Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai paminėti Pagėgiuose vyko šventiniai renginiai
„Tauta be dvasios yra griaučiai“ — rašė poetas Adomas Mickevičius savo „Jaunystės giesmėje“. O dvasia – tai bendrumas, savų vertybių, tauriausių jausmų savai šaliai puoselėjimas. Turbūt ne veltui Vasario 16-oji kalendoriuje pažymėta raudonai – tai proga apmąstyti ir prasmingai paminėti vieną svarbiausių mūsų valstybei datų – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną.
Šia proga vasario 16-ąją Pagėgiuose vyko ne vienas renginys, sukvietęs ne tik kraštiečius, bet ir garbius svečius. Šventinę dieną pradėjo dailininko Lev Šerstianoj (Sovetsko m., Rusijos Federacija) grafikos darbų paroda „Prūsiškoji elegija“. Parodą Pagėgių savivaldybės viešojoje bibliotekoje susirinkusiems svečiams pristatė Sovetsko miesto istorijos muziejaus direktorė Andželika Špiliova. Renginyje taip pat dalyvavo LR laikinai atliekantis konsulato vadovo funkcijas Sovecke Bronius Stasys Makauskas. Svečias neslėpė nuostabos dėl nuolat ir taip sparčiai besikeičiančio Pagėgių miesto ir visos savivaldybės veido ir ragino pagėgiškius mylėti ir vertinti tai, ką turi.
Savo kalba susirinkusius sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, paprašęs atstovės iš Sovetsko parodos autoriui, lietuviškų šaknų turinčiam Lev Šerstianoj perduoti Pagėgių kraštą reprezentuojančią knygą „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“.
Jaukiame sambūryje skambėjo nuoširdūs žodžiai savam kraštui, Tėvynei, lietuviui. Kalbas apie mūsų krašto istoriją pratęsti ir pabendrauti su Pagėgių garbės ženklo nominantu doc. dr. Martynu Purvinu ir jo gyvenimo bendražyge, žmona Marija Purviniene kvietė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė.
Knygos „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais. I knyga“ pristatyme sunkiai sutilpo svečiai: Pagėgių savivaldybės vadovai bei darbuotojai, tarybos nariai, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ steigėjas, leidėjas ir vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius, pagėgiškiai, svečiai.
Antrąjį vasario 16-ajai skirtą renginį pradėjusi Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė sakė, jog Pagėgiuose svečiuojasi garbingi svečiai, kuriuos, apsiginklavusius sunkiomis kuprinėmis ir fotoaparatu, turbūt daugelis yra matę keliaujančius po mūsų kraštą. Visas knygoje aprašytas vietoves – abipus Nemuno – Martynas Purvinas pats apėjo, išvaikščiojo, surinko tai, kas buvo likę iš Mažosios Lietuvos.
Autorius knygą skyrė Mažosios Lietuvos patriarcho, Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitės, Mažosios Lietuvos rezistencinio sąjūdžio vicepirmininkės, Mažosios Lietuvos fondo valdybos narės ir mecenatės Evos Mildos Jankutės-Gerolos (1924–2014) šviesiam atminimui.
Doc. dr. M. Purvinas kalbėjo apie Nemuno upę, kuri daug šimtmečių jungia abu krantus, kultūrą, kuria bendrą lietuvininkų istoriją. Ši upė dabar mus atskyrė – tapo valstybių siena. Į kitą Nemuno pusę galima tik pažvelgti, apie ją lieka vartyti istorijos puslapius.
Knygos leidėjas, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ steigėjas, leidėjas ir vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius susirinkusiesiems pasakojo apie nelengvą knygos gimimo kelią, dėkojo prie knygos leidimo prisidėjusiems Pagėgių savivaldybės vadovams ir kitiems geradariams rėmėjams, su kurių pagalba knyga „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“ pasiekė skaitytojus.
Po renginių bibliotekoje svečiai buvo kviečiami į Pagėgių Šv. Kryžiaus bažnyčią, kur vyko Valstybės atkūrimo dienai skirtos mišios. Klebonas, kreipdamasis į susirinkusiuosius sveikino visus Lietuvai svarbia proga ir linkėjo būti vieningiems, vertinti tai ką turime, nesiskųsti. Klebonas džiaugėsi, jog į šventines mišias atvyko gausybė parapijiečių bei svečių.
Šventinę dieną vainikavo Pagėgių savivaldybės kultūros vykusios Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos iškilmės, kuriose įteikti Pagėgių savivaldybės apdovanojimai.
Kaip ir kasmet renginys pradėtas LR himnu bei mero Virginijaus Komskio kalba. „Prieš daugelį metų Prezidentas Antanas Smetona yra pasakęs, jog praeities dvasia ir praeities aukos įgalino 1918 metais atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Anot Prezidento, praeities ir šių dienų junginys turi paskatinti Lietuvos ateitį kurti taip, kad ji būtų gaji, ištverminga ir atspari pavojams ir netikėtumams. Simboliška, bet kartu ir prasminga, kad 2016-ieji paskelbti Vietos bendruomenių ir Bibliotekų metais. Vienybė, pasitikėjimas ir bendruomeniškumas – tai pamatinės stiprios bei vieningos tautos vertybės“ – sakė meras.
Susirinkusiuosius sveikino ir LR Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, savo kalboje prisiminęs pagrindinius istorinius įvykius bei asmenis, lėmusius tai, kokia Lietuva yra šiandieną. Seimo vicepirmininkas džiaugėsi Pagėgiuose rengiamomis Vasario 16-osios iškilmėmis.
Susirinkusiuosius sveikino ir LR Seimo narys Artūras Skardžius.
Netrukus pradėta apdovanojimų ceremonija. Apdovanojimu „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“ apdovanojimas įteiktas ilgamečiam muzikos mokytojui Feliksui Alimui, Žukų kaimo bendruomenės pirmininkei Anastazijai Kubilienei, mokytojui, sporto entuziastui Leonui Mišeikiui, Pagėgių evangelikų liuteronų parapijos pirmininkui Petrui Vaišvilai, LŪS PKŪS nariui Algirdui Useliui, muzikos mokytojai Reginai Pilkionienei, neseniai Amžinybėn iškeliavusiai Lietuvai pagražinti Pagėgių skyriaus pirmininkei Valentinai Zdanevičienei, kurios atminimas pagerbtas tylos minute.
Pagėgių garbės piliečio vardas suteiktas doc. dr. Martynui Purvinui, kuris apdovanojimą atsiėmė su bendražyge, žmona Marija Purviniene. Renginyje skambėjo pagėgiškių kvarteto dainos, o iškilmėms pasibaigus, koncertavo valstybinis choras „Vilnius“ (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas).