Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventė Molėtuose
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventė Molėtuose pradėta memorialinės lentos, skirtos 1919-1920 m. kovų už Lietuvos laisvę savanorių atminimo įamžinimui, atidengimu. Atidengimo ceremonijoje dalyvavo idėjos autorius žurnalistas Vilius Kavaliauskas, Molėtų rajono savivaldybės vadovai, LR Seimo narys Petras Čimbaras, mons. Kęstutis Kazlauskas, Lietuvos kariuomenės kariai savanoriai, molėtiškiai ir renginio svečiai. Garbė atidengti atminimo lentą patikėta Viliui Kavaliauskui bei Molėtų rajono savivaldybės merui Stasiui Žviniui. ,,Aš labai džiaugiuosi, kad mes prisimename tuos žmones, kurie sukūrė mūsų valstybę,“– sakė idėjos autorius V. Kavaliauskas bei priminė, kad visoje Lietuvoje buvo 420 valsčių, kurie turėjo savo savanorius, iš jų 314 valsčių turėjo savo Vyčio kryžiaus ordino kavalierius. „Molėtų valsčius turėjo ir tuos, ir tuos. Molėtai yra graži didvyriška žemė“. V. Kavaliauskas teigė, kad tyrinėdamas savanorių istorijas įsitikino, kad apie 60 proc. savanorių pavardžių yra iki šiol gyvos, t. y. išlikę jų artimieji, menantys tuos žmones. Tai, anot žurnalisto, sukuria kitokį santykį su valstybe, nes žmogus, galintis pasakyti, kad štai, šioje lentoje yra mano protėvių pavardė, visada kalbės apie Lietuvą, kaip apie savo valstybę, o ne abstraktų politologinį terminą. Molėtų valsčiaus savanoriams skirtą memorialinę lentą pašventino parapijos klebonas mons. Kęstutis Kazlauskas. Atidengimo ceremoniją baigė savanorių salvės už Lietuvą, laisvę ir žuvusius.
Vėliau, šv. mišių už Lietuvą Molėtų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje metu buvo pašventinta Lietuvos valstybės vėliava ir Lietuvos valstybės istorinė vėliava. Po Šv. mišių iškilminga eisena, lydima bažnyčios varpo, kuris įsiliejo į Lietuvos bažnyčių varpų sąšauką, pajudėjo link Pavasarininkų kalno. Pavasarininkų kalno viršūnėje, skambant Lietuvos himnui, visų šventės dalyvių akivaizdoje pakilo didžiulė Trispalvė, pasveikinusi visus su Valstybės atkūrimo 100-mečiu. Sveikinimo žodį tarė meras Stasys Žvinys, gimnazistas Arturas Cesiulis. Po to mons. K. Kazlauskas pašventino čia atnaujintą pavasarininkų kryžių ir taip pat pasveikino visus susirinkusius su ypatinga tautine švente. Šventinę dalį Pavasarininkų kalne, skirtą Lietuvos jubiliejui, užbaigė daina „Ilgiausių metų“ ir šūksniai „Lietuvai – valio!“
Šventė tęsėsi Molėtų kultūros centre, kur Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys sveikino Molėtų krašto žmones su ypatinga diena mūsų valstybės istorijoje, dėkojo už kasdienius prasmingus darbus, dėkojo tiems, kurie mums iškovojo Laisvę, ragino išsaugoti amžiną pagarbą Tėvynei, jos praeičiai, ją kūrusiems ir tebekuriantiems žmonėms. Po to meras įteikė Molėtų rajono savivaldybės garbės piliečio regalijas ir Molėtų rajono savivaldybės padėkos ženklus. Molėtų rajono savivaldybės garbės piliečio regalijos įteiktos ilgametei pedagogei, visuomenės veikėjai, lietuvybės puoselėtojai Vilniaus krašte, karinio Vyčio kryžiaus ordino kavalierei Malvinai Šokelytei–Valeikienei (gimė 1898 m. Rygoje – mirė 1980 m. Kaune). Visas Malvinos Valeikienės gyvenimas liudija meilę Giedraičių kraštui, jo žmonėms, karštą jos patriotizmą. Malvinai Valeikienei skirtą apdovanojimą atsiėmė jos anūkė. Molėtų rajono savivaldybės padėkos ženkus meras įteikė: Giedraičių Antano Jaroševičiaus gimnazijos mokytojai metodininkei Donatai Vertinskienei; VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktoriui Vladui Pusvaškiui; Lietuvos dailininkui – architektui Valdui Jurevičiui; Lietuvos prozininkui, dramaturgui, kino scenaristui, režisieriui Mariui Ivaškevičiui ir pedagogui, Lietuvos ir Molėtų rajono politiniam bei visuomenės veikėjui Valentinui Stundžiui. Apdovanojimų įteikimo ceremoniją vainikavo molėtiškių šventinė muzikinė kompozicija ir dainininko Edgaro Lubio koncertas.
Vasario 15 d. Valstybės atkūrimo 100-mečiui Molėtuose skirtą programą savo sumanytomis akcijomis pradėjo Molėtų gimnazijos, progimnazijos ir Molėtų pradinės mokyklos mokiniai, Molėtų TAU dalyviai, tądien įvyko ir parodos „Istorinės atminties veidai: Molėtų krašto žmonės“ atidarymas bei knygos „Molėtai 1918-2018 m.“ pristatymas.
Daugiau šventės akimirkų rasite čia
Violeta Žalalienė