Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtame kūrinyje skambės ir Bazilionų bažnyčios varpas

Projekto „Gloria Lietuvai“ komanda pastarąjį pusmetį važinėjo po mūsų šalies miestus ir kaimus filmuodami ir įrašinėdami vertingiausių varpų skambėjimą. Visi šie garsai ir vaizdai susilies į vieną kūrinį „Gloria Lietuvai“, kurį bus galima išgirsti Vasario 16-ąją Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, jį tiesiogiai transliuos ir Lietuvos nacionalinis radijas bei televizija. Šiame kūrinyje nuskambės ir Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčios (Šiaulių r.) varpas.
Varpas, pats pasibeldęs į šį projektą
Didžiąją dalį vertingiausių varpų projektui „Gloria Lietuvai“ atrinko konsultantai istorikai. Bazilionų varpas tarsi pats atėjo į šį projektą. Pirmą kartą apie jį projekto komanda sužinojo iš Facebook‘o profilyje gauto laiško. Vilnietis, vertėjas ir žurnalistas Vasil‘is Kapkan‘as papasakojo įdomią istoriją. Į Bazilionus jis atvyko kaip konferencijos dalyvis, kartu su kolegomis dalyvavo bažnyčioje laikytose Šv. Mišiose. Po jų jis kiek ilgiau užtruko bažnyčioje, nes, kaip pats sakė ši „priminė tokias pat savo kaimo seses mano gimtinėje, Ukrainoje.“
Likęs pasimelsti jaukioje bažnytėlėje, vilnietis net nepastebėjo, kada į kitą renginį nuskubėjo Šv. Mišių dalyviai, o taip pat ir kartą per savaitę čia apsilankantis kunigas, prieš tai, žinoma, tvarkingai užrakinęs bažyčios duris. Ja pasigrožėti panoręs svečias liko, neskaitant šventųjų atvaizdų, viduje vienui vienas. Apsižiūrėjęs suprato, kad ryšio su pasauliu neturi – kadangi vertė Šv. Mišių metu, kad netrukdytų, jo mobilusis telefonas liko pas bičiulius. Į galvą pradėjo brautis iš pradžių linksmos, o po to ir nelabai linksmos mintys – po kelių dienų kas nors vėl ateis į bažnyčią…
„Šių minčių genamas užlipau į chorus, iš kur nuostabiai buvo giedoję šios konferencijos proga iš Ukrainos atvykę broliai bazilijonai. Iš čia laiptai vedė dar kažkur aukščiau. Ir ką gi – ten suradau savo išsigelbėjimą – bažnytėlės varpą, kurio šonas buvo per pusę nudilęs nuo amžių darbo! Mano pažadinti jo dūžiai ir pakvietė sugrįžti lietuvių kleboną, su nuostaba atradusį mane tuščioje bažnyčios erdvėje“, – papasakojo tokią netikėtą istoriją V. Kapkan‘as.
O netrukus Bazilionų MDC direktoriaus Rimanto Gorio atsiųsta informacija padėjo „Gloria Lietuvai“ komandai daugiau sužinoti apie Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčią ir jos varpą.
„Šis varpas atspindi per amžius išlikusius Lietuvos ir Ukrainos ryšius. Žinoma, jog LDK sostinė Vilnius prieš 400 metų (1617 m.), tapo Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino lopšiu. Tada šis vienuolių ordinas buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės civilizacinėje erdvėje gimusios ir su LDK išnykimu Rusijos imperijos lietuvių žemėse sunaikintos Unitų Bažnyčios stiprėjimo ir klestėjimo variklis. Dabar, po amžių išbandymų, Bazilijonų ordinas yra vienas pagrindinių Ukrainos Graikų apeigų katalikų bažnyčios vienuolijų. O pati Bažnyčia yra XX a. iš pogrindžio atgimusios Unitų Bažnyčios paveldėtoja ir dabar jungia daugiau nei 5 mln. tikinčiųjų pačioje Ukrainoje ir už jos ribų. Vienuolius bazilijonus XVIII a. į Žemaitiją (Padubysį) pakvietė žemvaldžiai Antanas ir Jonas Beinorai. Netrukus vienuoliai čia įkūrė vienuolyną, pastatė bažnyčią Šv. Bazilijaus vardu, įsteigė mokyklą. Miesteliu tapusią vietovę lietuviai pradėjo vadinti Bazilionais. Iki šių dienų išliko tik bažnyčia ir žmonių išsaugotas miestelio pavadinimas – vienintelis toks pasaulyje,“ – papasakojo projekto komandai R. Gorys.
Taip ir buvo nuspręsta įtraukti į projektą „Gloria Lietuvai“ ir Bazilionų bažnyčios varpą, galintį simboliškai tapti Lietuvą ir Ukrainą jungiančia gija.
Varpų istorijos glaudžiai susijusios su Lietuvos istorija
Projekto „Gloria Lietuvai“ kūrybinė grupė apvažiavo visoje Lietuvoje daugiau kaip 70 varpinių ir įrašė vertingiausių varpų skambesį. Įamžintas seniausias Lietuvoje Kriaunų Dievo Apvaizdos bažnyčios varpinės varpas, saugomas Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose (Rokiškio r.), taip pat vienas naujausių – Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje pernai pašventintas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio varpas. O taip pat – daugybė kitų varpų, ištvėrusių karus ir trėmimus (taip, buvo ištremti ne tik Lietuvos žmonės, bet ir varpai), slėptų po žeme, keliavusių iš vienos bažnyčios į kitą…
„Gloria Lietuvai“– tai bus ne tik muzikos kūrinys, ne tik vertingo paveldo įamžinimas ar Lietuvos grožį patvirtinantys vaizdai. Tai ir Lietuvos žmonių vienybės, džiaugsmo ir ypatingos šventės aidas, skambėsiantis nuo pajūrio iki autentiškų Aukštaitijos kaimelių, nuo Nemuno slėnių iki didžiųjų miestų bokštų, – pristato šį projektą jo sumanytojas ir idėjos autorius Dalius Abaris. Varpų skambėjimas – tarsi gyva istorijos tąsa, kviečianti susitelkti ir ateities kartoms perduoti jos prasmę. Šiandien turime galimybę skambinti rytojui!“