirtintas siekis skatinti puikiai besimokančius mokinius rinktis mokytojo profesiją, grąžinti valstybės užsakymo principų taikymą mokytojų rengimui. Susitarime siūlomas atskiros finansavimo programos parengimas į regionus vykstantiems mokytojams.